W piątek, 16 czerwca br. rozpoczął się 22. „Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry”. Tegoroczne święto teatru odbywa się po raz 3. z rzędu w Zamościu (dotąd w Sopocie). Pokazane zostaną takie spektakle jak „Dialog o narodzeniu”, „Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim”, „Kordian”, „Ferdydurke”, „Rewolwer”, „A planety szaleją...”, „Konrad Wallenrod”, „Apollo z Bellac”, „Zaklęte rewiry”, „Komedianci, czyli Konrad nie żyje”, „Barwy uczuć”, „Sen nocy letniej”, „Ballady i romanse”, „Wiera Gran”, „Kopciuszek”, „Judasz z Kariothu”, „Damy i huzary” i „Mężczyzna”. Relacje pokażą TVP1, TVP Polonia, TVP3 Lublin, TVP Kultura, TVP Kultura 2 i TVP Info.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- „Telewizyjny teatr nie jest samotną wyspą” - jak mawiał Jerzy Koenig. Nie jest choćby dlatego, że tu, w Zamościu, towarzyszy mu teatr radiowy. Oto dwie niezwykłe formy teatralne: zrodzone ze słowa, z wyobraźni, z muzyki, a zawsze - z miłości do sztuki. Te „Dwa Teatry” na nowo odkryć będzie można w mieście rozkochanym w sztuce, w Zamościu, gdzie spotykamy się już po raz trzeci. Konkursowe przedstawienia i słuchowiska, koncerty, wystawy, gala Wielkich Nagród, spotkania z twórcami, czytania, warsztaty oraz Dwa Teatry Dzieciom. A jakby tego było mało, to w przeddzień 230. rocznicy urodziny hrabiego Aleksandra Fredry w Zamojskim Domu Kultury wielka gala wieńcząca XXII „Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry”. Drodzy państwo - zapraszam do Zamościa!
- powiedziała Kalina Cyz, dyrektorka artystyczno-programowa „Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Dwa Teatry” , dyrektorka Teatru Telewizji i redaktorka naczelna kanału TVP Kultura.
Prezentacje konkursowych spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych, spotkania z aktorami, koncerty, wystawy oraz atrakcje dla dzieci - to wszystko w ciągu czterech dni, od piątku 16 czerwca br., wydarzy się w Zamościu. Po raz trzeci miasto gościć będzie „Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Dwa Teatry” (więcej tutaj).
Festiwal „Dwa Teatry” to przede wszystkim konkurs spektakli Teatru Telewizji TVP i słuchowisk przygotowanych przez rozgłośnie Polskiego Radia. W tym roku dwa zespoły jurorów ocenią 16 spektakli telewizyjnych i 28 słuchowisk radiowych. W tym roku w telewizyjnym jury pod przewodnictwem Jacka Raginisa-Królikiewicza zasiądą: Jarosław Jakubowski, Magdalena Kuta, Agnieszka Lipiec-Wróblewska oraz Elżbieta Wrotnowska-Gmyz. W konkursie na najlepsze słuchowisko, zgłoszenia rozpatrywane są w dwóch kategoriach: „Słuchowisko dla dorosłych” oraz „Słuchowisko dla dzieci i młodzieży”. Produkcje oceniane będą przez jury pod przewodnictwem Wiktorii Gorodeckiej, w którym zasiądą także: Marek Kochan, Jacek Kopciński, Andrzej Mastalerz i Ignacy Zalewski.
Kto zawalczy o „Grand Prix”? W konkursie spektakli telewizyjnych widzowie zobaczą przedstawienia zrealizowane na podstawie różnorodnych tekstów, od utworów staropolskich do współczesnych. I tak w piątek, 16 czerwca br. w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza Miejskiego będzie można obejrzeć zrealizowany na podstawie tekstów staropolskich „Dialog o narodzeniu”, „Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka, „Kordiana” Juliusza Słowackiego (więcej tutaj), „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza i „Rewolwer” Aleksandra Fredry (więcej tutaj). Prezentacje rozpoczną się o godzinie 9:00.
W sobotę, 17 czerwca br. festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć takie widowiska jak m.in.: zrealizowany przez Annę Srokę-Hryń na podstawie piosenek Kory Jackowskiej i Maanamu spektakl „A planety szaleją...” (więcej tutaj), romantycznego „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Machowskiego (więcej tutaj), nową wersję „Apolla z Bellac” Jeana Giraudoux w reżyserii Anny Wieczur (więcej tutaj), „Zaklęte rewiry” Henryka Worcella w reżyserii Adama Sajnuka (więcej tutaj i tutaj) oraz sztukę Bronisława Wildsteina „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” w reżyserii Andrzeja Mastalerza (więcej tutaj).
Niedzielne (18 czerwca br.) pokazy rozpocznie prezentacja kolejnej sztuki wcześniej zaprezentowanej przez TVP1 „na żywo”, czyli produkcja „Barwy uczuć” w reżyserii Przemysława Stippy (więcej tutaj). Będzie też można zobaczyć „Sen nocy letniej” Williama Shakespeare’a zrealizowany przez Wojciecha Adamczyka (więcej tutaj, tutaj i tutaj) oraz przedstawienia: „Ballady i romanse” w reżyserii Piotra Tomaszuka (więcej tutaj), „Wierę Gran” wyreżyserowaną przez Barbarę Sass, a także „Kopciuszka” - spektakl dla dzieci przygotowany przez Tomasza Cyza (więcej tutaj).
W poniedziałek, 19 czerwca br. w konkursie pokazany zostanie jeden spektakl - „Judasz z Kariothu” w reżyserii Igora Gorzkowskiego na podstawie powieści Karola Huberta Rostworowskiego pod tym samym tytułem (więcej tutaj).
Zdobywców „Grand Prix” oraz pozostałych nagród i wyróżnień widzowie poznają w poniedziałek, 19 czerwca br. podczas gali zamknięcia „Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry - Zamość 2023”, która odbędzie się o godzinie 19:00 w Zamojskim Domu Kultury. Gala transmitowana będzie w stacjach TVP Kultura TVP Kultura 2. Widowisko to będą mogli również zobaczyć widzowie kanałów TVP1, TVP Polonia i TVP3 Lublin, a relacje pokaże stacja TVP Info.
Tegorocznymi laureatami „Wielkich nagród” festiwalu „Dwa Teatry” - przyznawanych dwojgu aktorom za ich osiągnięcia w spektaklach Teatru Telewizji i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia - są Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński. Odbiorą oni statuetki podczas uroczystej gali otwarcia festiwalu w piątek, 16 czerwca br. na Rynku Wodnym. Gala rozpocznie się o godzinie 18:00. Laureatów będzie można zobaczyć i posłuchać w trakcie spektakli i słuchowisk z ich udziałem. W sobotę, 17 czerwca br. o godzinie 20:00 w Sali Consulatus Ratusza Zofia Kucówna pojawi się na ekranie jako Aniela w „Damach i huzarach” Aleksandra Fredry w reżyserii Olgi Lipińskiej (więcej tutaj i tutaj), zaś Krzysztofa Wakulińskiego widzowie zobaczą dzień później w sztuce „Mężczyzna” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Wojciecha Nowaka.
Konkursowi spektakli i słuchowisk towarzyszyć będą imprezy - koncerty, wystawy, warsztaty. W tym roku specjalną ofertę przygotowano dla najmłodszych. TVP ABC i Polskie Radio Dzieciom zapraszają na pokazy spektakli, prezentacje słuchowisk, warsztaty i spotkania z twórcami.
Podczas festiwalu z koncertami na Rynku Wodnym wystąpią Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra (piątek, 16 czerwca), Anna Sroka-Hryń (sobota, 17 czerwca) oraz Dizzy Boyz Brass Band (niedziela, 18 czerwca). Wszystkie koncerty rozpoczną się o godzinie 20:00. Przygotowano też kilka wystaw. Na Rynku Wodnym obejrzeć będzie można prezentację laureatów „Wielkich nagród” „Dwóch Teatrów”. W Ratuszu Miejskim zostanie przedstawionych „7 dekad Teatru Telewizji” - jubileuszowa prezentacja związaną z 70-leciem Teatru Telewizji, a w Centrum Informacji zobaczyć będzie ekspozycję „Aleksander Fredro w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia” - dla uczczenia Aleksandra Fredry, patrona roku 2023. W BWA Galerii Zamojskiej czynna będzie wystawa „Gustaw Holoubek w Teatrze Telewizji”, poświęcona Gustawowi Holoubkowi z okazji setnej rocznicy jego urodzin.
Sponsorami głównymi tegorocznego wydarzenia są Polski Koncern Naftowy Orlen i KGHM Polska Miedź.
22. „Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry” - transmisja w poniedziałek, 19 czerwca 2023 roku o godz. 19:00 na kanałach TVP Kultura i TVP Kultura 2. Widowisko to będą mogli również oglądać widzowie stacji TVP1, TVP Polonia i TVP3 Lublin.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.