reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Turecki regulator z kontrolą opozycyjnych kanałów telewizyjnych

dodano: 2023-05-31 12:44
autor: Jerzy Kruczek | źródło: DF/RTUK/TVN24.pl

RTUK turecki regulator medialny logo 2023-360px Ze względu na relacjonowanie wyborów w Turcji lokalni nadawcy opozycyjni muszą liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Turecki regulator zaczął sprawdzać szereg opozycyjnych kanałów telewizyjnych w związku z wyborami  prezydenckimi w Turcji. Najwyższa Rada ds. Radia i Telewizji Turcji (RTÜK) wszczęła we wtorek 30 maja dochodzenie w sprawie wielu opozycyjnych kanałów telewizyjnych w tym kraju. Jak zaznaczono w oświadczeniu regulatora, trwa śledztwo w sprawie „zniewag i ataków" na antenach kilku stacji.

RTUK
RTUK turecki regulator medialny 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Trwa kontrola w odniesieniu do kanałów Halk TV, Tele-1, KRT, TV-5, Flash Haber, Fox.

Wśród zarzutów wobec kanałów są naruszenia obowiązujących w dniu wyborów zakazów ujawniania danych wyborczych i agitacji. Na antenie uczestnicy audycji rzekomo wypowiadali się „poniżająco znieważając opinię publiczną”, padło stwierdzenie, że „demokracja to nie tylko urny wyborcze”. RTUK otrzymał dużą liczbę skarg dotyczących tych kanałów od widzów, co doprowadziło do kontroli.

Na koniec dochodzenia regulator podejmie i ogłosi decyzję. Kanały mogą zostać ukarane grzywną, w skrajnych przypadkach może zostać im odebrana licencja.

W dniu drugiej tury wyborów prezydenckich 28 maja wszystkie tureckie kanały telewizyjne transmitowały na żywo z zaproszonymi ekspertami i politykami, którzy komentowali sytuację. W dyskusjach na opozycyjnych kanałach pojawiła się krytyka władz, a także podejście mediów państwowych do publikacji wstępnych wyników głosowania.

28 maja w Turcji odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Na podstawie wstępnych wyników, uznano zwycięstwo Tayyipa Erdogana. Na podstawie wyników rozpatrzenia 99,43% głosów otrzymał 52,14% głosów, a kandydat opozycji Kemal Kılıçdaroglu – 47,86%.


Źródło: digitalfernsehen.de  tvn24.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...