reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Kromer Festival Biecz. Kultura I Rzeczypospolitej” w TVP Kultura

dodano: 2023-07-13 13:36
autor: Jan Borejko | źródło: TVP Kultura/kromerfestivalbiecz.pl

Kromer Festival Biecz 2023 logo Telewizja Polska pokaże na antenach TVP Kultura, TVP Kultura 2 i TVP2 – odbywającą się w dniach 27 - 30 lipca – dziewiątą edycję „Kromer Festival Biecz. Kultura I Rzeczypospolitej” – wydarzenia współorganizowanego przez TVP i Bieckie Centrum Kultury. Festiwal nawiąże do trwającego ponad 200 lat sojuszu polsko - litewskiego, czyli złotego okresu rozwoju Rzeczypospolitej i niezwykłych zmian w kulturze.

Kromer Festival Biecz/satkurier.pl
Kromer Festival Biecz 2023 TVP Kultura 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wystąpią m.in.: Marta Zalewska z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO oraz Adam Strug, Maria Erdman i Monodia Polska, a także uznani soliści i najlepsze zespoły muzyki dawnej z Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie uatrakcyjnią spektakle teatralne oraz miasteczko Jagiellonów z udziałem aktorów serialu „Korona królów. Jagiellonowie”. Wstęp na całość wydarzenia jest bezpłatny.
 
„Kromer Festival Biecz. Kultura I Rzeczypospolitej” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Małopolski.

Międzynarodowy wymiar festiwalu to wynik współpracy z uznanymi solistami i wybitnymi zespołami z Europy i Stanów Zjednoczonych. W zachwycających wnętrzach kolegiaty pw. Bożego Ciała w Bieczu oraz kościoła pw. św. Michała Archanioła w Binarowej wystąpią m.in.: Arte dei Suonatori i Aureliusz Goliński, Tim Mead, Robert Getchell i François Lazarevitch z zespołem Les Musiciens de Saint-Julien, Ensemble Oltremontano i Wim Becu, Ingrida Gapova i Trio Overtone, Capella Cracoviensis i Jan Tomasz Adamus, Anna Wiktoria Swoboda, a także Judith van Wanroij, Marie Lys, Les Talens Lyriques oraz Christophe Rousset.

Podczas tegorocznej edycji „Kromer Festival Biecz. Kultura I Rzeczypospolitej” nie zabraknie też nietuzinkowych koncertów specjalnych i wydarzeń towarzyszących.

W piątek, 28 lipca w Binarowej odbędzie się eklektyczny koncert w wykonaniu Adama Struga, Marii Erdman i Monodii Polskiej pt. „Psałterz Polski Jana Kochanowskiego w czterogłosowym opracowaniu Mikołaja Gomółki”. Z kolei w sobotę, 29 lipca na rynku w Bieczu wystąpi Marta Zalewska z zespołem oraz Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Artyści przygotowali premierowy koncert „Nie porzucaj nadzieje” – rockową interpretację „Pieśni IX” Jana Kochanowskiego.

Szczegółowy harmonogram koncertów: https://kromerfestivalbiecz.pl.

Na bieckim rynku zostaną wystawione również dwie sztuki teatralne.

W czwartek, 27 lipca widzowie zobaczą spektakl „Planety tańcem poruszone” w reżyserii Romany Agnel, który choreograficznie obrazuje naukowe dokonania Mikołaja Kopernika. Na scenie wystąpią tancerze Baletu Cracovia Danza. Na tej samej scenie w piątek, 28 lipca Teatr Klasyki Polskiej wystawi spektakl „Powrót posła”, czyli sztukę Juliana Ursyna Niemcewicza w reżyserii Tomasza Mana. Akcja spektaklu toczy się w okresie Sejmu Czteroletniego.

Do złotego wieku I Rzeczypospolitej gości festiwalu zabierze również miasteczko Jagiellonów. Szereg atrakcji w połączeniu z unikalną architekturą Biecza, muzyką sprzed wieków oraz specjalnie na tę okazję przygotowanymi aktywnościami przeniosą uczestników w czasie i pozwolą zanurzyć się w tej fascynującej epoce. Będzie to również niepowtarzalna okazja do spotkań i rozmów z gwiazdami serialu „Korona królów. Jagiellonowie”.

Goście miasteczka zaproszeni zostaną do wzięcia udziału w grze miejskiej – warsztatach mistrzów rzemiosła tradycyjnego.
Filcarz zaprezentuje, jak z runa owczego wykonać wygodne rękawiczki, czapki i buty oraz zaprosi do wspólnej pracy z wełną. Pod czujnym okiem krawca dzieci będą mogły wykonać materiałowy kolaż. W pracowni garncarza zaprezentowany zostanie sposób, w jaki wytwarzano gliniane naczynia. Z mincerzem goście wybiją pamiątkowe monety, a powroźnicy, tkacze i pasamonicy wspólnie z publicznością wykonają liny, krajki i tkaniny. Przy stanowisku papieru czerpanego zainteresowani zobaczą, jak kiedyś wytwarzano artykuły piśmiennicze. Rybak pokaże tradycyjne metody połowu, a najgłodniejsi goście będą mogli skosztować własnoręcznie wypieczonego podpłomyka oraz kaszy w tradycyjnym stylu dworu Jagiellonów. O dybach, kajdanach i toporach wszystkim nieustraszonym chętnie opowie kat. Niezapomnianych wrażeń dostarczą także pokazy sokolnictwa, walk rycerskich oraz średniowiecznej artylerii, a rekonstruktorzy historyczni zaprezentują taniec dawny i widowiskową żonglerkę chorągwiami.

Plan transmisji:

27 lipca (czwartek)

19:30 Koncert: „MIĘDZYNARODOWY DWÓR POLSKICH KRÓLÓW”, TVP Kultura, TVP Kultura 2
Artyści: Arte dei Suonatori i Aureliusz Goliński

28 lipca (piątek)

19:30 Koncert: „ODE TO DEATH – BLOW & PURCELL”, TVP Kultura, TVP Kultura 2
Artyści: Tim Mead, Robert Getchell, François Lazarevitch, zespół Les Musiciens de Saint-Julien: Elsa Frank, Étienne Floutier, Léo Brunet, Béatrice Martin

21:30 Koncert: „PSAŁTERZ POLSKI JANA KOCHANOWSKIEGO W CZTEROGŁOSOWYM OPRACOWANIU MIKOŁAJA GOMÓŁKI”, TVP Kultura, TVP Kultura 2
Artyści: Adam Strug, Maria Erdman i Monodia Polska

29 lipca (sobota)

19:30 Koncert: MIĘDZY KRAKOWEM A WENECJĄ, TVP Kultura, TVP Kultura 2
Artyści: Ensemble Oltremontano i Wim Becu

21:30 Koncert: „NIE PORZUCAJ NADZIEJE”, TVP Kultura, TVP Kultura 2
Artyści: Marta Zalewska z zespołem i Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO

30 lipca (niedziela)

16:00 Koncert: „POPOŁUDNIOWA MODLITWA”,  TVP Kultura, TVP Kultura 2
Artyści: Ingrida Gapova, Trio Overtone: Klaudia Matlak, Julia Karpeta, Marta Niedźwiecka

21:30 Koncert: „PASSIO – ARVO PÄRT”, TVP Kultura, TVP Kultura 2
Artyści: Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus

21:55 Koncert: „NIE PORZUCAJ NADZIEJE”, TVP2
Artyści: Marta Zalewska z zespołem oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO

15 sierpnia (wtorek)

17:40 Spektakl: „PLANETY TAŃCEM PORUSZONE” w reżyserii Romany Agnel, TVP Kultura
Artyści: Balet Cracovia Danza

26 sierpnia (sobota)

22:15 Spektakl: Juliana Ursyna Niemcewicza „POWRÓT POSŁA” w reżyserii Tomasza Mana, TVP Kultura
Artyści: Teatr Klasyki Polskiej


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 599 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...