W sobotę, 22 lipca br. o godz. 20:00 w TV Republika wyemitowany zostanie polski film „Maryja z Rakowieckiej”. Producentem tego dokumentalnego filmu jest Telewizja Republika. Wystąpili Bożena Przybyłowska-Sacharczuk, Jacek Marian Pawłowicz, Tomasz Trzaska i Paweł Piekarczyk. Autorką scenariusza i reżyserką produkcji jest Paulina Bilińska, prowadząca program „Nawróceni” w TV Republika. Film opowiada historię obrazu „Matki Boskiej Częstochowskiej” oraz jego cudownego wpływu na Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie - instytucja ta mieści się w obiekcie, w którym Niemcy i Rosjanie zamordowali tysiące Polaków.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W latach 1940-1950 na terenie byłego więzienia brutalnie torturowano, mordowano i grzebano więźniów.
- Oceniamy, że podczas prowadzonych śledztw przy ulicy Rakowieckiej 37 zamordowano około 3 tys. Polaków. Były to zgony na skutek nieludzkich tortur i strasznych warunków panujących w więzieniu
- podkreślił Jacek Marian Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i pomysłodawca sprowadzenia do tego muzeum obrazu „Matki Bożej Częstochowskiej”.
Już po przekształceniu obiektu przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie w muzeum, wiele osób, które odwiedzało teren byłego więzienia, doświadczało obecności „sił nadprzyrodzonych” - odczuwali fizyczną obecność zabitych, słyszeli głosy i płacz. Po sprowadzeniu do muzeum, specjalnie zamówionej na potrzeby placówki, kopii obrazu „Matki Bożej Częstochowskiej”, sytuacja się zmieniła. Od 2016 roku, czyli od czasu, kiedy obraz został uroczyście powieszony w centralnej części X Pawilonu - wszystko ucichło. Cisza, która panuje obecnie w miejscu wielkiego dramatu Polaków, jest symbolem ciszy, jaka po nich pozostała. A jednocześnie spokoju, jaki zapanował dzięki obecności Matki Bożej z Jasnej Góry (więcej tutaj).
Autorką scenariusza i reżyserką filmu „Maryja z Rakowieckiej” jest Paulina Bilińska, za zdjęcia odpowiadał Piotr Biernaś, a za montaż i animacje odpowiadała Magdalena Janicka. W filmie wystąpili Bożena Przybyłowska-Sacharczuk - córka zamordowanego w więzieniu na Rakowieckiej przez komunistów porucznika Jana Przybyłowskiego „Onufrego”, Jacek Marian Pawłowicz - wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ksiądz Tomasz Trzaska - kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, oraz muzyk Paweł Piekarczyk. Producentem filmu jest Telewizja Republika.
Premiera produkcji odbyła się w sobotę, 1 lipca 2023 roku w TV Republika.
Maryja i Jezus Chrystus na plakacie promującym emisję filmu „Maryja z Rakowieckiej”, foto: Telewizja Republika
Maryja i Jezus Chrystus w filmie „Maryja z Rakowieckiej”, foto: Telewizja Republika
Maryja i Jezus Chrystus w filmie „Maryja z Rakowieckiej”, foto: Telewizja Republika
Jacek Marian Pawłowicz w filmie „Maryja z Rakowieckiej”, foto: Telewizja Republika
„Maryja z Rakowieckiej” - emisja w sobotę, 22 lipca 2023 roku o godz. 20:00 w TV Republika.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.