reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Hakerzy pamięci” na platformie Vodylla [wideo]

dodano: 2023-07-21 15:35
autor: Jerzy Kruczek | źródło: VODYLLA

Vodylla platforma streamingowa logo 360px Pamięć to jedna z najbardziej fascynujących funkcji ludzkiego mózgu. Bez niej bylibyśmy więźniami teraźniejszości, niezdolni do wykorzystania lekcji z przeszłości. Pamięć podpowiada, jak znaleźć klucze, wyrecytować szkolny wiersz, jak smakowały magdalenki. Jest źródłem naszej tożsamości. Fascynujący popularno-naukowy dokument „Hakerzy pamięci” dostępny na platformie filmów dokumentalnych VODYLLA prezentuje dokonania neuronaukowców i badania z zakresu z medycyny, fizyki, biologii, kognitywistki, psychologii i psychiatrii nad funkcjonowaniem pamięci.

„Hakerzy pamięci” / Vodylla
Hakerzy pamięci Vodylla


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Odkrycie, w których częściach mózgu sytuuje się pamięć i poznanie procesów zapamiętywania jest kluczowe w sytuacji, kiedy jednym z głównych problemów zdrowotnych starzejących się społeczeństw są choroby przebiegające z zaburzeniami pamięci i funkcji poznawczych.

Do niedawna sądzono, że pamięć działa jak magnetofon rejestrujący i odtwarzający wiernie nasze przeżycia. Tymczasem Karim Nader, neurobiolog z McGill University w Montrealu, odkrył, że pamięć nie jest stała. Proces, nazywany rekonsolidacją, sprawia, że przywoływanie wspomnienia każdorazowo czyni je podatnym na zmiany, zależne od tego, co dzieje się w teraźniejszości. Ten mechanizm ma wielki potencjał terapeutyczny, gdyż pozwalając na trwałą modyfikację niepożądanych wspomnień, daje szansę na skuteczne leczenie m.in. fobii, stresu pourazowego, uzależnień.

Merel Kindt, psycholog kliniczny z Universiteit van Amsterdam, stosuje mechanizm rekonsolidacji do redukcji wspomnień lękowych. W filmie dokumentalnym „Hakerzy pamięci” przedstawia przypadek mężczyzny cierpiącego na arachnofobię, lęk przed pająkami.

Z kolei Julia Shaw, psycholog sądowy i światowy autorytet w dziedzinie badań nad pamięcią, prezentuje eksperyment polegający na tworzeniu fałszywych wspomnień, podczas którego „wszczepiała” uczestniczce przekonanie, że w przeszłości popełniła przestępstwo.

Badania nad pamięcią obejmują również tzw. syndrom HSAM, czyli hipermnezję (wybitna pamięć autobiograficzna). W dokumencie „Hakerzy pamięci” przedstawiony jest przypadek 12-letniego chłopca, który pamięta najdrobniejsze wydarzenia ze swojego życia. Naukowcom nie udało się dotąd ustalić przyczyn występowania tego syndromu, choć niektórzy uważają, że każdy człowiek ma hipermnezję, ale nie potrafi z niej korzystać, gdyż wiele wspomnień jest głęboko ukrytych w ludzkiej podświadomości.

Czy potrafimy skutecznie usuwać złe wspomnienia jak w „Zakochanym bez pamięci”, w którym bohaterowie zostali pozbawieni wspomnień dotyczących ich związku? Czy możliwe jest wymazanie pamięci i wszczepianie pożądanych wspomnień jak w „Pamięci absolutnej”? Co manipulacja pamięcią oznacza dla naszej tożsamości? Jakie niesie zagrożenia?
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

579 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...