reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Transmisja na żywo meczu w technologii 360° dzięki VR i 5G [wideo]

dodano: 2023-05-29 12:24 | aktualizacja: 2023-05-29 14:17
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Telefónica/satkurier.pl

Meta Quest Pro gogle VR Hiszpański operator Telefónica i klub Atlético Madryt z powodzeniem przeprowadzili pilotaż nowego sposobu oglądania meczów na żywo z wykorzystaniem sieci mobilnej 5G i technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Pokaz odbył się 21 maja podczas spotkania Atlético Madryt – CA Osasuna na stadionie Cívitas Metropolitano, a następnie eksperyment został powtórzony 28 maja w trakcie meczu z Realem Sociedad. Kibice wyposażeni w tablety lub gogle VR mogli oglądać boisko z różnych miejsc i pod różnymi kątami. Transmisja odbywała się w rozdzielczości 4K.

Telefónica
gogle VR Telefónica


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak to działa?
Nowe rozwiązanie testowane przez Telefónikę i Atlético Madryt pozwala oglądać transmisję meczu w technologii 360° na tabletach lub goglach VR Meta Quest Pro, które obsługują technologię 5G. Obraz jest rejestrowany w czasie rzeczywistym przez cztery kamery 360º rozmieszczone w różnych punktach stadionu (np. za bramką, obok szatni, w reżyserce), a także kamery HD i SkyCam. Podczas premiery do dyspozycji kibiców dodatkowo dostępne były trzy scenerie nagrane wcześniej kamerami 360° - moment zakładania koszulek w szatni, prezentacja drużyny, atmosfera na trybunach przed meczem.

Jednym z największych wyzwań projektu była transmisja w czasie rzeczywistym.
Ponieważ pilotaż realizowany był na tym samym stadionie, konieczne było, aby jego uczestnicy mogli widzieć i słyszeć bramki w tym samym czasie, co widzowie na trybunach. Aby było to możliwe, wideo z kamery 360° było przesyłane do jego obróbki w chmurze i późniejszego wyświetlenia na goglach VR w mniej niż 500 milisekund (mniej niż pół sekundy).

Dla tego innowacyjnego sposobu oglądania meczu piłki nożnej zastosowano różne technologie.
Z jednej strony 5G i jego możliwości (niskie opóźnienia, większa przepustowość, większa liczba podłączonych urządzeń, itd.), a z drugiej światłowody do przesyłania strumieni wideo 12 Gb/s z kamer 360º na serwer oraz obliczenia i łączenie strumieni wideo w chmurze.
 

W tym pilotażowym projekcie Telefónica współpracowała z mSurgery, start-upem w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości i dystrybucji wysokiej jakości wideo w czasie rzeczywistym.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VR 360°


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...