reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

TVP otwiera nowe biuro w Ukrainie

dodano: 2023-04-28 12:12 | aktualizacja: 2023-04-28 12:25
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP

Belsat TV Biełsat biuro nowe Kijów Telewizja Polska otworzyła w Kijowie - stolicy Ukrainy, nowe biuro TVP i TV Biełsat. - Międzynarodowa informacja regionalna jest bardzo potrzebna. Obiektywna wiedza o Ukrainie jest dziś szalenie istotna. W tej chwili trwa pewnego rodzaju wojna informacyjna i my, w jakimś sensie musimy w niej uczestniczyć, nie ma innego wyjścia. Informacja jest używana jako broń. Tak jak broń, która zabija, jest też broń, którą jest informacja - powiedziała podczas inauguracji biura Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV Biełsat.

Biełsat TV
Belsat TV Biełsat biuro nowe Kijów


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TV Biełsat poza językiem białoruskim, polskim i angielskim ma także spory segment informacji w języku rosyjskim, którą również odbiera widownia w Rosji. Na przykład kanał YouTube pod nazwą Vot-Tak ma ponad milion subskrybentów, z czego 60 procent stanowią Rosjanie. Jest oglądany także w innych krajach regionu, gdzie język rosyjski jest rozpowszechniony.

Aleksy Dzikawicki, wicedyrektor TV Biełsat, powiedział, że otwarcie nowego biura jest niezmiernie ważne, gdyż stacja bardzo aktywnie relacjonuje to, co się aktualnie dzieje w Ukrainie:
 

- Ważne jest dostarczanie prawdziwych informacji o wydarzeniach na Ukrainie, o tej barbarzyńskiej wojnie, którą wywołali Rosjanie. I chcemy być w tym niezależni, chcemy mieć własnych korespondentów, własnych operatorów, własnych dziennikarzy wszędzie tam, gdzie to tylko jest możliwe - żeby mieć własny materiał, bez pośredników.

Wskazał, że ma to znaczenie szczególnie teraz, gdyż wynik wojny w Ukrainie będzie miał wpływ także na losy Białorusi, która jest zależna od władzy w Moskwie.
 

- Kiedy agresor połamie zęby w Ukrainie, a wierzę, że tak się stanie, wtedy i Białorusini będą mogli mieć nadzieję na upadek wspieranego przez Kreml reżimu Alaksandra Łukaszenki - podkreślił.

Jak przypomniał kierownik biura TVP w Kijowie, Ilija Suzdalew, przedstawicielstwo Biełsatu w Ukrainie działa od 2018 roku, ale teraz otwierane jest nowe biuro, które jest znacznie większe od działającego dotychczas:
 

- Powiększa nam się liczba dziennikarzy, którzy pracują w Kijowie dla Biełsat TV, a to dlatego, że telewizja Biełsat zwiększa ofertę programową oraz z oczywistych przyczyn poświęca coraz więcej uwagi wydarzeniom w Ukrainie. Obecnie w samym Kijowie mamy trzy stałe ekipy reporterskie, które codziennie jeżdżą na zdjęcia, w tym na front. Wciąż jednak pracujemy nad tym, by było ich więcej.

Po wybuchu wojny telewizja Biełsat rozpoczęła częściową retransmisję tzw. telemaratonu, czyli 24-godzinnego programu informacyjnego przygotowywanego wspólnie przez ukraińskie publiczne i prywatne kanały telewizyjne w języku ukraińskim. Ponadto między innymi Biełsat produkuje audycję antenową „Bezwiz” z prowadzącymi Białorusinem i Ukrainką, z których każdy posługuje się swoim językiem, a także format internetowy „Meet”, prowadzony po ukraińsku. Reporterzy Biełsatu docierają w pobliże miejsc, gdzie trwają walki, a nawet na terytoria okupowane.
 

- Jestem przekonany, że otwarcie biura, studia TVP i Biełsatu w Kijowie wykracza poza znaczenie relacji polsko-ukraińskich. Na wojnie zawsze pierwsza ginie prawda, i jeśli ma zwyciężyć sprawiedliwość, ma zwyciężyć demokracja, to musi też zwyciężyć prawda. Dlatego jestem przekonany, że ten zespół, który tu będzie pracował, przysłuży się przywróceniu sprawiedliwości w Ukrainie i w tym regionie, przywróceniu prawdy, wolności słowa - powiedział ambasador RP w Kijowie, Bartosz Cichocki.

Dyplomata podkreślił, że widz w Polsce, Ukrainie, Białorusi i w innych krajach uzyska jeszcze więcej informacji, być może ciekawszej, lepiej przygotowanej na miejscu. Wyraził nadzieję, że biuro TVP i Biełsatu będzie również przystanią i wsparciem w ogóle dla ukraińskich dziennikarzy, bo dziennikarstwo w Ukrainie w związku z wojną i wywołanym nią kryzysem gospodarczym przeżywa trudne chwile.

W inauguracji studia TVP i Biełsatu w Kijowie udział wziął również zdalnie prezes TVP Mateusz Matyszkowicz, a także I sekretarz Narodowej Unii Dziennikarzy Ukrainy Lina Kuszcz.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...