reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Czarny sufit” w ofercie TV Republika

dodano: 2023-04-01 04:57
autor: Łukasz Knapik | źródło: Instytut Pamięci Narodowej/satkurier.pl

Instytut Pamięci Narodowej IPN „Czarny sufit” grafika animacja rysunek bajka W sobotę, 1 kwietnia br. o godz. 20:00 w TV Republika wyemitowany zostanie premierowo polski film „Czarny sufit”, którego bohaterem jest pisarz i publicysta Józef Mackiewicz. Producentem filmu jest Instytut Pamięci Narodowej (IPN), a producentem wykonawczym Raster Film. Występują Agnieszka Wosińska, Krzysztof Stroiński i Marek Kalita. Film powstał z okazji przypadającego w 2022 roku „Roku Józefa Mackiewicza”.

Instytut Pamięci Narodowej IPN „Czarny sufit” grafika animacja rysunek bajka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z okazji przypadającego w 2022 roku „Roku Józefa Mackiewicza”, obchodzonego w związku ze 120-leciem urodzin pisarza, Instytut Pamięci Narodowej przygotował pierwszy w historii film fabularny poświęcony tej postaci. Jego premiera odbyła się w środę, 14 grudnia 2022 roku w Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Od niedzieli, 18 grudnia 2022 roku film można oglądać na kanale IPNtv w serwisie YouTube.

Akcja filmu toczy się w Monachium w 1968 roku - w mieszkaniu Józefa Mackiewicza (w tej roli Marek Kalita) i jego żony Barbary Toporskiej (Agnieszka Wosińska). Jest zapisem rozmowy z jego wieloletnim korespondencyjnym przyjacielem, Jerzym Giedroyciem (Krzysztof Stroiński), na temat ówczesnej sytuacji międzynarodowej oraz istoty systemu komunistycznego.

Józef Mackiewicz był jednym z pierwszych Polaków - obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego - którzy widzieli zwłoki polskich oficerów w Katyniu. W 1952 roku zeznawał przed specjalną komisją Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki badającą zbrodnię katyńską. Opublikował setki artykułów wspomnieniowych i komentarzy politycznych. Nie uznawał Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej jako legalnej formy państwowości polskiej. Był nieustannie krytykowany przez część środowisk Armii Krajowej (AK) na emigracji za negatywną ocenę polityki Komendy Głównej Armii Krajowej wobec Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich podczas II wojny światowej oraz za swój nieprzejednany antykomunizm.

Jego książki ukazywały się jedynie nakładem wydawnictw emigracyjnych lub w drugim obiegu (łącznie 51 pozycji). Uważał, że prawda jest bardziej dramatyczna niż fikcja literacka. Łączył fikcję z dokumentami, mieszał w narracji reportaż i sceniczność, panoramiczną i personalną prezentację wydarzeń, pedantycznie przedstawiał szczegóły przyrodnicze, historyczne i lokalne. Swoim pisarstwem dowodził, że zarówno niemiecki nazizm, jak i sowiecki komunizm są uosobieniem zła.

„Czarny sufit” - o filmie - występują: Marek Kalita (jako Józef Mackiewicz), Krzysztof Stroiński (Jerzy Giedroyc) i Agnieszka Wosińska (Barbara Toporska), scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Biedrzycki, zdjęcia: Robert Lis, montaż: Marcin Sucharski, scenografia i kostiumy: Alicja Antoszczyk, II kostiumograf: Sylwia Lasota, charakteryzacja: Maria Stosio, II charakteryzator: Joanna Darnikiewicz, ostrzyciel: Adam Korcz, muzyka: Antoni Wojnar, dźwięk: Bartosz Idzi, pomysł filmu i opieka merytoryczna: Marek Gałęzowski, koordynator projektu: Konrad Starczewski, kierownictwo produkcji: Rafał Ulicki, II kierownik produkcji: Robert Wojciechowicz.

Dodajmy, iż film „Czarny sufit” pojawił się w kinach w środę, 14 grudnia 2022 roku, natomiast w niedzielę, 18 grudnia 2022 roku udostępniony został w serwisie VOD YouTube.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Marek Kalita na plakacie promującym kinową emisję filmu „Czarny sufit”, foto: Instytut Pamięci Narodowej
Marek Kalita na plakacie promującym kinową emisję filmu „Czarny sufit”, foto: Instytut Pamięci Narodowej


„Czarny sufit” - emisja w sobotę, 1 kwietnia 2023 roku o godz. 20:00 w TV Republika.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...