reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Opticum HbbTV T-Box - test odbiornika

dodano: 2023-05-05 16:00 | aktualizacja: 2023-05-05 20:13
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2023

Opticum HbbTV T-Box Długo czekaliśmy na to urządzenie, ale warto było. Mowa o pierwszym na polskim rynku odbiorniku naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC z obsługą standardu HbbTV. Opticum HbbTV T-Box pojawił się w sprzedaży na początku tego roku i od razu wzbudził zainteresowanie entuzjastów telewizji. Drobiazgowo opisujemy ten sprzęt, ze szczególnym naciskiem na obsługę aplikacji interaktywnych.

satkurier.pl
Opticum HbbTV T-Box


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nagrywanie i multimedia

Nagrywanie audycji za pomocą odbiornika Opticum jest banalnie proste. Aby rozpocząć zapis na pamięci USB, wystarczy nacisnąć czerwony przycisk na pilocie, aby zakończyć – przycisk stop. Można też ustawić długość nagrania – naciskając czerwony przycisk jeszcze raz. Inną metodą na nagrywanie jest ustawienie timera. Po wejściu do przewodnika po programach (EPG), należy wybrać przyszłą audycję i nacisnąć niebieski przycisk na pilocie – jeden raz w celu ustawienia przypomnienia lub dwa razy w celu zaplanowania nagrywania.

Również timeshift działa bez zarzutu. Aby skorzystać z funkcji przesunięcia czasowego, należy przy podłączonej pamięci USB nacisnąć przycisk pauzy. Następnie można taki materiał wznowić za pomocą przycisku odtwarzania (play) lub całkiem zatrzymać timeshit (przycisk stop).

We wspomnianym w sekcji Konfiguracja podmenu USB można odtwarzać nagrane pliki. Są one zapisywane w folderze o nazwie PVR. Uwaga! Formatem zapisu nie jest *.ts a *.cts (gromadzi on strumień wideo, ścieżki audio, napisy, HbbTV i EPG). W związku z tym niektóre programy komputerowe mogą mieć problem z odtworzeniem nagrań. Zalecamy instalację na komputerze aplikacji Media Player Classic Home Cinema (MPC-HC w wersji 2.0.0, którą można pobrać z portalu GitHub: https://github.com/clsid2/mpc-hc/releases). Oczywiście nagrania są nieszyfrowane.
 
Przykładowa zawartość katalogu PVR z nagraniami

W podkategoriach Film, Muzyka i Zdjęcia w menu USB odbiornik wyświetla pliki multimedialne z pamięci USB.

Urządzenie obsługuje pliki wideo w formacie *.mkv, *.avi, *.mp4, *.vob, *.ts, *.mt2s, *.flv, *.mpg, *.3gp, *mov, *.wmv. Tryb pełnoekranowy można wyświetlić po naciśnięciu przycisku OK. Trzeba tu przyznać, że w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku odbiornikami DVB-T2, Opticum HbbTV T-Box jest dosłownie gigantem – prawidłowo odtwarza bardzo szeroką gamę formatów, a do tego przełączanie pomiędzy plikami jest niezwykle szybkie i płynne. Szkoda jedynie, że odtwarzacz nie wspiera napisów ekranowych.

Urządzenie nie ma problemów z odtwarzaniem plików wideo w różnych kodekach obrazu – potwierdzamy wsparcie H.265/HEVC. Naturalnie odbiornik nie odtwarza treści w rozdzielczości 4K, bo to urządzenie Full HD. Z plików audio urządzenie obsługuje format *.mp3, a z obrazów: *.jpg, *.png, *.bmp, *.jpeg, *.gif (bez animowanych). Nie ma problemów z wyświetlaniem plików graficznych o dużej rozdzielczości, większej niż 1920x1080 pikseli.

W Konfiguracji PVR można uzyskać informacje o podłączonym dysku/pamięci USB, takie jak całkowity rozmiar podłączonej pamięci USB, obszar wolnego miejsca do nagrywania, itd. Tutaj można również ustawić rozmiar partycji oraz limitu dla funkcji timeshift (przesunięcia w czasie).

W Formacie można sformatować swój dysk/pamięć USB pod FAT32 lub NTFS. Uwaga! Ta operacja powoduje usunięcie wszystkich danych zawartych na dysku/pamięci USB. Jeśli chcemy, by nagrywane były pliki o wielkości powyżej 4 GB, pamięć USB należy sformatować w NTFS.

HbbTV

Pora przejść do najważniejszej w tym odbiorniku funkcji, a mianowicie telewizji hybrydowej HbbTV, stanowiącej połączenie tradycyjnej telewizji z treściami internetowymi.

Przykładowe możliwości, jakie oferuje telewizja hybrydowa HbbTV to: oglądanie kanałów na żywo oraz dostęp do materiałów archiwalnych w ramach VOD, w tym filmów, seriali i programów.

Szczegółowy wykaz dostępnych w DVB-T/T2 w Polsce aplikacji HbbTV można znaleźć w wydaniu SAT Kuriera 1-2/2023. Tu skupimy się przede wszystkim na TVP GO (pozycja 88. w LCN) oraz Polsat Go (pozycja 333.), gdyż są to najbardziej rozbudowane platformy.
 
Aplikacja TVP GO

Potwierdzamy, że obie te usługi działają prawidłowo, treści w nich oferowane są odtwarzane w sposób płynny i przy wysokiej jakości obrazu. Jedynym minusem jest nie najwyższa responsywność podczas poruszania się po interfejsie aplikacji. Wymaga to nieco cierpliwości, bo nie działa to tak szybko jak aplikacje na smartfonie czy nawet te same serwisy HbbTV, ale na nowoczesnym telewizorze. Najważniejsze jednak, że można bez problemu oglądać treści VOD czy kanały na żywo przesyłane strumieniowo przez Internet.

Niepoprawnie wyświetlają się natomiast aplikacje ukryte pod czerwonym przyciskiem pilota na kanałach TVP1, TVP2, TVP3 i innych. Kryje się tam TVP VOD w nowej odsłonie, tworzony przez Redge Technologies. Świetnie działa aplikacja pod czerwonym przyciskiem na Polsacie, TV4, TV6 czy Super Polsacie. Można z niej przejść do Polsat Go, obejrzeć spot na 30-lecie Polsatu lub najnowsze wydanie „Wydarzeń”.
 
Aplikacja Polsat Go

Nie ma też problemów z serwisem HbbTV Stopklatki, który przypomina wyglądem i funkcjonalnością rozbudowane EPG wzbogacone o zdjęcia i aktualności. Tak samo jest z aplikacją Metro, gdzie wyświetlany jest program TV lub quiz.

Odbiornik bez problemu obsługuje aplikację Legia TV z materiałami wideo na temat stołecznego klubu piłkarskiego.

Potwierdzamy też bezproblemowe działanie kanałów HbbTV TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2 i UA: Perszyj, z których zielonym przyciskiem można przejść też do innych kanałów na żywo, w tym wersji regionalnych TVP3 (niestety nie wszystkie się uruchamiają).
 
TVP ABC 2 i wybór innych kanałów na żywo

Aplikacje EmiRadio i EmiTV to odpowiednio streaming stacji radiowych i przewodnik po programach. Obie aplikacje działają poprawnie na odbiorniku.

Podsumowanie

Opticum HbbTV T-Box wyróżnia się spośród dostępnych na polskim rynku odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej obecnością złącza Ethernet oraz obsługą HbbTV. Jego mocną stroną są też użyte podzespoły – stosunkowo mocny procesor w połączeniu z 512 MB pamięci RAM DDR3 zapewnia szybkie działanie urządzenia podczas przełączania kanałów, streamingu czy odtwarzania multimediów z pamięci USB. Niestety zauważalny jest spadek responsywności podczas poruszania się po interfejsie wymagających i rozbudowach aplikacji HbbTV, takich jak TVP GO czy Polsat Go oraz nieprawidłowe wyświetlanie nowej wersji aplikacji TVP VOD. Nie przeszkadza to jednak w płynnym odtwarzaniu treści VOD, a także tak zwanych kanałów wirtualnych, takich jak TVP ABC 2, TVP Historia 2 i TVP Kultura 2.

Trzeba też zaznaczyć, że producent nie ma wpływu na ewentualne błędy w działaniu aplikacji HbbTV powstałe po stronie ich twórców.

W Internecie pojawiają się opinie, że 350 zł za odbiornik DVB-T2 to wygórowana cena. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w porównaniu z urządzeniami za 100 zł tu mamy do czynienia z funkcjami internetowymi, w tym dodatkowymi kanałami na żywo i bibliotekami VOD. Podobnie lub więcej kosztują boxy Android TV czy smartfony, ale te nie oferują naziemnej telewizji cyfrowej, chyba że przez dodatkowo płatne aplikacje jako streaming. Cena tego odbiornika nie wynika zatem z widzimisię producenta, a realnych kosztów, jakie musiał on ponieść, by aplikacje internetowe mogły być obsługiwane.

PLUSY
 • szybkie działanie, w tym natychmiastowe przełączanie między kanałami telewizji naziemnej
 • intuicyjny interfejs użytkownika w stonowanych barwach
 • duży, wygodny pilot
 • rozbudowany odtwarzacz multimediów zapisanych na pamięci USB – wsparcie wielu formatów, szybkie przełączanie między plikami
 • obsługa HbbTV w wersji 2.0.1, w tym bezproblemowy i płynny streaming
 • obecność koaksjalnego wyjścia cyfrowego dźwięku S/PDIF
 • wiele dodatkowych kanałów telewizyjnych dzięki obsłudze standardu HbbTV

MINUSY
 • pilot nie jest samouczący
 • nieprawidłowe działanie aplikacji HbbTV TVP VOD (TVP GO działa poprawnie)
 • nie najwyższa responsywność podczas korzystania z rozbudoanych aplikacji HbbTV
 • problemy z odtwarzaniem niektórych wersji TVP3
 • brak wbudowanego Wi-Fi (tylko Ethernet), ale można dokupić adapter Wi-Fi USB
 • wyższa cena w porównaniu z odbiornikami bez HbbTV
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...