reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP1: Obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem

dodano: 2023-07-08 12:05
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP1 TVP 1 Jedynka „Korona królów. Jagiellonowie” Stacja TVP1 przygotowała specjalną ofertę filmową upamiętniającą bitwę pod Grunwaldem, której rocznica przypada na 15 lipca. W niedzielę, 9 lipca br. Jedynka wyemituje od godz. 20:20 trzy odcinki serialu „Korona królów. Jagiellonowie” (odcinki 74., 75. i 76.) ukazujące przygotowania do bitwy. W niedzielę, 16 lipca br. w TVP1 pojawią się kolejne dwa odcinki serialu (77. i 78.) przedstawiające słynne starcie pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim. W sobotę, 15 lipca br. - w rocznicę wydarzenia - o godz. 21:30 Jedynka zaprasza widzów na premierę filmu fabularno-dokumentalnego pod tytułem „Grunwald 1410”.

TVP1 TVP 1 Jedynka „Korona królów. Jagiellonowie”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bitwa pod Grunwaldem to jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczona 15 lipca 1410 roku. Naprzeciw siebie pod Grunwaldem stanęły połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, dowodzone przez króla polskiego Władysława Jagiełłę i wielkiego księcia litewskiego Witolda, oraz wojska Zakonu Krzyżackiego, dowodzone przez wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena (więcej tutaj, tutaj i tutaj).

W niedzielę, 9 lipca br. TVP1 wyemituje trzy odcinki serialu „Korona królów. Jagiellonowie” (w godzinach 20:20; 20:45 i 21:10), w których przedstawione zostały m.in. przygotowania do budowy mostu w celu przeprawienia wojsk Korony przez Wisłę oraz scena, w której posłowie krzyżaccy przekazują dwa miecze królowi Władysławowi Jagielle (więcej tutaj).

W sobotę, 15 lipca br., w rocznicę bitwy, o godzinie 21:30 w TVP1 odbędzie się premiera filmu fabularno-dokumentalnego „Grunwald 1410” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Najsłynniejsza bitwa w polskich dziejach zostanie w nim przedstawiona z punktów widzenia trzech najważniejszych uczestników: króla Polski Władysława Jagiełły, wielkiego księcia Litwy Witolda oraz wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena. W ich postaci wcielą się jak w serialu „Korona królów. Jagiellonowie”: Sebastian Skoczeń, Michał Chorosiński i Szymon Nygard. Ta trójka wyruszy ze współczesnych miast - Krakowa, Wilna i Malborka, by spotkać się na polu bitwy pod Grunwaldem i jednocześnie przybliżyć widzom motywacje oraz rozterki kreowanych przez siebie uczestników dziejowych zmagań. Film będzie wzbogacony komentarzami historyków o genezie, przebiegu i znaczeniu bitwy (więcej tutaj).

W niedzielę, 16 lipca br. odbędzie się emisja dwóch odcinków serialu „Korona królów. Jagiellonowie”, których akcja przybliży przebieg samej bitwy. Widzowie zobaczą m.in.: pojedynek Jagiełły z Dypoldem, śmierć wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena oraz radość w Krakowie z okazji zwycięstwa. Emisja odbędzie się w godzinach 20:20 i 20:45 w Jedynce (więcej tutaj i tutaj).
 
Sebastian Skoczeń w serialu „Korona królów. Jagiellonowie”, foto: Anna Gostkowska
Sebastian Skoczeń w serialu „Korona królów. Jagiellonowie”, foto: Anna Gostkowska
Mateusz Król, Wojciech Żołądkowicz, Marcin Rogacewicz i Krzysztof Wrona w serialu „Korona królów”, foto: TVP
Mateusz Król, Wojciech Żołądkowicz, Marcin Rogacewicz i Krzysztof Wrona w serialu „Korona królów”, foto: TVP
Sławomir Orzechowski, Agata Konarska i Przemysław Babiarz podczas prezentacji serialu „Korona królów”, foto: TVP
Sławomir Orzechowski, Agata Konarska i Przemysław Babiarz podczas prezentacji serialu „Korona królów”, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 599 zł Więcej...