reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Młode polskie kino” w ofercie serwisu Filmbox+

dodano: 2023-06-13 19:29 | aktualizacja: 2024-03-26 12:00
autor: Łukasz Knapik | źródło: Grupa Kino Polska

FilmBox+ Od wtorku, 13 czerwca br. serwis VOD Filmbox+ proponuje swoim użytkownikom w ramach kolekcji „Młode polskie kino” takie produkcje filmowe jak „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, „Warzywa i owoce”, „Stoję za tobą”, „Colaholic” i „Insekt”.

FilmBox+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Młode polskie kino” w serwisie Filmbox+:

- FilmBox+ otwiera się na młodych, utalentowanych twórców, którzy z odwagą eksperymentują i poszukują unikalnych form narracyjnych - zapowiada operator serwisu. Od wtorku, 13 czerwca br. w serwisie tym - w specjalnej kolekcji „Młode polskie kino” - będzie można obejrzeć wybrane filmy, dostępne jak dotąd głównie na przeglądach i festiwalach, w tym m.in. „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, czyli nagrodzony w Cannes krótki metraż Aleksandry Terpińskiej (więcej tutaj).

- Kino niezależne charakteryzuje się swobodą wyrazu i opowiadania nietuzinkowych historii przez twórców. To w tym środowisku powstają filmy, które poruszają ważne tematy społeczne, wywołują refleksję, prowokują formą. Są to często produkcje, które otwierają oczy na nowe perspektywy i wytyczają nowe drogi dla kinematografii - debiuty, ale nie tylko. Nasz serwis FilmBox+ to nie tylko porywająca rozrywka - seriale z całego świata, znane filmy hollywoodzkie, własne produkcje oryginalne czy dobre polskie kino. Chcemy dać przestrzeń także twórcom spoza głównego nurtu i prezentować ich dzieła, które nie były pokazywane w szerokiej dystrybucji

- komentuje Krzysztof Adelt, head of digital w Grupie Kino Polska.


W kolekcji „Młode polskie kino”, oprócz filmu „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, znalazły się m.in. nominowane do „Złotych Lwów” „Warzywa i owoce”, animacje „Colaholic” czy „Insekt”, a także horror psychologiczny „Stoję za tobą”.

„Najpiękniejsze fajerwerki ever” to krótkometrażowy film w reżyserii Aleksandry Terpińskiej, który powstał dzięki temu, że autorka zajęła pierwsze miejsce w konkursie scenariuszowym - zgłaszane do niego teksty miały być inspirowane „Przypadkiem” Krzysztofa Kieślowskiego. Obraz ten zdobył nagrody na kilku festiwalach, m.in. w Cannes („Grand Prix CANAL+” i „Najlepszy film krótkometrażowy”), na „Festiwalu Filmów Fabularnych” w Gdyni („Nagroda Specjalna - Nagroda Filmowej Małopolski”), czy festiwalu „Młodzi i Film” („Jantar” za „Krótkometrażowy debiut fabularny” oraz za „Zdjęcia do filmu krótkometrażowego”). „Najpiękniejsze fajerwerki ever” to zapis jednego dnia z życia trojga przyjaciół, w których codzienność wkracza gwałtowny polityczny konflikt, szybko eskalujący w stan przypominający wojnę domową. W obliczu zagrożenia ich plany i marzenia szybko zostają poddane bolesnej weryfikacji, a priorytety zmienią się o 180 stopni. Kiedy na ulicach Warszawy zaczynają ginąć ludzie, nikomu nie będzie już zależało na zachowaniu status quo w skomplikowanym trójkącie miłosnym (więcej tutaj).

W dużo bardziej intymną historię zabierają widza twórcy krótkometrażowego dramatu „Warzywa i owoce”. Nominowany do „Złotych Lwów”„ film opowiada o trudnej relacji dorastającego syna i samotnej matki. Walczący z otyłością dwunastoletni Wojtek wstydzi się siebie i swojej mamy, która prowadzi podupadający sklepik spożywczy. Pewnego pechowego dnia nastolatek buntuje się. Chcąc zachęcić zaniedbaną matkę do zmiany wyglądu, doprowadza niestety do jej upokorzenia (więcej tutaj).

Specjalnie dla użytkowników serwisu FilmBox+ w kolekcji „Młode polskie kino” znalazł się również horror psychologiczny „Stoję za tobą”. Wieloletni przyjaciele, Michał i Jakub, decydują się na nielegalną wyprawę do mało znanej jaskini w Tatrach. Błądzą w labiryncie korytarzy, gubią drogę powrotną, są zdani wyłącznie na siebie. Po upływie trzech tygodni jednemu z nich w tajemniczych okolicznościach udaje się stamtąd wydostać. Skrajnie wyczerpany, powoli dochodzi do siebie, ale nie potrafi dokładnie odtworzyć wydarzeń z jaskini, ani odpowiedzieć na pytania zadawane w toku policyjnego śledztwa. Mężczyzna zostaje oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci przyjaciela - choć i te okoliczności nie są do końca jasne. Zachęcony do podjęcia terapii, zaczyna uczęszczać na spotkania, co przywołuje szereg podświadomie wypieranych wspomnień i zaciska pętlę obłędu wokół jego szyi. Dręczony przez koszmarne wizje nieuchronnie zbliża się do konfrontacji z prawdą, gdy każdej nocy budzą się jego najgorsze strachy.

Serwis FilmBox+ przybliży widzom również krótkometrażowe animacje. „Colaholic” to dokument i komedia romantyczna w jednym. Animacja jest swoistym dziennikiem osoby, która pije stanowczo za dużo słodkich napojów gazowanych. To pierwsza autorska produkcja Yellow Tapir Films w reżyserii Marcina Podolca. Film otrzymał „Grand Prix Banjaluka 2018”, „Pierwszą Nagrodę O!PLA 2019”, „Pierwszą Nagrodę Baltic Independent Film Festivalv, „Nagrodę Jury Studenckiego” oraz „Nagrodę Publiczności” międzynarodowego festiwalu filmowego „Etiuda & Anima 2018”.

Z kolei „Insekt” to opowieść o Pascalu, który mieszka z rodzicami w mieście pełnym smogu. W gęstej mgle dochodzi do licznych pomyłek i wypadków. Dym skrywa tajemnice zarówno ludzi, jak i owianych złą sławą insektów. Odkrycie jednego z sekretów zmienia życie Pascala.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Justyna Wasilewska i Malwina Buss w filmie „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, foto: Grupa Kino Polska
Justyna Wasilewska i Malwina Buss w filmie „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, foto: Grupa Kino Polska
Malwina Buss, Piotr Polak i Justyna Wasilewska w filmie „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, foto: Grupa Kino Polska
Malwina Buss, Piotr Polak i Justyna Wasilewska w filmie „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, foto: Grupa Kino Polska


„Młode polskie kino” - emisja (od 13 czerwca 2023 roku) w serwisie Filmbox+.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...