reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ukraina ogłasza konkurs na nadawanie naziemne

dodano: 2023-07-09 12:02
autor: RO | źródło: detector.media

DVB-T2 Ukraina Narodowa Rada ds. telewizji i radia w Ukrainie ogłosiła konkurs na świadczenie usługi telewizyjnej z wykorzystaniem krajowych częstotliwości multipleksu MX-7. Koncern RRT poinformował o zakończeniu prac nad budową infrastruktury. Ukraina dąży do tego, aby naziemna telewizja w kraju była też państwowa, a nie tylko prywatna (obecnie to firma Zeonbud świadczy taką usługę).

kot antena NTC naziemna telewizja cyfrowa kotek


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Konkurs na licencje potrwa 3 miesiące. Nadawcy, którzy zechcą ubiegać się o zezwolenie, muszą uiścić wpłatę w postaci 10% opłaty licencyjnej.

Multipleks MX-7 powstaje zgodnie z technologią europejskiego standardu naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji DVB-T2 w paśmie częstotliwości 174-230 MHz. Zasięg obejmie ponad 90% terytorium Ukrainy, w tym część obwodów czasowo okupowanych, a także miejscowości położone na granicy z Federacją Rosyjską i Białorusią (w obwodach charkowskim, sumskim, czernihowskim, rówieńskim, żytomierskim i wołyńskim), gdzie są nadawane rosyjskie kanały telewizyjne z wież nadawczych, obsługiwanych przez Rosję.

RRT chciało włączyć multipleks MX-7 jeszcze tego lata 2023 roku.
Biorąc pod uwagę, że 6 lipca ukraiński regulator ogłosił konkurs na licencje i czas trwania konkursu wynosi 3 miesiące, to prawdopodobnie uruchomienie państwowego multipleksu odbędzie się z opóźnieniem.

Dla przypomnienia, multipleksy MX-1, MX2, MX-3 i MX-5 firmy Zeonbud są nadawane w zakresie pasma UHF. Większość odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej ma anteny przystosowane do odbioru tej części pasma. Dlatego grupy medialne i sam operator Zeonbud krytykują pomysł tworzenia państwowej sieci MX-7, która ma działać w paśmie VHF.

W styczniu 2022 r. Koncern RRT zakupił sprzęt za 288,89 mln hrywien do budowy ogólnokrajowej sieci telewizyjnej MX-7.

Źródło: detector.media 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

720 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...