reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Polsat Viasat History o życiu w Pompejach

dodano: 2023-08-02 18:25
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History W 2019 roku podpisano porozumienie między prokuraturą Torre Annunziata a dyrektorem Parku Archeologicznego w Pompejach. Uratowało to Civita Giuliana przed długotrwałą grabieżą przez nielegalnych poszukiwaczy. Francusko-włoski film dokumentalny „Pompeje: Tajemnice Villa Giuliana” („Pompeii: Buried Secrets of the Villa Giuliana”) ujawnia odkrycia dokonane w tej willi w pobliżu Pompejów. Premiera tego dokumentu odbędzie się w niedzielę, 6 sierpnia br. o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat History. - Poznaj życie bogatych i biednych w Pompejach - zachęca nadawca.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W lutym 2021 roku w Civita Giuliana, 700 metrów na północny zachód od murów starożytnych Pompejów, archeolodzy odkryli zdumiewająco dobrze zachowany, prawie nienaruszony rzymski rydwan ceremonialny. To pierwsze takie odkrycie w historii. Naukowcy nazwali go Lamborghini swojej epoki.

Jak zapowiada nadawca, dokument „Pompeje: Tajemnice Villa Giuliana” przenosi widzów do starożytnego Rzymu, aby pomóc zrozumieć, w jakim celu używany był odnaleziony rydwan oraz rozszyfrować, kim byli jego właściciele i jaki był ich status społeczny. Być może dzięki temu odkryciu dowiemy się, jak mógł wyglądać ruch uliczny w Pompejach.

Villa Giuliana, znana również jako Civita Giuliana, to starożytna rzymska willa położona w pobliżu Pompejów we Włoszech. Dzięki wykopaliskom rozpoczętym w 2021 roku udało się odnaleźć wyjątkowo dobrze zachowane freski, mozaiki i inne artefakty. Uważa się, że miejsce to było własnością zamożnej rzymskiej rodziny, a jego odkrycie zapewniło cenny wgląd w codzienne życie i architekturę epoki rzymskiej. Civita Giuliana jest obecnie fascynującym stanowiskiem archeologicznym, które nadal przyczynia się do lepszego zrozumienia historii starożytnej.

Znaleziska archeologiczne w Pompejach, w tym te w Civita Giuliana, dostarczyły cennych informacji na temat życia niewolników w czasach starożytnego Rzymu, a także o ich warunkach życia, rolach zawodowych i statusie społecznym. Małe, ciasne mieszkania, znane jako „ergastula”, służyły jako kwatery niewolników, co ukazuje skalę trudnych warunków ich życia. Znalezione w niektórych obszarach artefakty, takie jak kajdany i łańcuchy, wskazują na ich rolę w ciężkich, pracochłonnych obowiązkach.

Na drugim końcu drabiny społecznej, wystawne i bogate rezydencje znane jako „domus”, prezentowały luksusowy styl życia rzymskiej elity. Domy te posiadały misterne mozaiki, freski i okazałe dziedzińce. Podczas wykopalisk często znajdowano wyszukane ogrody z rzeźbami i fontannami, przedmioty takie jak biżuteria, ceramika i znakomite naczynia kuchenne. Odkrycia te ukazują ekstrawaganckie i uprzywilejowane życie elity Pompejów.

W miarę postępu śledztwa w Civita Giuliana odnajdywane są nowe wskazówki, rzucające światło na kolejne sekrety Villa Giuliana i ostatnie dni jej mieszkańców.

Premiera programu „Pompeje: Tajemnice Villa Giuliana” odbędzie się na kanale Polsat Viasat History w niedzielę, 6 sierpnia br. o godzinie 21:00 (więcej tutaj).

„Pompeje: Tajemnice Villa Giuliana” - emisja w niedzielę, 6 sierpnia 2023 roku o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...