reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Premiera spektaklu Teatru Telewizji „Sen nocy letniej” w TVP1

dodano: 2023-03-27 17:00 | aktualizacja: 2023-03-27 17:19
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP

Teatr Telewizji TVP W poniedziałek, 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru i „Kolacja na cztery ręce" w TVP Kultura, Z tej okazji Telewizja Polska przygotowała spektakl „Sen nocy letniej” w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Premierę komedii Williama Szekspira widzowie obejrzą w poniedziałek, 3 kwietnia o godz. 21:05 w TVP1.

Teatr Telewizji Teatr TV TVP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Teatr jest przestrzenią wspólną, przestrzenią łączącą – gdyż sam jest tworzony przez wspólnotę i powstaje w wyniku połączenia sztuk, tradycji, pragnień, tęsknot i talentów. Wspólnotowość teatru to wartość porównywalna tylko z jej wartością ciągłości i trwania. To miejsce ciągłego doświadczania, odkrywania, przeżywania i zrozumienia, czasem smutku i lęku, ale jak najczęściej radości, miłości i szczęścia. Międzynarodowy Dzień Teatru to doskonała okazja, by przypominać o potrzebie spotykania się w teatrze – szczególnie zaś w Teatrze Telewizji

– podsumowała społeczny wymiar teatru Kalina Cyz, dyrektor Teatru Telewizji w dniu jego święta.


W poniedziałek, 27 marca o godz. 19:15 TVP Kultura zaprosi na reportaż z przygotowywań do spektaklu Teatru Telewizji „Sen Nocy Letniej".

„Kolacja na cztery ręce" w TVP Kultura - 27.03 o godz. 20:00

Spektakl w reżyserii Kazimierza Kutza znajdujący się w Złotej Setce Teatru Telewizji.

Osobiście nie zetknęli się nigdy, choć autor sztuki podaje dokładny czas i miejsce spotkania – Hotel Turyński, Lipsk, rok1747. Jan Sebastian Bach, skromny kantor w kościele św. Tomasza, wielokrotnie bezowocnie zabiegał o rozmowę ze sławnym rodakiem. Jerzy Fryderyk Haendel, osiadły w Londynie, podziwiany przez całą Europę, skutecznie unikał osobistej konfrontacji z kolegą po fachu, z którym siłą rzeczy go porównywano. Obaj kompozytorzy urodzeni w tym samym 1685 roku nie mogli nie znać nawzajem swojej twórczości. Co mieliby sobie do powiedzenia, gdyby doszło do ich spotkania? Taką sytuację wyobraził sobie niemiecki muzykolog i krytyk sztuki, Paul Barz.

„Kolacja na cztery ręce", debiutancka sztuka tego autora, zadziwia znajomością epoki i biografii obu kompozytorów, przede wszystkim jednak jest pasjonującym pojedynkiem dwóch wielkich osobowości.

W archiwalnym widowisku telewizyjnym prawdziwy koncert gry aktorskiej dają Janusz Gajos jako Bach i nieżyjący już Roman Wilhelmi jako Haendel, bywalec europejskich salonów i najlepiej opłacany muzyk swoich czasów. Haendel z trudem tłumi wściekłość. Za granicą na jego widok powstają królowie i kardynałowie, zaś we własnej ojczyźnie nikt go nie poznaje. A w dodatku ten Bach gra bosko!

Wypada jednak podjąć biedaczynę kolacją. Światowiec powściąga gniew, zazdrość, pychę i zarozumiałość. Skromny kantor od świętego Tomasza schyla się przed "królem muzyki" w głębokim, pokornym ukłonie. Udobruchany Haendel serwuje trunki, próbuje zaimponować prowincjuszowi wyszukanym menu.

Znany smakosz, bohater licznych skandali, „czarujący potwór", jak mawiają o nim w Londynie, chełpi się swoimi sukcesami, pozycją towarzyską i finansową, a nawet swymi niepowodzeniami, które też są nie na miarę "ojczystego grajdołka", jak wszystko w jego biografii – są wielkie.

Stopniowo wychodzi na jaw, że za życie w "twierdzy swojej sławy" Haendel musi słono płacić. Ceną jest samotność, ustawiczna obawa, że ktoś okaże się lepszy, ciągła walka z ludzką podłością i zawiścią, czepianie się pańskiej klamki, sprzedawanie się temu, kto dobrze płaci...

W trakcie rozmowy o krańcowo różnych kolejach losu dwóch geniuszy – od dzieciństwa i młodości do nadchodzącej starości – zmieniają się wzajemne relacje bohaterów. Ubogi kantor z Lipska obarczony dwadzieściorgiem dzieci, który nigdy nie był za granicą, nie dostawał żadnych honorariów za swe dzieła, nagle staje się pewny siebie, czuje się silny i wolny. On może cieszyć się swoją muzyką jak dziecko. Może sam wybierać sobie przyjaciół i nie ma wśród nich ani jednego możnego, cuchnącego piwem chama.

Jedno tylko marzenie Jana Sebastiana nigdy się nie spełni. Dlatego chciał spotkać wielkiego Haendla, poznać go i zrozumieć coś, co stało się obsesją ich obu.

Obsada:
Janusz Gajos (Jan Sebastian Bach), Roman Wilhelmi (Jerzy Fryderyk Haendel), Jerzy Trela (Jan Krzysztof Schmidt)

 „Sen nocy letniej” w TVP1 - 3.04 o godz. 21:05

„Sen nocy letniej” to ponadczasowa komedia Shakespeare’a grana w teatrach na całym świecie od przeszło 400 lat opowiada o sile miłości, która przynosi zarówno szczęście, jak i cierpienie. Napędza bohaterów do buntu przeciwko zastanym, ograniczającym zasadom. Utwór przedstawia losy czworga kochanków, którzy nie mogąc związać się z umiłowanymi osobami, uciekają do lasu – symbolicznego świata wolności. Las ateński wypełniony jest magią, zdolną kierować ludzkimi emocjami i wpływa w ten sposób na bieg wydarzeń.

Spektakl utrzymany będzie w konwencji baśni fantastycznej, z wykorzystaniem współczesnego języka teatru i telewizji. Uniwersalny problem „urządzenia świata”, w którym człowiek nie może podążać za swoimi namiętnościami, spowoduje, że szekspirowska opowieść stanie się interesująca dla współczesnego widza.

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Wojciech Adamczyk

Obsada:
Modest Ruciński (Tezeusz), Katarzyna Kołeczek (Hippolita), Sławomir Holland (Filostrates), Sławomir Grzymkowski (Egeusz), Paweł Brzeszcz (Lysander), Maja Kowalska (Hermia), Jan Kwapisiewicz (Demetriusz), Natalia Gadomska (Helena), Robert Jarociński (Oberon), Beata Fido (Tytania), Lidia Sadowa (Puck), Marcel Opaliński (Kwiat Groszku), Jakub Dąbrowski (Pajęczyna), Aleksander Kaleta (Ćma), Maciej Kosiacki (Ziarno Gorczycy), Patrycja Kaszyńska (Elfica) i inni.

Premiera spektaklu TTV „Sen nocy letniej” w poniedziałek, 3 kwietnia w TVP1 o godz. 21:05.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

639 zł Więcej...