reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Żeby nie było śladów” Canal+, Arte i CT w TVP1

dodano: 2023-05-14 07:39
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

Kino Świat Canal+ Arte Česká Televize CT „Żeby nie było śladów” W niedzielę, 14 maja br. o godz. 21:20 na kanale TVP1 wyemitowany zostanie premierowo polsko-czesko-francuski film „Żeby nie było śladów”, którego bohaterem jest maturzysta Grzegorz Przemyk. Producentem filmu jest Aurum Film, koproducentami są CANAL+ Polska, Česká Televize, Arte, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Les Contes Modernes i Background Films, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i Arte, a dystrybutorem jest Kino Świat. Występują Sandra Korzeniak, Agnieszka Grochowska, Aleksandra Konieczna, Ewelina Starejki, Tomasz Ziętek i Mateusz Górski.

Kino Świat Canal+ Arte Česká Televize CT „Żeby nie było śladów”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk (w tej roli Mateusz Górski), syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej (Sandra Korzeniak), zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jerzy Popiel (Tomasz Ziętek), który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Grzegorza Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jerzego zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez ministra spraw wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka (Robert Więckiewicz), operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jerzego przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Grzegorza Przemyka po pobiciu na pogotowie. Armia esbeków zaczyna śledzić Jerzego i jego rodziców, inwigilując ich życie prywatne 24 godziny na dobę, zaś media i prokuratura są kierowane i naciskane przez władzę, aby do opinii publicznej trafiały tylko „właściwe” komunikaty. Z kolei Barbara Sadowska nie traci nadziei na sprawiedliwość, a przedstawiciele władzy państwowej i specjalna grupa śledczych prowadzą kolejne narady, jak ukręcić łeb sprawie Grzegorza Przemyka (więcej tutaj).

Produkcję oparto na faktach. Dodajmy, że TVP1 pokaże premierowo film „Żeby nie było śladów” w 40. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka (14 maja 1983 roku).

Reżyserem filmu „Żeby nie było śladów” jest Jan P. Matuszyński, autorką scenariusza Kaja Krawczyk-Wnuk, a za zdjęcia odpowiadał Kacper Fertacz. W obsadzie znaleźli się Sandra Korzeniak, Agnieszka Grochowska, Aleksandra Konieczna, Ewelina Starejki, Jerzy Bończak, Andrzej Nejman, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Sebastian Pawlak, Adam Bobik, Andrzej Chyra, Michał Żurawski, Rafał Maćkowiak, Dariusz Chojnacki, Bartłomiej Topa, Tomasz Ziętek i Mateusz Górski. Film oparto na książce „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” Cezarego Łazarewicza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Film był polskim kandydatem do „Oscara” (więcej tutaj).

Dodajmy, że film „Żeby nie było śladów” pojawił się w kinach w piątek, 24 września 2021 roku (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Tomasz Ziętek na plakacie promującym kinową emisję filmu „Żeby nie było śladów”, foto: Kino Świat
Tomasz Ziętek na plakacie promującym kinową emisję filmu „Żeby nie było śladów”, foto: Kino Świat
Tomasz Ziętek na okładce książki „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” Cezarego Łazarewicza, foto: Wydawnictwo Czarne
Tomasz Ziętek na okładce książki „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” Cezarego Łazarewicza, foto: Wydawnictwo Czarne
Grzegorz Przemyk na okładce książki „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” Cezarego Łazarewicza, foto: Wydawnictwo Czarne
Grzegorz Przemyk na okładce książki „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” Cezarego Łazarewicza, foto: Wydawnictwo Czarne


„Żeby nie było śladów” - emisja w niedzielę, 14 maja 2023 roku o godz. 21:20 w TVP1.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...