reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Matka” w stacji Polsat Seriale

dodano: 2023-05-11 11:32
autor: Łukasz Knapik | źródło: Grupa Polsat Plus/satkurier.pl

Polsat „Matka” W czwartek, 11 maja br. o godz. 20:00 w telewizji Polsat Seriale wyemitowana zostaną premierowo odcinki 1. i 2. sezonu 1. polskiego serialu „Matka”, którego producentem jest TFP. Występują Olga Bołądź, Adrianna Chlebicka, Maria Pakulnis, Małgorzata Pieczyńska, Olaf Lubaszenko, Łukasz Simlat, Mateusz Janicki i Marcin Kowalczyk. Serial ten mogą obecnie oglądać widzowie kanału Polsat 2.

Polsat „Matka”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Serial „Matka” to thriller psychologiczny. W rolach głównych występują między innymi Olga Bołądź, Łukasz Simlat i Marcin Kowalczyk. Pomysłodawcą i scenarzystą był Igor Brejdygant, autor takich tytułów jak „Rysa”, „Układ” czy „Szadź”.

Jak podkreślają twórcy, serial „Matka” to połączenie komentarza na temat problemów społecznych z trzymającą w napięciu, historią kryminalną. Autor scenariusza, Igor Brejdygant, postawił sobie za zadanie stworzenie opowieści, w której wątek dramatu obyczajowego jest równie rozwinięty, co historia detektywistyczna, a wiodącą postacią nie jest policjant, ale osoba prywatna.

- Kto może być bardziej zmotywowany od matki, która straciła dziecko? - pyta autor. - A jeśli z czasem wychodzi na jaw, iż dziecko to było przed śmiercią krzywdzone przez pedofili, matka nie ma innego wyjścia, niż znaleźć i ukarać sprawców - dodaje.


Dziennikarka śledcza Agnieszka (w tej roli Olga Bołądź) stara się pogodzić z samobójczą śmiercią dwunastoletniego syna. Kiedy po paru latach od tragedii jej mąż, Jacek (Łukasz Simlat), dostaje pracę w Niderlandach, wydaje się, że to idealny moment na przeprowadzkę i rozpoczęcie nowego etapu życia. Na przeszkodzie staje Rafał (Marcin Kowalczyk), który wiele lat temu był bohaterem jednego z reportaży Agnieszki, a teraz odsiaduje wyrok za morderstwo. Mężczyzna prosi dziennikarkę o pomoc w rozwikłaniu zagadki kryminalnej. Nieświadoma szokującej prawdy, jaką odkryje, ponownie angażuje się w pozornie zamkniętą sprawę. Okazuje się, że morderstwo, o które został oskarżony Rafał, jest powiązane ze śmiercią jej syna. Zamiast wyjechać z kraju, Agnieszka zaczyna obsesyjnie szukać oprawców, którzy w rzeczywistości są bliżej niż myśli.

- Polsat ma szczęście pracować z wybitnymi twórcami. Reżyser Piotr Trzaskalski, scenarzysta Igor Brejdygant oraz aktorzy: Łukasz Simlat, Olga Bołądź i Marcin Kowalczyk, są okazją do stworzenia czegoś wartościowego i unikatowego - mówi Nina Terentiew, członkini rady nadzorczej Telewizji Polsat (Grupa Polsat Plus). - Jestem przekonana, że serial „Matka” wyróżni się na tle innych thrillerów psychologicznych, a widzowie będą poruszeni - dodaje.


Reżyserii serialu „Matka” podjął się Piotr Trzaskalski, znany między innymi z takich produkcji filmowych jak „Edi”, „Mój rower” czy „Mistrz”. Scenarzystą wiodącym jest Igor Brejdygant („Paradoks”, „Zbrodnia”, „Ultraviolet” i „Szadź). Drugim scenarzystą był Bartosz Janiszewski („Ultraviolet” i „Wataha”). Za zdjęcia odpowiada Bartosz Bieniek („Inni ludzie”, „Zenek” i „Drogówka), a za produkcję TFP (więcej tutaj).

„Matka” - sezon 1., opisy postaci:

Agnieszka Nolińska Markowska (w tej roli Olga Bołądź) - kobieta o urodzie interesującej, choć niekoniecznie oczywistej i na pewno niebanalnej. Dziennikarka z długim stażem i ogromnym doświadczeniem w zawodzie, laureatka wielu nagród dziennikarskich za swoje śledcze reportaże dotyczące ważkich społecznie spraw. Serią reportaży w jakimś sensie przyczyniła się do skazania na długoletnie więzienie drugiego z głównych bohaterów tej opowieści - Rafała Marczaka. Agnieszka jest kobietą stanowczą, odważną, twardą, kiedy walczy o siebie, ale przede wszystkim, gdy walczy dobrostan kogoś, kto jest krzywdzony. Markowska jest jednocześnie osobą o dużej wrażliwości zarówno tej wynikającej z empatii, jak i tej rozumianej jako wrażliwość na piękno. Agnieszka by znaleźć się w miejscu, w którym jest obecnie, przeszła jednak trudną szkołę życia. Pierwsze dziecko Piotra urodziła, mając dziewiętnaście lat i był to owoc jej wielkiej i tak naprawdę nigdy do końca nie wygasłej miłości do Roberta, znanego fotoreportera. Robert, choć obiecywał jej złote góry miłości, ale bardzo ją rozczarował. Ich syna wychowywała właściwie sama, z pomocą jedynie rodziców i siostry. Dopiero kiedy on miał sześć lat, w ich życiu pojawił się kolejny mężczyzna, z którym Agnieszka miała ochotę związać swoje losy. To Jacek, z którym jest do dzisiaj i z którym zamierza wyjechać do Niderlandów, gdzie dostał on wyższe stanowisko w swojej międzynarodowej korporacji. Jej relacja z Jackiem jest specyficzna, choć też w jakimś sensie dość typowa. Kobieta niewątpliwie go kocha, ale jest to miłość z gatunku statecznych i może odrobinę wyrachowanych, choć ona sama nie jest tego świadoma. Gdzieś z tył głowy drąży ją być może z sentymentu do szaleńczo namiętnej relacji, jaką miała z Robertem tęsknota za czymś dzikim i nieokiełznanym. Jej spotkanie z żywiołem natury, jakim jest więzień i zabójca - Rafał Marczak, nie może nie zaowocować utratą rozsądku. Gdy rozpoczyna się akcja tego serialu, Agnieszka ma już to wszystko za sobą, wszystko za wyjątkiem jak się okazuje, śmierci syna, której pamięć wciąż drąży jej psychikę i jest przy niej blisko, zbyt blisko. Agnieszka jest dobrym człowiekiem, ale istnieje coś, co może ją przemienić w osobę absolutnie nieobliczalną, tym czymś jest świadomość, że po świecie chodzi człowiek, który naprawdę ponosi odpowiedzialność za śmierć jej dziecka. 

Rafał Marczak (Marcin Kowalczyk) - to postać zagadkowa. Z wyglądu, zachowania i z tego, co wiemy o jego przeszłości mężczyzna jawi się widzom jako dość bezwzględny bandyta. Jest zabójcą, który co więcej już w więzieniu nieomal zabija kolejnego człowieka. Z czasem jednak zwolna widzowie odkrywają całą złożoność jego „bandyckiej” przeszłości, a także jego osobowości. Rafał jest przystojnym, dobrze zbudowanym, rosłym mężczyzną. Większą część jego umięśnionego ciała pokrywają dodatkowo tatuaże o tematyce agresywnej i prowokacyjnej. Dopiero z czasem czujne oko widza i naszej bohaterki wśród obrazków rodem z piekielnych ilustracji Boscha dostrzeże wydzielone osobną przestrzenią wytatuowane imię jego córki, Anny. Rafał zanim trafił do więzienia, miał nieźle prosperujący warsztat samochodowy, dodatkowo zajmował się też handlem aut wprawdzie nienowych, ale luksusowych. Finansowo radził sobie przyzwoicie, więc żona i córka nie miały właściwie żadnych problemów z życiem we względnym dobrobycie. Problemy były innej natury. Rafał jako klasyczny samiec alfa z pieniędzmi i kolegami z półświatka wiódł życie chwilami mocno hulaszcze. Jako nieodłączne atrybuty zabaw pojawiały się narkotyki, hazard i oczywiście kobiety. Żona wytrzymywała życie w takim trybie przez wiele lat, w końcu nie mogła tego dłużej dźwigać i w jej życiu pojawił się w końcu inny mężczyzna. Rafał przyjął to jako wiadomość nie tylko dramatyczną, ale też a może nawet przede wszystkim jako potwarz dla jego męskości. Od tego momentu jego życie zaczęło się rozpadać, narkotyki, hazard i kobiety z przyjemności tyleż radosnych, co dorywczych zmieniły się w monotonnego i z czasem coraz bardziej dołującego towarzysza upadku. Moment, gdy Rafał spadł na dno, zbiegł się w jego życiu z wydarzeniem, które domknęło nad nim wieko przeznaczenia. Rafał zabił kochanka żony. Tak mogłaby się kończyć smutna przypowieść o pysze i rozwiązłości kroczącej przed upadkiem, tyle że tym razem tutaj zaczyna się zupełnie inna opowieść. Okazuje się bowiem, że Rafał zabił kochanka żony nie dlatego, że był kochankiem żony, ale dlatego, że molestował jego córkę, ukochaną Annę. Rafał to osobowość emocjonalnie mało stabilna, mężczyzna o zmiennym nastroju, od łagodności do napadów furii droga w świecie jego emocji jest niezwykle krótka. W więzieniu chodzi na zajęcia z radzenia sobie z agresją, ale tak naprawdę dopiero pojawienie się w jego życiu Agnieszki może stać się dla niego punktem zwrotnym, który naprawdę coś w nim zmieni. A może rację mają ci ludzie z jej najbliższego otoczenia, którzy przez cały czas ostrzegają Agnieszkę przed Rafałem,  bo widzą w nim wciąż tylko bandziora, który, na domiar złego, jak większość zresztą bandziorów, jest wyjątkowo przebiegły i manipulatorski. 

Jacek Noliński (Łukasz Simlat) - prężny i wybitnie inteligentny biznesmen, szef działu marketingu w dużej firmie piwowarskiej z zagranicznym kapitałem. Jednocześnie Jacek, co zważywszy na jego powyższe przymioty wcale nie musiałoby być gwarantowane, jest człowiekiem uczciwym i wrażliwym na krzywdę innych. Jego autorskim pomysłem jest projekt budowania placów zabaw i boisk przy domach dziecka. Przy czym inaczej niż jego szef, prezes polskiego oddziału firmy, Jacek wymyślił ów projekt przede wszystkim po to, by pomagać dzieciakom, a poprawienie PR firmy stało u niego od początku na drugim miejscu. Tak było z Jackiem od początku, może na polu marketingu i PR od zawsze odnosił duże sukcesy, dlatego że szczerość i dobre intencje sprzyjają jednak kreatywności. W relacjach z Agnieszką Jacek jest przede wszystkim troskliwym opiekunem. Wcześniej wiele lat związany był z poprzednią żoną, która już na pierwszy rzut oka wydaje się osobą o słabym kręgosłupie etycznym. Jacek wychował się w niezbyt zamożnej, choć kochającej rodzinie. Pochodzi z małego miasta na wschodzie Polski. Jego relacja z Agnieszką, córką rdzennych warszawskich inteligentów, pomimo iż to on wniósł do związku bezpieczeństwo finansowe i życie na wysokim poziomie ekonomicznym, jest dla niego rodzajem społecznego awansu. Jacek nie ma jednak kompleksów, a nawet jeśli trochę trawią go gdzieś głęboko, to doskonale i mądrze potrafi sobie z nimi radzić. Jacek jako czujny obserwator też nie mógł tego nie zauważyć, ale długi czas starał się usprawiedliwiać żonę we własnych oczach, później usiłował ją zmieniać, poddał się dopiero, gdy ich wspólna córka miała mniej więcej piętnaście lat. W swej troskliwości, odrobinę nazbyt zasadniczo traktowanym poczuciu odpowiedzialności i w rzetelności Jacek może się chwilami wydać odrobinę nudny, czy może nawet denerwujący, ale sądzenie, że nie jest w tym dość męski, jest wielkim błędem. Gdy nadejdzie czas próby, Jacek okaże się nie mniej stanowczy w działaniu od tych, którzy jawią się na pozór jako bardziej męscy. To on dokończy dochodzenie Agnieszki i spowoduje, iż być może nasza bohaterka nie posunie do tego z czego nigdy człowiek już nie mógłby się wydobyć, czyli co zabicia człowieka. Od pewnego momentu historii Jacek sam wpadnie w kłopoty, co zmusi go do nagięcia wcześniej z pieczołowitością przestrzeganych zasad. Jest zaś coś niezwykle interesującego, kiedy człowiek uczciwy dla ratowania przyszłości rodziny musi zboczyć z wytyczonej sobie ścieżki etycznej. Ponadto, kiedy rzeczy przybiorą już naprawdę groźny obrót, Jacek przez moment nawet nie zawaha się zaryzykować swojej budowanej przez kilkadziesiąt lat kariery. Co zrobi, gdy odkryje, że jego żona jest pod coraz większym wpływem uroku więźnia Wolińskiego? Jak zachowa się, gdy dowie się, że Agnieszka ten jedyny raz zdradziła go z Rafałem? Czy pozostanie mądry i wielkoduszny?

„Matka” - sezon 1., w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.
emisja: w czwartek, 11 maja br. o 20:00 na kanale Polsat Seriale

Thriller psychologiczny według pomysłu Igora Brejdyganta, autora bestsellerowych powieści kryminalnych. Znana i ceniona dziennikarka śledcza Agnieszka Nolińska, wraz z mężem Jackiem Skalskim i pasierbicą Agatą (Paulina Krzyżańska), szykuje się do wyjazdu do Niderlandów. Tam chce rozpocząć nowy rozdział. Wyjeżdża, by poradzić sobie z tęsknotą i bólem po stracie syna. Niestety, życie stawia przed nią kolejne wyzwanie. Musi skonfrontować się z Rafałem Marczakiem - mężczyzną, którego pomogła wsadzić za kratki. Rozmowa z nim sprawia, że wracają do niej obrazy z przeszłości - nie tylko związane ze sprawą, ale przede wszystkim te osobiste. Czy to spotkanie i bolesne wspomnienia nie zrujnują jej planów? Czy Agnieszka potrafi zostawić za sobą przeszłość? Czy jednak jej dziennikarski instynkt weźmie górę?

Odcinek 2.
emisja: w czwartek, 11 maja br. o 21:00 na kanale Polsat Seriale

Po rozmowie z Marczakiem, Agnieszka próbuje się pozbierać. W redakcji asystent przekazuje jej informacje o świadku, którego wskazał więzień. Kobieta odkrywa jedną z tajemnic Janusza Pawlickiego. Jego syn brał udział w wypadku, po którym został sparaliżowany, a jedyną szansą na ratunek okazała się bardzo kosztowna operacja w Wiedniu. Skąd Pawlicki miał na nią pieniądze? Instynkt śledczy prowadzi Agnieszkę do matki dziewczyny, która zginęła w tym wypadku. Swoim odkryciem dzieli się z Marczakiem. Rafał twierdzi, że siedzi w więzieniu za morderstwo, którego nie popełnił. Przyznaje jednak, że zbrodni dokonał, ale zabił ciemiężyciela własnego dziecka.

Odcinek 3.
emisja: w czwartek, 18 maja br. o 20:00 na kanale Polsat Seriale

Do Agnieszki dociera, że sprawy jej syna Piotra i dziecka Rafała są powiązane. Prosi Kamila, żeby sprawdził, gdzie leży pobity przez Marczaka więzień - Cieślak. Kobieta nachodzi byłą żonę Rafała. Chce wyjaśnić coś z jego córką. Dziewczyna nie chce z nią rozmawiać. Po powrocie do domu Agnieszka po raz kolejny czyta samobójczy list syna. Chłopiec wspomina w nim, że zrobił „coś bardzo złego”. Do dziennikarki dzwoni Kamil, który odnalazł pobitego Cieślaka. Kobiecie udaje się z nim porozmawiać. Wyciska z niego informację na temat tego, gdzie widział zdjęcie Piotra w sieci. Dziennikarka zostaje pilnie wezwana do naczelnej. Natomiast Jacek ścina się z Agatą. Wyraźnie widać, że ojczym chłopca też ma swoje za uszami. Agnieszka wraca do domu. Na tablecie wchodzi na stronę, którą pokazał jej Cieślak - nagle widzi zdjęcie swojego synka.

Odcinek 4.
emisja: w czwartek, 18 maja br. o 21:00 na kanale Polsat Seriale

Agnieszka coraz trudniej radzi sobie z prawdą. Ukrywa przed całą rodziną swoje odkrycie. Tylko Rafał ją rozumie i wie o wszystkim. Z pomocą Kamila kobieta dociera do policjanta, który prowadził sprawę Rafała. Zaczyna ponownie w niej szperać - brakuje zeznań jednego świadka. Rusza jego tropem. Facet nie żyje, ale jego sąsiedzi opowiadają o tym, że przyprowadzał do swojej kanciapy dzieci i kręcił z ich udziałem filmy pedofilskie. Odkrywa też, że ktoś przekupił Pawlickiego, by ten złożył fałszywe zeznania przeciwko Rafałowi. Agnieszka chce jeszcze raz porozmawiać z Cieślakiem, ale okazuje się, że ten popełnił samobójstwo.

Odcinek 5.
emisja: w czwartek, 25 maja br. o 20:00 na kanale Polsat Seriale

Po odkryciach dziennikarki sprawa Rafała zostaje wznowiona. Mężczyzna ma szansę na wyjście z aresztu. Pawlicki decyduje się zmienić swoje zeznania. Agnieszka z pomocą dziennikarza Mareckiego wchodzi w pedofilskie forum. Szuka śladów. Ustalają, że zabity przez Rafała Kawęcki był jednym z trzech administratorów tego forum. Agata kłóci się z matką. Spędza noc u swojego chłopaka Damiana, który w nocy otrzymuje dziwne telefony. Rano znika. Nie odbiera telefonu. Martyna, siostra Agnieszki znajduje u swojego męża Szymona kolorowe papierosy. Takie same, jak te, które miał Piotr. W tym czasie mężczyzna dokładnie czyści swój samochód.

Odcinek 6.
emisja: w czwartek, 25 maja br. o 21:00 na kanale Polsat Seriale

W lesie odnalezione zostają zwłoki Damiana. Nie ma wątpliwości, że został zamordowany. Policja przesłuchuje Agatę, traktuje ją jak podejrzaną. Agnieszka interweniuje. Kobieta szuka zdjęcia Piotra, które widziała w darknecie - przepytuje swoich rodziców, trenera karate. Odkrywa, że prawdopodobnie miał je Szymon. Przesyła jego zdjęcie do pielęgniarki, która widziała podejrzanego mężczyznę w szpitalu, w którym zabito Cieślaka. Pielęgniarka nie ma wątpliwości, że to ta sama osoba.

Odcinek 7.
emisja: w czwartek, 1 czerwca br. o 20:00 na kanale Polsat Seriale

Agnieszka jest roztrzęsiona. O kolejnym odkryciu również mówi tylko Rafałowi. Ten szykuje się do rozprawy, po której ma szanse zostać zwolniony z aresztu. Agnieszka chce zabić Szymona. Marczak próbuje ją odwieźć od tego pomysłu. Kobieta odkrywa, że Damian pracował dla grupy pedofili - był ich naganiaczem. W tym czasie problemy zaczyna sprawiać Lena. Popala papierosy, jest agresywna wobec koleżanek. Okazuje się, że papierosy dostała od wujka Szymona. Agnieszka odbywa pełną napięcia rozmowę z Szymonem.

Odcinek 8.
emisja: w czwartek, 2 czerwca br. o 210:00 na kanale Polsat Seriale

Z niespodziewaną wizytą u Agnieszki zjawia się Kamil, który mówi jej o ucieczce Rafała z sądu. Da się odczuć, że podejrzewa koleżankę o działanie w zmowie z Marczakiem. Kobieta odwiedza dom rodziców Daniela i nieżyjącego Damiana. Ojciec chłopców zgadza się na rozmowę, w nadziei, że Agnieszce uda się w ten sposób dowiedzieć czegokolwiek o zabójcach Damiana. Daniel wspomina o Szymonie, potwierdzając tym samym to, co już wiedziała. Mówi również, że Damian miał kolegę z domu dziecka, który może wiedzieć coś więcej.
 
Marcin Kowalczyk, Olga Bołądź i Łukasz Simlat w serialu „Matka”, foto: Cyfrowy Polsat
Marcin Kowalczyk, Olga Bołądź i Łukasz Simlat w serialu „Matka”, foto: Cyfrowy Polsat


„Matka” - sezon 1., emisja w czwartki (od 11 maja 2023 roku) o godz. 20:00 na kanale Polsat Seriale. Serial ten mogą obecnie oglądać widzowie stacji Polsat 2.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

579 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...