reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w TVP

dodano: 2023-07-31 20:02
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP

Powstanie warszawskie TVP TVP1 360px W związku z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Telewizja Polska przygotowała na wtorek, 1 sierpnia specjalną ramówkę. Jej kulminacyjnym momentem będzie transmitowany od godz. 20.30 w Jedynce i TVP Polonia koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

TVP
Warszawiacy śpiewają TVP Powstanie warszawskie 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jak co roku, 1 sierpnia mieszkańcy stolicy zbiorą się na Placu Piłsudskiego, by śpiewać powstańcze piosenki i w ten sposób uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego.

Za sprawą transmisji, prowadzonej na antenach TVP, widzowie będą mogli zaśpiewać wraz z chórem i orkiestrą pod kierownictwem Jana Stokłosy takie utwory, jak m.in.: „Warszawskie dzieci”, „O chłopakach z AK”, „Hej chłopcy bagnet na broń”, „Warszawianka”.

W tym roku tematem przewodnim koncertu będą pierwsze dni Powstania Warszawskiego oraz historia odbudowywanego Pałacu Saskiego. Uczestnicy wydarzeń sprzed 79 lat opowiedzą, gdzie zastał ich wybuch powstania, jakie były ich pierwsze reakcje, decyzje, odczucia.
Organizatorem koncertu jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a jego gospodarzem będzie Tomasz Wolny. Transmisja 1 sierpnia o godz. 20:30 w TVP1.

Po zakończeniu koncertu, o godz. 22.05 w Jedynce zostanie wyemitowany film Jana Komasy - „Powstanie Warszawskie”, a o 23:40 premiera „Kurierki” - w reżyserii Marka Luzara. Obraz opiera się na prawdziwej historii Władysławy Krystyny Rzepeckiej, córki żołnierza AK Andrzeja Harata, która była kurierką Okręgu Śląskiego AK i mimo młodego wieku ryzykowała swe życie dla ojczyzny. W dramatycznych okolicznościach, jadąc przez 8 godzin w jednym przedziale z oficerem SS z kancelarii Hitlera, przewiozła do Warszawy walizkę wypełnioną dokumentami z Auschwitz, w celu przekazania ich kurierowi Polskiego Państwa Podziemnego, Janowi Karskiemu. Po przewiezieniu dokumentów do Warszawy, bohaterska kurierka została aresztowana przez gestapo i na 8 miesięcy osadzona w obozie w Mysłowicach, filii KL Auschwitz.

5 minut po północy, TVP2 pokaże kultowy „Kanał” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Ten, wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu w Cannes, film przedstawia ostatnie chwile powstania, kiedy to grupka żołnierzy AK schodzi do kanałów, aby tą drogą przedrzeć się do miejsc, gdzie jeszcze bronią się powstańcy. Jednak u każdego włazu czuwają uzbrojeni Niemcy.

TVP Kultura o godz. 20:00 zaprasza na film Władysława Pasikowskiego, „Kurier”, opowiadający historię legendarnego kuriera Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

W TVP Historia o godz. 19:00 będzie można obejrzeć dokument „Umrzeć za Warszawę”, a w TVP Dokument o godz. 18:20 „Powstanie zwykłych ludzi” i o 20:30 archiwalną montażówkę - „Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...