reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

HGTV z koncesją KRRiT na kolejne 10 lat

dodano: 2023-04-26 22:03
autor: Łukasz Knapik | źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji/satkurier.pl

HGTV W środę, 26 kwietnia br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podjęła uchwałę w sprawie udzielenia spółce TVN (Warner Bros. Discovery) koncesji na kolejny okres 10 lat na satelitarny program telewizyjny rozpowszechniany pod nazwą HGTV. Koncesja obowiązywać będzie od 27 czerwca 2023 roku do 26 czerwca 2033 roku. Stacja HGTV w Polsce powstała w 2017 roku z przekształcenia nadającego od 2003 roku kanału TVN Meteo Active (do 2015 roku jako TVN Meteo), bazującego na projekcie TVN Sportive. Marka TVN Meteo nie znikła jednak z rynku - funkcjonuje dalej jako strona internetowa tvnmeteo.pl w ramach serwisu tvn24.pl.

HGTV Home & Garden


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Parametry techniczne przekazu satelitarnego kanału HGTV HD:
Eutelsat Hot Bird 13C (13°E)
tp. 10 (11,393 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)

Jednocześnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała, że w dalszym ciągu prowadzi prace w związku z analizą struktury własnościowej spółki TVN, która od 8 kwietnia 2022 roku należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, powstałego w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery. Regulator rynku opublikował równocześnie „Stanowisko KRRiT z dnia 26 kwietnia 2023 roku” - przyjęte większością czterech głosów, przy sprzeciwie jednego głosu.
 

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwraca uwagę, że udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego lub telewizyjnego na kolejny okres, zgodnie z art. 35a ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji (dalej: urt) jest poprzedzone analizą przesłanek z art. 38 ust. 1 i 2 urt. Przedmiotem analizy KRRiT jest również ocena spełnienia wymogów z art. 35 urt przez podmiot posiadający lub ubiegający się o udzielenie koncesji. Jednocześnie podkreślenia wymaga, iż powyższe okoliczności podlegają ocenie i badaniu także w toku wykonywania koncesji. Zatem ustalenie nowych istotnych okoliczności, mających znaczenie z punktu widzenia ww. przepisów, w toku wykonywania koncesji może skutkować podjęciem odpowiednich postępowań, zgodnie z ww. przepisami

- czytamy w stanowisku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kanał TVN Meteo zadebiutował na rynku w 2003 roku. Stacja prezentowała prognozę pogody. Na przestrzeni lat stopniowo poszerzano ofertę o magazyny i dokumenty przyrodnicze. W 2014 roku Grupa TVN (obecnie należąca do Warner Bros. Discovery) wystąpiła z wnioskiem do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o koncesję satelitarną dla stacji TVN Sportive. W ofercie kanału miały znaleźć się programy lifestylowe dotyczące fitnessu, zdrowia czy spędzania wolnego czasu i niszowe sporty, jak wyścigi rowerów górskich. Jeszcze w 2014 roku roku nadawca zwrócił się o zawieszenie postępowania w sprawie przyznania tej koncesji. Jednocześnie wystąpiono o zmiany w koncesji TVN Meteo. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że zmiana koncesji podyktowana jest zmianami jakie nastąpiły na rynku od czasu wydania pierwotnej koncesji, to znaczy od 2003 roku. Informacje pogodowe dostępne są powszechnie, nie tylko w programach radiowych i telewizyjnych ale za pośrednictwem internetu również w urządzeniach mobilnych. Dlatego dotychczasowa formuła programu straciła rację bytu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku nadawcy.

16 kwietnia 2015 roku kanał TVN Meteo zmienił się w TVN Meteo Active. Oferta stacji skierowana była do widzów zainteresowanych aktywnym i zdrowym stylem życia. W ramówce znalazły się produkcje poświęcone rekreacji, tematyce fitness i racjonalnemu odżywianiu. Kanał wciąż prezentował serwisy pogodowe. 4 stycznia 2017 roku uruchomiono TVN Meteo Active HD - wersje SD i HD miały identyczne ramówki. 7 stycznia 2017 roku kanał TVN Meteo Active (SD/HD) zmienił się w HGTV. Marka TVN Meteo nie znikła jednak z rynku - funkcjonuje dalej jako strona internetowa tvnmeteo.pl w ramach serwisu tvn24.pl.

Przypomnijmy, iż przed laty nadawca zgłosił TVN Meteo w pierwszym konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), ale naziemnej koncesji nie uzyskał.

Dostęp do stacji HGTV (w SD i/lub HD, wersje SD i HD mają identyczne ramówki) mają obecnie abonenci platform CANAL+ (więcej tutaj i tutaj), Polsat Box (więcej tutaj i tutaj) i Orange TV (więcej tutaj) oraz sieci kablowych i IPTV.

W ofercie kanału HGTV widzowie znajdą programy o ogrodach oraz o urządzaniu i remontach domów i mieszkań (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Kanały TV w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...