reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Gutek Film: „Pamfir” w kinach

dodano: 2023-06-23 21:32
autor: Łukasz Knapik | źródło: Gutek Film/satkurier.pl

Gutek Film „Pamfir” Od piątku, 23 czerwca br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polsko-chilijsko-francusko-luksembursko-ukraiński film „Pamfir”. Producentami filmu są Madants, BosonFilm i Wady Films, koproducentami Le Studio Orlando, Les Films d'ici i Quijote Films, a dystrybutorem jest Gutek Film. Występują Yelena Khokhlatkina, Solomiya Kyrylova, Rimma Zyubina, Miroslav Makoviychuk, Stanislav Potiak i Oleksandr Yatsentyuk.

Gutek Film „Pamfir”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wirtuozerski thriller kryminalny, malowniczy karpacki western, a może ludowa baśń na sterydach? Jak czytamy w opisie, pokazany w Cannes „Pamfir” pełnymi garściami czerpie z kina gatunków, ale - podobnie, jak tytułowy bohater - łamie wszelkie reguły. Bo tylko w ten sposób można przetrwać w zdeprawowanym, przygranicznym świecie skorumpowanych glin i przemykających lasem przemytników. Skąpany w mgłach Bukowiny, zanurzony w tajemniczych lokalnych obrzędach i brutalnych lokalnych układach debiut Dmytra Sukholytkyy’ego-Sobchuka to nieoczywisty portret ukraińskiej prowincji, a zarazem uniwersalna opowieść o bezwarunkowej miłości. O synu, który chce być jak ojciec i ojcu, który zrobi wszystko, by syn nie poszedł w jego ślady.

Tytułowy Pamfir (w tej roli Oleksandr Yatsentyuk), niegdyś przemytnik, dziś robotnik zarabiający na chleb w Polsce, wraca do domu w zachodniej Ukrainie. Chce spędzić we wsi doroczny karnawał, a przede wszystkim pobyć z żoną i synem. Nastoletni Nazar (Stanislav Potiak) wpada jednak w kłopoty i ojciec zmuszony jest spłacić jego dług. Pamfir odnawia stare kontakty i przyjmuje ostatnie zlecenie. Nie wie, że wkracza w świat, w którym da się przemycić wszystko, z wyjątkiem dobra.

- Jeden z najlepszych ukraińskich filmów roku mistrzowsko splata filmowe konwencje, pogańskie mity i ukraińską rzeczywistość. W „Pamfirze” migracja zarobkowa wydaje się jedyną szansą ucieczki od braku perspektyw i wszechobecnej korupcji - na lata rozdziela jednak rodziny. Pobrzmiewają tu też dalekie echa wojny, dopisując filmowi nowe, zaskakujące znaczenia. Bo choć nie mówi o niej wprost, wizjonerski „Pamfir” stał się metaforą obecnej sytuacji - czytamy w opisie.

Reżyserem i autorem scenariusza filmu „Pamfir” jest Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, a za zdjęcia odpowiadał Mykyta Kuzmenko. W obsadzie znaleźli się Yelena Khokhlatkina, Solomiya Kyrylova, Rimma Zyubina, Miroslav Makoviychuk, Stanislav Potiak i Oleksandr Yatsentyuk. Czas trwania filmu to 103 minuty (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Oleksandr Yatsentyuk (w środku) na plakacie promującym kinową emisję filmu „Pamfir”, foto: Gutek Film
Oleksandr Yatsentyuk (w środku) na plakacie promującym kinową emisję filmu „Pamfir”, foto: Gutek Film


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...