reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Włoski organ ochrony danych zablokował ChatGPT

dodano: 2023-04-01 12:57
autor: HP | źródło: infosat

OpenAI ChatGPT Italia blokada 360px Władze Włoch tymczasowo zablokowały popularny czat ChatGPToparty na sztucznej inteligencji. Włoski organ ochrony danych ogłosił w piątek 31 marca 2023 roku, że amerykańska firma OpenAI wspierana przez Microsoft otrzymała zakaz przetwarzania danych użytkowników z Włoch ze skutkiem natychmiastowym. Zostały wszczęte odpowiednie dochodzenia. Zakaz pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie przepisów przez firmy działające w Europie. ChatGPT jest już zablokowany w wielu krajach, w tym w Chinach, Iranie, Korei Północnej i Rosji.

ChatGPT/satkurier.pl
ChatGPT Italia blokada 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Włoski organ ochrony danych wstrzymał działanie ChatGPT. Czy inne kraje zrobią to samo?

Organ ochrony danych w Rzymie zarzuca amerykańskiemu start-upowi, że nie mówi swoim użytkownikom, jakie informacje przechowuje oraz że nie ma podstaw prawnych do gromadzenia i przechowywania danych. Ponadto nie ma odpowiednich filtrów, ani blokad dla dzieci poniżej 13 roku życia, które zgodnie z regulaminem nie mogą korzystać z oprogramowania ChatGPT.

Włoski organ ochrony danych powiedział, że OpenAI ma 20 dni na określenie, w jaki sposób rozwiąże obawy organu nadzorującego, pod karą grzywny w wysokości 20 mln euro lub do 4% rocznych przychodów.

Co to jest ChatGPT?

ChatGPT to bot czatu oparty na sztucznej inteligencji , który wykorzystuje model języka naturalnego o nazwie GPT (Generative Pre-trained Transformer), aby odpowiadać na pytania użytkowników w sposób konwersacyjny. Model GPT jest szkolony na ogromnych ilościach danych tekstowych, umożliwiając botowi zrozumienie kontekstu i generowanie odpowiedzi, które wydają się być napisane przez człowieka. ChatGPT może być używany do różnych celów, takich jak wirtualna pomocdoradztworozrywka i wiele innych. Niestety w wielu przypadkach ChatGPT wypisuje lub podaje „głupoty" z których czasami można się mocno uśmiać, ale jeśli ktoś umie z głową korzystać to może ułatwiać pracę i życie, bo przyspiesza pewne procesy.
 

Oto kilka sposobów, w jakie firmy mogą korzystać z narzędzi takich jak ChatGPT:

  • kompilacja badań
  • tzw. „burza mózgów"
  • pisanie kodu
  • automatyzacja części procesu sprzedaży
  • usługi posprzedażowe, gdy klienci kupują produkty
  • personalizacja instrukcji
  • usprawnianie procesów za pomocą automatyzacji
  • tłumaczenie tekstu z jednego języka na inny
  • usprawnienie procesu onboardingu klienta
Miliony ludzi - także w Polsce - korzystały z ChatGPT od czasu jego uruchomienia w listopadzie 2022 r.

ChatGPT może odpowiadać na pytania, używając naturalnego, ludzkiego języka, a także może naśladować inne style pisania, korzystając z Internetu, tak jak w 2021 r., jako swojej bazy danych. Microsoft wydał na to wszystko miliardy dolarów, by wesprzeć czat oparty o AI (sztuczną inteligencję) i został dodany do Bing w zeszłym miesiącu. Microsoft osadza wersję tej technologii w swoich aplikacjach Office, w tym Word, Excel, PowerPoint i Outlook.

W połowie marca pojawił się GPT-4

OpenAI wydało GPT-4, najnowszą wersję swojego niezwykle popularnego chatbota ChatGPT ze sztuczną inteligencją. OpenAI ostrzegł od razu, że ​​GPT-4 wciąż nie jest w pełni niezawodny i może wymyślać co chce w ramach zjawiska „halucynacji", w którym sztuczna inteligencja wymyśla fakty lub popełnia świadome błędy. GPT-4 nadal może być skłonny do rozpowszechniania dezinformacji.

GPT-4 może reagować na obrazy. Dla przykładu potrafi wygenerować przepisy ze zdjęć składników, a także podrabiać podpisy i opisy. I tu istotna sprawa, bo GPT-4 może przetworzyć do 25 tys. słów, około 8 razy więcej niż ChatGPT.

OpenAI twierdzi, że przez pół roku skupiano się na funkcjach bezpieczeństwa dla GPT-4, szkoląc system AI na podstawie opinii ludzi. GPT-4 będzie początkowo dostępny dla abonentów ChatGPT Plus, którzy płacą 20 dol. miesięcznie za dostęp premium do usługi. Już zasila platformę wyszukiwarki Bing firmy Microsoft, która zainwestowała 10 mld dol. w OpenAI.

GPT-4, podobnie jak ChatGPT, jest rodzajem generatywnej sztucznej inteligencji. Generatywna sztuczna inteligencja wykorzystuje algorytmy i przewidywanie tekstu do tworzenia nowych treści w oparciu o podpowiedzi.

Obawy o stosowanie ChatGPT innych usług związanych ze sztuczną inteligencją

Pojawiło się wiele obaw co do potencjalnych zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją (AI), w tym zagrożenia dla miejsc pracy oraz rozpowszechniania dezinformacji i uprzedzeń. Mowa jest o tym, bo akurat w tym samym czasie ujawniono jak Rosjanie dezinformują cały świat przy pomocy podobnych rozwiązań, by manipulować światem na takie tematy jak m.in. anty-Covid, anty-Ukraina, anty-5G itd.

Ostatnio wiele osób z branży technologicznej, w tym Elon Musk, wezwały do ​​zawieszenia tego typu systemów AI w obawie, że wyścig o ich rozwój wymknie się spod kontroli. Podobna usługa Google nie dość, ze ma ograniczenia dla osób nie mających 18 lat to jeszcze zamierza się poddać jakimś regulacjom, bo też spodziewano się oskarżeń o operowanie danymi swoich użytkownikom.

UE pracuje nad pierwszymi na świecie przepisami dotyczącymi sztucznej inteligencji, to istnieją obawy, że miną lata, zanim ustawa o sztucznej inteligencji zacznie obowiązywać, narażając konsumentów na ryzyko szkód spowodowanych przez technologię, która nie jest wystarczająco uregulowana. To obawa, że już na samym początku AI zacznie żyć własnym życiem i będzie robić coś co nie będzie kontrolowane.

Fachowcy od cyberbezpieczeństwa uważają, że ChatGPT może być podatny na ataki hakerów, ponieważ jest podłączony do Internetu i może potencjalnie zostać wykorzystany do rozprzestrzeniania złośliwych treści lub wirusów. Hakerzy mogą również manipulować ludźmi, aby ujawnili dane osobowe za pomocą chatbota, a następnie wykorzystali te informacje do oszukańczych celów lub ataków phishing.

Wreszcie zaczynają pojawiać się obawy dotyczące powszechnego stosowania ChatGPT przez firmy. 
W szczególności istnieje obawa, że ​​przyjęcie tego narzędzia może doprowadzić do redukcji zatrudnienia. Rzeczywiście, zgodnie z ankietami
 przeprowadzonymi w Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii i Francji, ChatGPT może doprowadzić do redukcji zatrudnienia w 26% europejskich firm technologicznych, a najbardziej zagrożeni mogą być pracownicy marketingu i public relations.

We Włoszech szybko znaleziono prosty sposób jak obejść blokadę ChatGPT.

Czy możliwe jest dalsze korzystanie z chatbota pomimo blokady we Włoszech? To jedno z najczęściej wpisywanych zdań w Google. A co z subskrybentami ChatGPT Plus, co z wydanymi pieniędzmi? 

Najłatwiejszym sposobem na obejście blokady jest użycie dowolnej sieci VPN. Bez VPN ChatGPT zwraca komunikat poświadczający brak możliwości korzystania z usługi, podczas gdy na Bing Chat zamiast dobrze znanego okna czatu wyświetlane są tylko powiązane wyniki wyszukiwania. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu VPN pierwszą rzeczą do zrobienia jest ustawienie dowolnego kraju dla lokalizacji, z wyjątkiem oczywiście Włoch. Ten krok jest niezbędny, aby oszukać lokalizację i zasymulować obecność poza granicami Włoch.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...