reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kwietniowe nowości w TVP Nauka

dodano: 2023-03-27 17:01
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP Nauka

TVP Nauka W kwietniu w TVP Nauka pojawią się nowe programy. Już od soboty, 1 kwietnia Radek Brzózka w „Jak to działa – Ekologia” opowie o źródłach zielonej energii i paliwach przyszłości. We wtorek, 4 kwietnia rozpocznie się emisja poradnikowego programu „Na wszelki wypadek”, którego twórcy będą podpowiadać, jak postępować w sytuacjach wymagających natychmiastowej pomocy medycznej. Ponadto od piątku, 7 kwietnia antena zaprosi na nowy cykl „Dorwać wirusa” poświęconego osiągnięciom naukowców pracujących nad zwalczaniem chorób wirusowych. Również w kwietniu planowany jest start sondy JUICE, która w 2031 roku dotrze w okolice Jowisza i zbada jego największe księżyce: Kallisto, Europę i Ganimedesa. W TVP Nauka będzie można zobaczyć to wydarzenie na żywo.

TVP Nauka
TVP Nauka Raport Naukowy Marta Kielczyk 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

„JAK TO DZIAŁA – EKOLOGIA"
Sobota, 1 kwietnia godz. 13:30

Radek Brzózka jest pasjonatem nauki i techniki znanym m.in. z programu „Jak to działa”. Specjalnie dla TVP Nauka przygotował nową serię „Jak to działa – Ekologia”, w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi życia. W najnowszej serii cyklu Radek opowie o źródłach zielonej energii i paliwach przyszłości. W pierwszym odcinku widzowie dowiedzą się, jak wykorzystuje się wodór w rafineriach i przemyśle chemicznym oraz dlaczego jest on obiecującym paliwem przyszłości, które może sprawić, że transport stanie się ekologiczny, a z rur wydechowych pojazdów, zamiast spalin wydobywać się będzie woda. W tym odcinku pokażemy również, dlaczego to wodór ma szanse wspomóc rozwój całego systemu produkcji zielonej energii ze Słońca i wiatru. Energia przyszłości to także: elektrownie atomowe, wiatr, światło, woda, jedzenie, CO2, logistyka. Wykorzystaniu tych źródeł w przemyśle energetycznym będą poświęcone kolejne odcinki programu „Jak to działa – Ekologia”.

„NA WSZELKI WYPADEK”
Wtorek, 4 kwietnia godz. 19:00

Nikt z nas nie liczy się z tym, że niespodziewanie może spotkać go jakiś nagły wypadek czy uraz. Nikt też nie nosi przy sobie apteczki, leków czy środków opatrunkowych. Warto więc wiedzieć, jak zachować się w różnych, nagłych okolicznościach, kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc, a nie możemy wezwać karetki. Cykl „Na wszelki wypadek” rozpocznie tematyka zakrztuszeń, a w kolejnych odcinkach autorzy programu skupią się na udzielaniu pierwszej pomocy przy zawale, udarze, złamaniach i śpiączce cukrzycowej. W programie, oprócz porad udzielanych przez ratowników medycznych, zaprezentowane zostaną animacje 2D i ciekawe felietony.

„DORWAĆ WIRUSA”
Piątek, 7 kwietnia o godz. 19:00

Cykl dokumentalny ukazywać będzie osiągnięcia naukowców pracujących przy zwalczaniu wirusów. Przez pryzmat pandemii koronawirusa, w przystępny i zrozumiały sposób, widzowie dowiedzą się, co wiadomo na temat najgroźniejszych patogenów, w jaki sposób zapobiega się ich rozprzestrzenianiu, jak pracuje się nad szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi oraz jak przewiduje się kierunki mutacji i pojawianie się nowych odmian wirusów. Każdy odcinek poświęcony będzie innemu aspektowi badań nad nimi. Tajniki wirusologii objaśnią wybitni eksperci z kraju i ze świata. Program będzie bogato ilustrowany ujęciami z okresu pandemii SARS-CoV-2, zdjęciami z laboratoriów oraz grafiką komputerową wyjaśniającą działanie wirusów, terapii i innych omawianych zjawisk.

W TVP Nauka nie zabraknie też lubianych przez widzów programów, które od startu anteny w październiku 2022 roku zyskały popularność.

„Raport Naukowy” co tydzień przybliża wydarzenia ze świata nauki w soboty o godz. 15:00.
Teleturniej wiedzowy „Giganci Nauki”, emitowany jest w niedziele o godz. 15:30.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

329 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...