reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Papież i wyprawy w kwietniu w National Geographic

dodano: 2023-04-02 18:44
autor: Łukasz Knapik | źródło: The Walt Disney Company

National Geographic W kwietniu br. kanał telewizyjny National Geographic poleca swoim widzom szczególnie takie produkcje programowe jak „Wszystkie oblicza deszczu”, „Restauracje na krańcu świata”, „Papież Franciszek: 10 lat pontyfikatu”, „Porzucone konstrukcje” (sezon 8.), „Wyprawa na dno” (sezon 6.), „UFO: Przełomowe śledztwa” i „Rejs z Disneyem”.

„Bomby balonowe i wypadki z bronią jądrową” National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, w kwietniu br. na antenie kanału National Geographic zadebiutuje serial dokumentalny „UFO: Przełomowe śledztwa”, w którym naukowcy zweryfikują fakty i mity na temat niezidentyfikowanych obiektów latających obserwowanych nad Stanami Zjednoczonymi Ameryki, przy okazji prezentując wnioski z raportów wojskowych i wywiadowczych. Coś dla siebie znajdą także fani „urbexu” - za sprawą programu „Porzucone konstrukcje” widzowie przemierzą świat w poszukiwaniu starych fabryk czy miast widm. Co jeszcze czekać będzie na widzów w kwietniu br.?

W 2022 roku władze Stanów Zjednoczonych Ameryki oficjalnie nakazały wszczęcie śledztwa dotyczącego niezidentyfikowanych obiektów latających. Co motywuje tę decyzję Kongresu? O tym widzowie dowiedzą się z programu „UFO: Przełomowe śledztwa” (premiery w piątki, od 21 kwietnia br. o godzinie 21:00), który zestawia nieujawnione rządowe dokumenty z relacjami świadków, wśród których są piloci myśliwców wojskowych.

Inną pouczającą lekcją może okazać się program „Wszystkie oblicza deszczu” (premiery w soboty, od 8 kwietnia br. o 18:00), w którym twórcy zaprezentują widzom znaczenie opadów dla życia na naszej planecie. Okazuje się, że deszcze oraz susze od zarania dziejów kształtowały lub niszczyły cywilizacje. Niestety, zmiany klimatu zaburzają rozkład i rytm opadów, co może mieć dla nas opłakane skutki.

W kwietniowych premierach widzowie National Geographic wypłyną na głębokie, oceaniczne wody. Twórcy nowego sezonu serialu „Wyprawa na dno” (premiery w środy, od 19 kwietnia br. o godzinie 22:00) przyjrzą się pracy podwodnych archeologów, którzy eksplorują stare wraki w celu rozwiązania zagadek historycznych. Z kolei jednoodcinkowy program dokumentalny „Rejs z Disneyem” (premiera w niedzielę, 23 kwietnia br. o godzinie 13:00) to opowieść o nowo powstałym cudzie inżynierii, czyli liczącym ponad 300 metrów długości wycieczkowcu Disney Wish.

To jednak nie koniec nowości, ponieważ w kwietniu br. czekać na widzów będą produkcje z różnych stron świata. W programie „Papież Franciszek: 10 lat pontyfikatu” (premiera w niedzielę, 9 kwietnia br. o godzinie 13:00), powstałym w związku z dekadą urzędowania obecnej głowy Kościoła Katolickiego, twórcy dokumentu podsumują osiągnięcia Jorge Mario Bergoglio czyli papieża Franciszka, oraz nakreślą wyzwania, jakie stoją przed nim w przyszłości. W serii dokumentalnej „Restauracje na krańcu świata” (premiery w niedziele, od 9 kwietnia br. o godzinie 12:00) restauratorka Kristen Kish zabierze widzów w podróż do najodleglejszych lokali gastronomicznych na Ziemi. Twórcy „Porzuconych konstrukcji” (premiery w czwartki, od 13 kwietnia br. o godzinie 21:00) z perspektywy drona pokażą widzom takie budowle, jak była siedziba Saddama Hussajna czy mury starego więzienia w stanie Atlanta.

Kwiecień 2023 roku w ofercie kanału National Geographic:

„Wszystkie oblicza deszczu” („Rainn: The Untold Story”)
emisja: w soboty (od 8 kwietnia br.) o 18:00

Woda pokrywa dwie trzecie powierzchni naszej planety, jednak w 97 procentach jest słona, a więc praktycznie bezużyteczna dla większości roślin lądowych. Bez deszczu, który jest nośnikiem słodkiej wody, na Ziemi nie byłoby życia w takim wymiarze, jaki możemy aktualnie obserwować. Niestety, w związku ze zmianami klimatu deszcze w wielu regionach świata są rzadsze, ale za to coraz bardziej intensywne, co może mieć zabójcze skutki. W trzyodcinkowej serii, będącej swoistą „encyklopedią” wiedzy o opadach, widzowie dowiedzą się m.in. jak powstała nauka o deszczu i jak przebiegał rozwój techniki umożliwiającej precyzyjne prognozy. Przekonają się także, jakie zagrożenia niosą ze sobą susze i powodzie spotęgowane zgubnym efektem zmian klimatu i poznamy mechanizmy walki z globalnym niedoborem wody pitnej. W przypadku ostatniego z wymienionych zagadnień potencjalne rozwiązanie problemu kryje się pośród metod gromadzenia wody stosowanych przez naszych przodków.

„Restauracje na krańcu świata” („Restaurants At The End Of The World”)
emisja: w niedziele (od 9 kwietnia br.) o 12:00

Kristen Kish, restauratorka i szefowa kuchni, rusza w swoją oryginalną podróż, śladem najodleglejszych i najbardziej odizolowanych restauracji na świecie. W Panamie widzowie trafią do jadłodajni, która pozyskuje rosnącą pod wodospadem rukiew wodną. To właśnie ten składnik w połączeniu z wędzonym mięsem tworzy kompozycję, jaką trudno napotkać gdziekolwiek indziej. W kolejnym odcinku widzowie przeniosą się w mroźne arktyczne rejony, by poznać od kulis wyjątkową restaurację Isfjord Radio, położoną na jednej z wysp Svalbardu (Spitsbergen, Norwegia). Tam, bazując na importowanych składnikach, przygotowywane są zaskakujące kulinarne eksperymenty, jak choćby sorbet z kimchi. W Brazylii Kish wyruszy do błotnistych lasów namorzynowych, gdzie zbierze przegrzebki.

„Papież Franciszek: 10 lat pontyfikatu” („Rebel Pope: Ten Years Of Hope”)
emisja: w niedzielę, 9 kwietnia br. o 13:00

W 2023 roku mija dekada, odkąd argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża. Głowa Kościoła, która przyjęła imię Franciszek, zasłynęła reformatorskim podejściem do kierowania największą pozarządową instytucją na świecie, co przysporzyło mu tyle samo zwolenników, co przeciwników, również w najwyższych sferach kościelnych. W czasach, w których skromność nie jest na topie, on zasłynął z minimalizmu. Przypomnijmy, że jeszcze jako biskup Buenos Aires, Jorge Mario Bergoglio nie osiadł w biskupim pałacu, a wybrał zwyczajne mieszkanie. Wszystko to jest spójne z często powtarzanym przez niego zdaniem: „Nie żyjemy w epoce przemian, ale w czasie zmiany epoki”. Dokumentaliści programu „Papież Franciszek: 10 lat pontyfikatu” ukazują wyzwania, przed jakimi staje Ojciec Święty, oraz jego dotychczasowe osiągnięcia (więcej tutaj).

„Porzucone konstrukcje” 8 („Abandoned Engineering” 8)
emisja: w czwartki (od 13 kwietnia br.) o 21:00

Rozległe miasta widma, dawne fabryki, mroczne tereny bitew i krwawych konfliktów. Razem z twórcami programu „Porzucone konstrukcje" widzowie przeniosą się do wybranych opuszczonych miejsc na świecie, by poznać ich nieprawdopodobną historię. W Iraku zobaczą okazały pałac, który obecnie służy jako dowód megalomanii byłego dyktatora Saddama Husajna. U wybrzeża Morza Kaspijskiego zobaczą gigantyczne pozostałości po wyścigu zbrojeń z czasów zimnej wojny. Odwiedzą też tajne laboratorium, w którym prowadzono próby nuklearne, oraz tajemniczy kompleks zbudowany przez ekstremistów w sercu kambodżańskiej dżungli. Razem z kamerami National Geographic widzowie zbadają, w jakim celu powstały te budowle oraz jak ewentualnie zagospodarować je w przyszłości (więcej tutaj).

„Wyprawa na dno” 6 („Drain The Oceans” 6)
emisja: w środy (od 19 kwietnia br.) o 22:00

Nurkowie głębinowi łączą ze sobą profesje detektywa, archeologa i sportowca ekstremalnego. Ich praca podmorska rozpoczyna się jeszcze na powierzchni. Badacze najpierw długimi godzinami analizują dane źródłowe znalezione w bibliotekach, lokalizując dokładne miejsce spoczynku danego obiektu. Dopiero później nakładają piankę, płetwy i podłączają tlen, by dotrzeć do podwodnego celu. W szóstym sezonie razem z kamerami National Geographic widzowie wyruszą w poszukiwaniu legendarnego statku widmo, zwanego niegdyś „Rosyjską Ameryką”, który przeszło 150 lat temu zaginął w zakątku Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nowe wskazówki mogą prowadzić do cmentarzyska zatopionej w tragicznych okolicznościach amerykańskiej floty, o której wielu sądziło, że nigdy nie zostanie odnaleziona (więcej tutaj).

„UFO: Przełomowe śledztwa” („UFO: Investigating The Unknown”)
emisja: w piątki (od 21 kwietnia br.) o 21:00

Gdy władze Stanów Zjednoczonych Ameryki w 2022 roku oficjalnie nakazały wszczęcie śledztwa dotyczącego kilkuset obserwacji niezidentyfikowanych obiektów latających, nie brakowało głosów zdziwienia. Dlaczego poważny organ decyduje się na badanie sprawy Unidentified Flying Object (UFO)? Owszem, spora część incydentów z rzekomym udziałem UFO została „obalona”, jednak niektóre nich wciąż uznawano za nietypowe i wymagające szczególnej analizy. Mowa przede wszystkim o sytuacjach zgłaszanych przez pilotów amerykańskich myśliwców. Doświadczeni wojskowi przedstawiali wiarygodne zeznania, jakoby śledziły ich zagadkowe statki powietrzne, które nie przypominały maszyn, jakie kiedykolwiek wcześniej widzieli. Obiekty latające miały nienaturalną zdolność do zmiany prędkości i kierunku poruszania się. Twórcy programu prezentują najnowsze ustalenia dotyczące UFO, ale też cofają się kilkadziesiąt lat - do początków fenomenu UFO w Ameryce i powstania „Projektu Błękitnej Księgi”, który miał za zadanie badać doniesienia o niezidentyfikowanych obiektach latających.

„Rejs z Disneyem” („Making The Wish: Disney's Newest Cruise Ship”)
emisja: w niedzielę, 23 kwietnia br. o 13:00

Trwający godzinę film dokumentalny „Rejs z Disneyem” został nakręcony przez Chada Cohena oraz Bethany Jones i opowiada o wycieczkowcu o nazwie Disney Wish. Setki robotników, inżynierów, architektów, projektantów, animatorów, kompozytorów, pisarzy, aktorów i marynarzy przekształcają 144 tysiące ton stali w być może najbardziej niesamowity statek w całej historii żeglugi. Marzenie stopniowo staje się rzeczywistością - potężny baśniowy wycieczkowiec już wkrótce wypłynie w pierwszy, najprawdziwszy rejs.
 
Della Scott-Ireton w programie „Wyprawa na dno”, foto: Mallinson Sadler Productions/National Geographic
Della Scott-Ireton w programie „Wyprawa na dno”, foto: Mallinson Sadler Productions/National Geographic
Kadr z programu „Porzucone konstrukcje”, foto: The Walt Disney Company
Kadr z programu „Porzucone konstrukcje”, foto: The Walt Disney Company


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

719 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

439 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

329 zł Więcej...