reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kino Polska: Pamięć o powstaniu warszawskim

dodano: 2023-07-27 19:36
autor: Łukasz Knapik | źródło: Grupa Kino Polska/satkurier.pl

Kino Polska We wtorek, 1 sierpnia br. wypada 79. rocznica wybuchu powstania warszawskiego - jednego z najbardziej heroicznych i tragicznych rozdziałów w historii Polski. Tego dnia ulice Warszawy zatrzymają się na chwilę, by uczcić pamięć bohaterów miasta, a na antenie kanału Kino Polska będzie można zobaczyć filmy, które ukazują polską historię i polską literaturę. Tego dnia stacja pokaże takie produkcje jak „Quo vadis”, „Zakazane piosenki”, „Pianista” i „Sekret Enigmy”.

Kino Polska


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Quo vadis” to film historyczny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, będący ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Polska produkcja z 2001 roku do tej pory pozostaje najdroższym filmem w historii polskiej kinematografii - produkcja kosztowała ponad 76 milionów złotych (dla porównania - drugim najdroższym tytułem jest „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” z 2006 roku, którego budżet wyniósł „tylko” 48 milionów złotych). „Quo vadis” w kinach obejrzało 4 300 000 widzów, co plasuje go na czwartym miejscu najchętniej oglądanych polskich filmów po 1989 roku. Fabuła opowiada o kiełkującej miłości chrześcijanki Ligii (w tej roli Magdalena Mielcarz) i rzymskiego legionisty Marka Winicjusza (Paweł Deląg) w trakcie tyrańskich rządów cezara Nerona. Tragiczny w skutkach pożar Rzymu zostaje pretekstem do prześladowań wyznawców Chrystusa. Mężczyzna będzie musiał zdecydować, co może poświęcić dla bezpieczeństwa swej ukochanej. Film zostanie wyemitowany we wtorek, 1 sierpnia br. w dwóch częściach - pierwsza o godzinie 14:25, a druga o godzinie 16:05 (więcej tutaj i tutaj).

Jak zapewnia nadawca, 1 sierpnia na antenie Kino Polska nie mogłoby zabraknąć pierwszego polskiego filmu, który powstał po II wojnie światowej. „Zakazane piosenki” - muzyczny film fabularny z 1946 w reżyserii Leonarda Buczkowskiego upamiętnia partyzancką twórczość muzyczną czasów okupacji, jednocześnie ukazując losy Polski od kapitulacji wrześniowej, aż po wkroczenie Rosjan do Warszawy. Przedstawione w nim piosenki są w większości oparte na autentycznej twórczości wykonawców ulicznych i orkiestr podwórkowych. Do początków XXI wieku film obejrzało w kinach około 15 milionów widzów, co oznacza, że jest piątą najchętniej oglądaną polską produkcją przed 1989 rokiem. Film zostanie wyemitowany w wersji zrekonstruowanej cyfrowo. Kanał wyemituje go we wtorek, 1 sierpnia br. o godzinie 17:55 (więcej tutaj i tutaj).

„Pianista” to dramat wojenny z 2002 roku, wyreżyserowany przez Romana Polańskiego. Adaptacja autobiografii Władysława Szpilmana, pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia. Akcja filmu toczy się od początków wojny i ukazuje los warszawskich Żydów od pierwszych przejawów dyskryminacji, przez utworzenie getta, zbrojne powstania i wejście wojsk rosyjskich do zniszczonej stolicy. Władysław Szpilman przetrwał wojnę dzięki pomocy polskich przyjaciół, a także niemieckiego kapitana Wehrmachtu, Wilma Hosenfelda. „Pianista” został nakręcony z udziałem międzynarodowej obsady aktorskiej. Tytułową rolę odegrał Adrien Brody, natomiast w Hosenfelda wcielił się Thomas Kretschmann. Obraz zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym „Złotą Palmę” dla „Najlepszego filmu” na festiwalu filmowym w Cannes, trzy „Oscary” (za „Reżyserię”, „Scenariusz” i „Główną rolę męską”) oraz siedem „Cezarów”. Film odniósł także sukces komercyjny, zarabiając ponad 120 milionów dolarów na całym świecie przy budżecie 35 milionów dolarów. Film zostanie wyemitowany we wtorek, 1 sierpnia br. o godzinie 20:00 (więcej tutaj).

Z kolei „Sekret Enigmy” to opowieść o trójce genialnych polskich inżynierów, którzy zmienili historię świata. Trzech absolwentów matematyki Uniwersytetu Poznańskiego - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - dokonują dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Osiągnięcie to wywiera znaczący wpływ na przebieg II wojny światowej i przyspiesza ostateczną kapitulację Niemiec. Film historyczny z 1979 roku powstał na podstawie książki Stanisława Strumph-Wojtkiewicza, reżyserii podjął się natomiast Roman Wionczek. W głównych rolach wystąpili: Emil Karewicz, Janusz Zakrzeński, Piotr Fronczewski i Piotr Garlicki. Film zostanie wyemitowany we wtorek, 1 sierpnia br. o godzinie 23:10 (dane za Grupą Kino Polska) (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Adrien Brody na plakacie promującym kinową emisję filmu „Pianista”, foto: Syrena Entertainment Group
Adrien Brody na plakacie promującym kinową emisję filmu „Pianista”, foto: Syrena Entertainment Group
Paweł Deląg, Magdalena Mielcarz i Rafał Kubacki na plakacie promującym kinową emisję filmu „Quo vadis”, foto: Syrena Entertainment Group
Paweł Deląg, Magdalena Mielcarz i Rafał Kubacki na plakacie promującym kinową emisję filmu „Quo vadis”, foto: Syrena Entertainment Group
Plakat promujący kinową emisję filmu „Quo vadis”, foto: Syrena Entertainment Group
Plakat promujący kinową emisję filmu „Quo vadis”, foto: Syrena Entertainment Group
Agnieszka Wagner, Krzysztof Majchrzak i Michał Bajor w filmie „Quo vadis”, foto: Grupa Kino Polska
Agnieszka Wagner, Krzysztof Majchrzak i Michał Bajor w filmie „Quo vadis”, foto: Grupa Kino Polska


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...