reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polsat Viasat History: Co wiecie o Kleopatrze Selene?

dodano: 2023-06-02 11:36
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History W piątek, 2 czerwca br. o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat History wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 1. sezonu irlandzkiego programu „Królowe starożytnego Egiptu” („Queens of Ancient Egypt”). W związku z tym nadawca stacji prezentuje „10 rzeczy, których nie wiedzieliście o córce Kleopatry VII, Kleopatrze Selene”.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nie ma wątpliwości, że Kleopatra (Kleopatra VII) była najsłynniejszą, ale nie jedyną egipską królową. Trzyodcinkowa seria „Królowe starożytnego Egiptu”, która zadebiutuje w piątek, 2 czerwca br. o godzinie 21:00 na kanale Polsat Viasat History, bada życie trzech fascynujących i charyzmatycznych egipskich monarchiń. W programie widzowie poznają historię Kleopatry II zmagającej się z cierpieniem i morderstwem dokonanym przez swojego brata - męża, królowej Tiye, która stała się żywą boginią oraz córki Kleopatry VII - Kleopatry Selene, rządzącej Egiptem po tragicznej śmierci swoich rodziców. Premiera serii odbędzie się w piątek, 2 czerwca br. o godzinie 21:00 tylko w stacji Polsat Viasat History.

W poniższym artykule nadawca stacji przedstawia „10 fascynujących faktów o życiu Kleopatry Selene”.

1. Selene, córka Kleopatry i Marka Antoniusza, odziedziczyła tragiczną historię

Miała zaledwie 10 lat, gdy jej rodzice popełnili samobójstwo. Została królową Egiptu i rządziła nim przez dwa tygodnie, zanim wraz z dwoma braćmi zostali schwytani i odesłani do Rzymu, aby wychował ich dawny rzymski rywal jej ojca, Oktawian.

2. Cieszyła się spokojnym dzieciństwem

Jej ojczym i przyszły cesarz Oktawian był zaskakująco dobrym opiekunem, który dbał o nią i jej braci, jakby byli jego własnym potomstwem. Oczywiście był w tym aspekt polityczny - kontrola nad dziećmi królowej oznaczała również kontrolę nad Egiptem.

3. W wieku 15 lat poślubiła afrykańskiego księcia Gajusza Juliusza Jubę

Było to zaaranżowane małżeństwo. Podobnie jak Selene, młody Juba był potomkiem obalonej rodziny królewskiej na wygnaniu i prawnukiem Oktawiana. Następnie para została wysłana, by rządzić nowo utworzonym królestwem Mauretanii.

4. Mieli dwoje dzieci

Selene urodziła chłopca zwanego Ptolemeuszem z Mauretanii - nazwanego na cześć dynastii jego matki - i dziewczynkę, której imię nie przetrwało.

5. Selene była widoczną królową

Była zaangażowana w codzienne zarządzanie królestwem, czego nauczyła się od swojej matki. Nic dziwnego, że nie była skłonna ustąpić i pozwolić Jubie na samodzielne władanie. Razem rządzili Mauretanią, a w trakcie ich panowania królestwo rozwinęło znaczący eksport z regionem śródziemnomorskim, głównie z Hiszpanią i Włochami - ich produkty obejmowały między innymi ryby, winogrona, perły i drewniane meble. Monety mauretańskie stały się rozpoznawalne i szanowane w całym Imperium Rzymskim.

6. Kleopatra Selene była bardzo dumna ze swojej matki

Wydała monetę ze swoją twarzą i nazywała siebie „królową Kleopatrą, córką królowej Kleopatry”. Rozpoczęła nawet program budowlany, który czerpał inspirację z jej dawnego domu w Aleksandrii i projektów budowlanych jej matki. Budynki te obejmują latarnię morską przypominającą stylem Pharos z Aleksandrii. Selene i Juba odnowili stare świątynie w mieście i zaczęli budować nowe. Egipskie dzieła sztuki zostały również sprowadzone z dawnego królestwa Selene. Wyraźnie chcieli przywołać atmosferę Aleksandrii i obecność Kleopatry.

7. Jej śmierć była wczesna i nagła

Nie znamy dokładnej przyczyny i daty. Miała najprawdopodobniej 35 lat, kiedy zmarła. Królowa została pochowana w Królewskim Mauzoleum Mauretanii, które nadal stoi we współczesnej Algierii. Król Juba rządził królestwem przez dwie dekady po śmierci Selene wraz z ich synem, Ptolemeuszem.

8. Po śmierci Kleopatra Selene pozostała ważną postacią w Mauretanii

Monety z jej wizerunkiem z powodu szacunku i zaufania do królowej nie zostały wycofane z obiegu przez dziesięciolecia.

9. Miała wielki wpływ na swoje królestwo i świat rzymski

W przeciwieństwie do swojej matki, odniosła sukces po cichu. Historycy rzadko wspominali jej imię, sugerując, że pod rządami jej i Juby w Mauretanii nie było żadnych problemów, o których można by donosić.

10. Juba zmarł 28 lat później

Syn Juby i Selene panował do 40. roku życia, kiedy to został stracony przez niesławnego Kaligulę - cesarz był prawdopodobnie zazdrosny o bogactwo Mauretanii, ale to już inna historia.

Kleopatra Selene i jej rodzina zostali zapamiętani na wieki, między innymi dzięki zachowanemu mauzoleum w Algerii, które jest pamiątką po jej bezkonfliktowych rządach w cieniu wielkiego imperium. Seria „Królowe starożytnego Egiptu”, która zadebiutuje w piątek, 2 czerwca br. o godzinie 21:00 na kanale Polsat Viasat History, opowiada historię Kleopatry Selene oraz dwóch innych władczyń Egiptu. Emisja kolejnych odcinków odbywać się będzie w następne piątki o tej samej porze w stacji Polsat Viasat History (więcej tutaj).

„Królowe starożytnego Egiptu” - sezon 1., emisja w piątki (od 2 czerwca 2023 roku) o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

329 zł Więcej...