reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Polsat Viasat Nature o szympansach z Kongo

dodano: 2023-08-01 22:06
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat Nature „Szympansy z Kongo: Jane Goodall zaprasza” Najbardziej ambitny plan ratowania szympansów. Wkrótce na antenie stacji Polsat Viasat Nature odbędzie się premiera 2. sezonu brytyjskiej serii przyrodniczej „Szympansy z Kongo: Jane Goodall zaprasza” („Rescued Chimpanzees of the Congo with Jane Goodall”). Jak zapowiada nadawca, produkcja ta przedstawia niezwykłą historię jednego z najbardziej ambitnych i rygorystycznych naukowo programów reintrodukcji szympansów, jakie kiedykolwiek podjęto. Premiera 2. serii serialu dokumentalnego „Szympansy z Kongo: Jane Goodall zaprasza” odbędzie się w sobotę, 5 sierpnia br. o godz. 20:00 na kanale Polsat Viasat Nature.

Polsat Viasat Nature „Szympansy z Kongo: Jane Goodall zaprasza”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W założonym przez doktor Jane Goodall sanktuarium Tchimpounga, w którym troskliwą opieką otoczone są osierocone szympansy, doktor Rebeca Atencia próbuje spełnić swoje życiowe marzenie o przygotowaniu grupy podopiecznych do powrotu tam, gdzie ich miejsce - na wolność. Nie będzie to łatwe. Szympansy mają niewielkie doświadczenie w życiu w lesie i radzeniu sobie z zagrożeniami czyhającymi na nie w dziczy. Będą musiały być szkolone, dopóki nie będzie wątpliwości, że uda im się przetrwać. Program reintrodukcji rozgrywa się na tle codziennej rutyny w sanktuarium Tchimpounga, problemów i wyzwań personelu oraz ich życia poświęconego opiece nad eklektyczną gamą stworzeń, od szympansów po pangoliny i szczególnie nieznośne papugi.

Szympansy zagrożone są wyginięciem z powodu wielu różnych czynników. Niszczenie siedlisk spowodowane wylesianiem i ekspansją rolnictwa poważnie zmniejsza ich przestrzeń życiową. Dodatkowo, nielegalne kłusownictwo dla mięsa i handel dzikimi zwierzętami również zagrażają ich populacji. Kolejnym zagrożeniem są choroby takie jak Ebola. Działania na rzecz konserwacji przyrody, ochrona siedlisk i zwalczanie nielegalnego handlu mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania wyginięciu zwierząt i zachowania bogatej różnorodności biologicznej.

Jane Goodall to urodzona w 1934 roku brytyjska prymatolożka, etolożka i antropolożka. Jej kariera rozpoczęła się w 1960 roku, kiedy wyruszyła do Parku Narodowego Gombe Stream w Tanzanii, aby badać dzikie szympansy. Dzięki  obserwacjom odkryła informacje na temat zachowania naczelnych, podważając aktualne przekonania naukowe dotyczące inteligencji i rozwoju społecznego tych zwierząt. Praca Jane Goodall wykazała, że zwierzęta posiadają emocje, umiejętności tworzenia narzędzi, a nawet angażują się w działania wojenne. Jej dokonania znacząco wpłynęły na dziedzinę prymatologii i ochrony przyrody, inspirując liczne badania nad poznaniem zwierząt i ochroną siedlisk. Jako orędowniczka dzikiej przyrody i kwestii środowiskowych, założyła Instytut Jane Goodall, aby kontynuować swoje starania na rzecz ochrony przyrody na całym świecie.

Drugi sezon programu „Szympansy z Kongo: Jane Goodall zaprasza” będzie miał swoją premierę na kanale Polsat Viasat Nature w sobotę, 5 sierpnia br. o godzinie 20:00. Kolejne odcinki będą emitowane w soboty o tej samej porze (więcej tutaj).
 
Jane Goodall w programie „Szympansy z Kongo: Jane Goodall zaprasza”, foto: Viasat World
Jane Goodall w programie „Szympansy z Kongo: Jane Goodall zaprasza”, foto: Viasat World
Jane Goodall w programie „Szympansy z Kongo: Jane Goodall zaprasza”, foto: Viasat World
Jane Goodall w programie „Szympansy z Kongo: Jane Goodall zaprasza”, foto: Viasat World


„Szympansy z Kongo: Jane Goodall zaprasza” - sezon 2., emisja w soboty (od 5 sierpnia 2023 roku) o godz. 20:00 na kanale Polsat Viasat Nature.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

639 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...