reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
Zobacz sport w tv na dzień: 2023-12-04 - 2023-12-05

Dwa rajdy w jeden weekend w Motowizji [wideo]

dodano: 2023-07-05 18:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: Motowizja

Motowizja Valvoline Rajd Małopolski FIA rajd 360px W najbliższy weekend 6 - 8 lipca, oczy kibiców rajdowych będą skierowane w dwie strony - na Królewski Rajd Skandynawii oraz Valvoline Rajd Małopolski. Oba rajdy oglądać będzie można na żywo w Motowizji.

Motowizja/FIA
FIA rajd Motowizja 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dwa wyjątkowe rajdy w jeden weekend - ERC Królewski Rajd Skandynawii oraz Valvoline Rajd Małopolski na żywo w Motowizji!

Powrót do szwedzkich lasów w Värmland

Karlstad przez lata stało się jednym z najsłynniejszych rajdowych miast w Europie ze względu na odbywający się tam Rajd Szwecji. Jedna z najpopularniejszych rund Rajdowych Mistrzostw Świata opuściła jednak region Värmland. Rajd Szwecji to rajd zimowy, a pogoda wokół Karlstad w lutym w ostatnich latach stała się za ciepła by mieć pewność śniegu i lodu na odcinkach. Stąd też od 2022 roku bazą Rajdu Szwecji jest Umeå, położona bardziej na północ kraju.

O ile gwarancja prawdziwie zimowych warunków ucieszyła kibiców rajdowych, tak ze smutkiem przyjęto opuszczenie kultowych już tras i fragmentów. Jednym z nich była spektakularna hopa Colin’s Crest.

Osoby organizujące Rajd Szwecji w Värmland podjęły się więc wyzwania stworzenia czegoś nowego - Królewskiego Rajdu Skandynawii.
Już od pierwszej edycji jest to runda Rajdowych Mistrzostw Europy. Część oesów przebiega po trasach obecnych w Rajdzie Szwecji w latach ‘80. Z bardziej współczesnych fragmentów znalazł się jeden, ten najważniejszy. Na Colin’s Crest ponownie zobaczymy dalekie loty.

Na starcie zobaczymy ścisłą czołówkę tegorocznych mistrzostw Europy z liderami klasyfikacji generalnej Haydenem Paddonem, Mārtiņšem Sesksem oraz Madsem Østbergiem na czele. Do Szwecji przyjadą także zawodnicy, startujący na co dzień w WRC2 jak Nikołaj Griazin, Lauri Joona, a przede wszystkim, Oliver Solberg. Kandydatów do niespodzianek warto wypatrywać także w Ole Christianie Veibym, zawodniku Rallycrossowych Mistrzostw Świata i dwukrotnym zwycięzcy Rajdu Szwecji w swojej kategorii, oraz Jonie Armstrongu. Brytyjczyk po serii imponujących wyników w Fordzie Fiesta Rally3 przesiądzie się do Fiesty klasę wyżej. Na starcie zabraknie Polaków, a to dlatego, że będą oni rywalizowali ponad tysiąc kilometrów na południe od Karlstad.

Maków Podhalański centrum polskich rajdów na jeden weekend

Małopolska przez dekady była kolebką rajdów samochodowych w Polsce. Starsi kibice mogą wspominać czasy, kiedy to obywał się Rajd Krakowski czy nawet Rajd Polski. W ostatnich latach „środek ciężkości” tej dyscypliny w naszym kraju przeniósł na wschód od Krakowa, zostawiając lokalnych fanów jedynie ze wspomnieniami.

W 2021 roku podjęto się próby przyciągnięcia rywalizacji na najwyższym poziomie do Małopolski.
Pierwsza edycja Valvoline Rajdu Małopolski była rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. Do rywalizacji w sumie zgłosiło się aż 101 załóg.

Od samego początku trasy oraz organizacja całej imprezy spotkała się z pozytywnymi reakcjami ze strony zawodników, oraz kibiców. Pomogła w tym między innymi transmisja na żywo z pierwszego odcinka specjalnego na ulicach Makowa Podhalańskiego na antenie Motowizji.

Kolejna edycja ponownie była częścią Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska, do których dołączyły Rajdowe Mistrzostwa Południa. Najważniejszy był jednak status rajdu kandydackiego do najważniejszego cyklu w kraju - Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Trasy zostały wydłużone, a na listach zgłoszeń pojawiło się około sto duetów chętnych do rywalizacji wokół Makowa. W tym gronie znalazły się załogi w topowych, czteronapędowych maszynach z RSMP. Ponownie Valvoline Rajd Małopolski był jednym wielkim świętem dla całych rodzin oraz wszystkich, którzy kochają rajdy, motoryzację i motorsport.

Rosnąca popularność i pochwały ze strony zewnętrznych obserwatorów skłoniły organizatorów do zgłoszenia aplikacji do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Polski Związek Motorowy zaopiniował go pozytywnie, dzięki czemu najlepsze załogi rajdowe w naszym kraju ponownie rywalizować będą na terenie Małopolski.

Aż 117 załóg zgłosiło się do udziału w Valvoline Rajdzie Małopolski - 56 w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 24 wystartuje w MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, a 37 pojedzie rundę Rajdowych Mistrzostw Południa. Dla kibiców przygotowano nie tylko strefy kibica przy odcinkach, ale także busy, które pozwolą każdemu chętnemu dotrzeć w komfortowy sposób na oesy.

Jednym z licznych partnerów Valvoline Rajdu Małopolski niezmiennie jest Motowizja, będąca częścią tego rajdu od samego początku. W tym roku kanał motoryzacyjny ma status partnera głównego i będzie transmitował trzy odcinki specjalne. Dzięki temu kibice dostaną podwójną dawkę emocji i oprócz najlepszych załóg Europy zobaczą w akcji także czołówkę z naszego kraju.

Jeden z najlepszych widoków na rywalizację w Małopolsce będzie miała załoga Motowizja Rally Teamu. Krzysztof Mikulski i Jerzy Skrzypek rozpoczną swoją tegoroczną kampanię w MOTUL HRSMP od startu w Valvoline Rajdzie Małopolski i debiutu w nowym aucie - Porsche 911 SC.

- Dwa rajdy, które będziemy pokazywać w ten weekend na żywo w Motowizji to idealne przykłady świeżych inicjatyw w dobrze znanych rajdowych regionach, co pomaga docierać do nowych kibiców i nowych pokoleń. Myślę, że każdy kibic rajdowy ma w głowie obrazki z lotów na Colin’s Crest, a każdy polski miłośnik motorsportu pamięta Rajd Krakowski czy edycje Rajdu Polski w Krakowie. Jestem przekonany, że dzięki pasji, zaangażowaniu ludzi stojących za oboma rajdami, a także z naszą pomocą w postaci transmisji na żywo, przyciągniemy kolejne grupy fanów

– mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.


Widzowie Motowizji będą mogli zobaczyć wszystkie oesy Królewskiego Rajdu Skandynawii oraz trzy próby Valvoline Rajdu Małopolski. Obie imprezy komentować będą stałe głosy rajdów w Motowizji - Grzegorz Gac ze Sławomirem Szymczakiem oraz Michał Adamiuk i Krzysztof Woźniak.


Plan transmisji - FIA Rajdowe Mistrzostwa Europy: Rajd Skandynawii i Valvoline Rajd Małopolski:

7 lipca (piątek)

9:00 OS1 Ölme 1
10:05 OS2 Lungsund 1
11:00 OS3 Ängebäckstorp 1/OS4 Mölnbacka 1 
13:30 Media Zone 
14:15 OS5 Ölme 2 
15:10 OS6 Lungsund 2 
16:05 OS7 Ängebäckstorp 2/OS8 Mölnbacka 2 
18:30 OS3/5 LURKA Maków Podhalański 

8 lipca (sobota)

7:15 OS9 Tomten 1 
8:10 OS10 Tolita 1/OS11 Gårdsjö 1 
10:00 OS12 Colin’s 
12:20 OS9 Stryszów Power Stage 
13:25 OS13 Tomten 2 
14:10 OS14 Tolita 2/OS15 Gårdsjö 2
16:45 OS16 Colin’s 2 [Power Stage]
17:45 Wrap-up

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Motosport


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...