reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak zmieni się NTC w Czechach?

dodano: 2023-05-18 18:12
autor: RO | źródło: parabola.cz

5G Broadcast-parga Zizkov testy czechy telewizja 5G 360px Odbiorcom naziemnej telewizji cyfrowej w Czechach przybędzie więcej kanałów. České Radiokomunikace jest operatorem trzech ogólnokrajowych multipleksów DVB-T2. MUX 21 obsługuje programy Czeskiej Telewizji i Czeskiego Radia, a MUX 22 nadaje głównie programy z rodziny Prima TV. Oba te multipleksy nie mają już wolnych miejsc, ale jest jeszcze jeden - MUX 23!

satkurier.pl
antena naziemna telewizja tv DVB-T


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Aktualnie MUX 23 posiada 32% wolnej pojemności. Poinformował o tym na konferencji Innovation Day 2023 szef České Radiokomunikace, Miloš Mastník.

Już wiadomo, że jedną z wolnych pozycji programowych Test zajmie nowa stacja sportowa A11 Sport firmy Perinvest. Przekaz ma ruszyć jesienią tego roku. Kolejną nowością będzie kanał telezakupowy, który pojawi się na pozycji Test-4. Umowa została podpisana przez ČRa w ostatnich dniach.

Prawdopodobnie nie będą to ostatnie nowości programowe dla naziemnej telewizji w Czechach, ponieważ dystrybucją są jeszcze zainteresowane inne firmy.

Telewizory i dekodery do wymiany?
Należy spodziewać się dalszych innowacji w radiofonii i telewizji naziemnej, które będą związane z wprowadzaniem nowych standardów i kodeków. Jednym z nich jest dystrybucja w sieci piątej generacji (5G Broadcast), która obecnie jest testowana w różnych kombinacjach w stolicy Czech z nadajników Žižkov (32 kW ERP) i Strahov (2 kW ERP). Dla sieci jest wykorzystywany kanał 55. w paśmie 700 MHz. Ofertę wypełniają transmisje ČT Sport, ČT 24, CNN Prima NEWS i stacji radiowej ČRo Radiožurnál.

Inne innowacje to standardy DVB-I i DVB-TA.
Pierwsza specyfikacja pozwoli połączyć nadawanie linearne z treściami na żądanie (z Internetu). Druga zapewni nadawcom nie tylko dostarczanie tradycyjnej reklamy linearnej, ale także reklamę adresowalną zgodnie z preferencjami odbiorcy.

Nowy kodek VCC (H.266) zaoferuje nowe opcje, ponieważ będzie o około 50% wydajniejszy od dotychczasowego HEVC (H.265), który jest wykorzystywany do dystrybucji kanałów telewizyjnych w multipleksach naziemnych. Wystarczy także wolniejsze łącze internetowe. Wdrożenie VCC w multipleksach oznacza wymianę odbiorników po stronie widzów. Czeski operator sieci nadawczej ČRa planuje wprowadzić nowy kodek do treści na żądanie i archiwów (catch-up).

Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...