reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVN24: 80. rocznica wybuchu powstania w getcie

dodano: 2023-04-16 01:13
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVN Warner Bros. Discovery/satkurier.pl

TVN24 TVN 24 W dniach 16-19 kwietnia br. antena TVN24 będzie w dużej części poświęcona obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i historii Żydów w Polsce w okresie II wojny światowej. Nie zabraknie debat („Debata TVN24: 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim”), gości, relacji z uroczystości, dokumentów i reportaży („Ślady pamięci”, „Powstanie w getcie. Dziedzictwo”, „Kto napisze naszą historię” i „Dowód tożsamości”). Relacje pojawią się także w TVN24 BIS, TVN24 GO, tvn24.pl i programie „Fakty TVN” (w TVN i ITVN/TVN International), a TVN Warner Bros. Discovery i TVN24 partnerują wystawie „Wokół nas morze ognia” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

TVN24


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
16 kwietnia br., w niedzielę, o godzinie 20:00 na antenie TVN24 odbędzie się debata poświęcona 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim („Debata TVN24: 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim”). Jak zapowiada nadawca, twórcy programu przybliżą historię utworzenia getta, jak doszło do zrywu i czym to skutkowało. Głos zabiorą badaczki getta z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Żydowskiego Instytutu Historycznego. W studiu wśród gości pojawi się także Paula Sawicka - wieloletnia przyjaciółka i opiekunka ostatniego dowódcy powstania w getcie Marka Edelmana. Ostatnia część debaty - „Pamięć” - powstała we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tu bohaterami będą przede wszystkim mieszkańcy małych regionów i miejscowości, którzy pielęgnują pamięć o żydowskiej historii w swoim rejonie (więcej tutaj).

Stacja wyemituje także wiele reportaży i dokumentów, a w studio gościć będą m.in. malarka i pisarka Roma Ligocka i syna Marka Edelmana, Aleksander. Stacja przypomni również ważne niegdyś miejsca w getcie. Jak wyglądały kiedyś, a jak dzisiaj? TVN24 opowie o codziennym życiu mieszkańców i samym wybuchu powstania. Wspomnienia, rozmowy z potomkami, ale także dwie romantyczne historie. „Fakty TVN” (emisja na kanałach TVN, TVN24 BIS i ITVN/TVN International) w związku z rocznicą będą miały dedykowaną obchodom oprawę. Relacje i wywiady reporterów „Faktów TVN” znajdą się także na antenach TVN24 i TVN24 BiS (więcej tutaj).

We wtorek i środę, 18 i 19 kwietnia br. kamery TVN24 będą obecne na uroczystościach, m.in. pod pomnikiem Bohaterów Getta czy na Międzynarodowym Marszu Żywych w Oświęcimiu. W dniu rocznicy, 19 kwietnia br., w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się także premiera wystawy „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”. To pierwsza wystawa o powstaniu przedstawiona z perspektywy cywilów. TVN Warner Bros. Discovery i kanał TVN24 zostały jej partnerami. Wystawę otwierać będzie specjalny film produkcji TVN24, który jest wprowadzeniem do historii getta warszawskiego. W muzeum znajduje się także galeria „Dziedzictwo” poświęcona kulturowemu dorobkowi polskich Żydów, którzy mieli wpływ na losy świata. Z okazji 100-lecia studia Warner Brothers, w poniedziałek, 17 kwietnia br. otwarta zostanie nowa część wystawy, która przedstawiać będzie losy i sylwetki braci Warner - Alberta, Sama, Jacka i Harry'ego, emigrantów z Polski pochodzenia żydowskiego, którzy stworzyli słynną wytwórnię filmową Warner Brothers (więcej tutaj, tutaj i tutaj). Od maja 2022 roku TVN jest częścią rodziny Warner Bros. Discovery (więcej tutaj).

W ramach serwisu tvn24.pl powstała specjalna strona poświęcona powstaniu. Jak zapowiada nadawca, internauci znajdą tam ponad 40 artykułów. Dzień po dniu opisana jest walka mieszkańców getta. To relacje świadków, uczestników, cytaty z dokumentów czy wspomnień. To materiały o bohaterach, dramatycznych sytuacjach i wszechobecnej śmierci. Ale także teksty o tym jak wyglądało życie w getcie przed zrywem, o tym co świat wiedział o getcie i zagładzie, a także o roli Jana Karskiego, który próbował alarmować zachód o sytuacji w Warszawie i zbrodniczych działaniach Niemców (więcej tutaj).

Rocznica powstania zostanie także upamiętniona w TVN24 GO. W serwisie będzie można znaleźć dodatkowy kanał „na żywo”, w którym emitowane będą m.in. wydarzenia obchodów, organizowane m.in. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Internauci zobaczą także premierowo serię opowieści o miejscach i artefaktach powstania „Ślady pamięci”, autorstwa historyka i dziennikarza tvn24.pl Mariusza Nowika. W serwisie dostępny będzie także reportaż Marcina Zaborskiego „Powstanie w getcie. Dziedzictwo” o popowstańczych pokoleniach, a Nina Nowakowska opowie o powstaniach w gettach w innych polskich miastach. W bibliotece filmów dokumentalnych dostępne będą m.in. fabularyzowany „Kto napisze naszą historię” czy „Dowód tożsamości” Mikołaja Grynberga (więcej tutaj i tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

339 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 229 zł Więcej...