reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kosmos w sierpniu w stacji TVP Nauka

dodano: 2023-08-02 19:19
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Nauka W sierpniu br. kanał TVP Nauka poleca swoim widzom takie programy jak „Kosmiczne pikniki” („Kosmiczny piknik”), „Noc Perseidów”, „Rok Mikołaja Kopernika” („Kopernik 550”), „Odyseja kosmiczna” i „W kręgu Słońca”.

TVP Nauka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sierpień 2023 roku w ofercie kanału TVP Nauka:

Od soboty, 12 sierpnia br. rozpocznie się seria „Kosmicznych pikników” z kanałem TVP Nauka, realizowanych wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki, z których relacje „na żywo” będzie można śledzić w kolejne weekendy sierpnia br. na antenie stacji TVP Nauka. 12 sierpnia br. w ciągu dnia widzowie będą podróżować po miniaturze Układu Słonecznego, brać udział w budowaniu modeli rakiet czy warsztatach artystycznych „Niebo Kopernika”, a wieczorem oglądać Perseidy, czyli meteory widoczne na pięknym rozgwieżdżonym niebie Kopernika. Transmisja na antenie z „Nocy Perseidów” rozpocznie się o godzinie 21.00.

Transmisje z wydarzeń na pikniku kanału TVP Nauka w sobotę, 12 sierpnia br. relacjonować będą „na żywo” dziennikarka Marta Kielczyk i dyrektor TVP Nauka Robert Szaj w godzinach 13:10, 16:05 oraz o godz. 19:05. Dla widzów wspólnie z profesorem Mariuszem Figurskim, dyrektorem Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stacja przygotuje specjalną numeryczną prognozę pogody, dzięki której widzowie będą mogli wskazać miejsca w Polsce, w których po zachodzie Słońca najlepiej śledzić Perseidy.

O godzinie 21:00 dyrektor kanału TVP Nauka Robert Szaj zaprosi widzów do wspólnego obserwowania „spadających gwiazd”.

- Spadające gwiazdy to potoczna nazwa meteorów. Meteor to zjawisko świetlne w ziemskiej atmosferze, towarzyszące przelotowi w niej różnego rodzaju niewielkich okruchów kosmicznej materii, które w przypadku Perseidów są najczęściej wielkości ziarenka piasku.. Gdy wejdzie on w atmosferę ziemską, w wyniku tarcia z jej atomami rozgrzewa się i spala. A my widzimy przez krótką chwilę ślad po tym zjawisku w postaci błysku na ciemnym niebie

- mówi Robert Szaj, pomysłodawca odbywającej się od lat „Nocy Perseidów”, który wraz z ekspertami objaśni widzom zjawiska, które obserwować można w sierpniowe noce.


Profesor Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, odkrywca planet poza Układem Słonecznym, przybliży widzom nierozwikłane zagadki odległych planet krążących wokół innych gwiazd i wyzwania czekające na naukowców badających kosmos, Magdalena Pilska-Piotrowska z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie zaprezentuje meteoryty, które dotarły na Ziemię z różnych części naszego Układu Słonecznego. O najnowszych odkryciach naukowych i projektach eksploracji wszechświata, w które zaangażowani są Polacy, opowiedzą profesor doktor habilitowany Maciej Mikołajewski oraz profesor Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. W „Roku Mikołaja Kopernika” w kosmicznym studiu zagości także Michał Juszczakiewicz - znawca życia Mikołaja Kopernika, który zaprezentuje nieznane powszechnie fakty z życia astronoma (więcej tutaj).

Jak zapowiada nadawca, „Noc Perseidów” to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla miłośników astronomii. Co roku na nocnym niebie możemy obserwować ten rój meteorów, który powstał w wyniku rozpadu jądra komety Swift-Tuttle. Perseidy należą do najbardziej znanych meteorowych rojów. Możemy je obserwować zazwyczaj od połowy lipca aż do końca sierpnia. Największa aktywność Perseidów przypada między 9 a 14 sierpnia. To właśnie wtedy warto spojrzeć na nocne rozgwieżdżone niebo (więcej tutaj).

W sobotę, 19 sierpnia br. kanał TVP Nauka zaprosi widzów do Puław na wydarzenie „Odyseja kosmiczna”, gdzie m.in. będzie można zobaczyć laboratorium przyszłości czy łaziki marsjańskie, a w niedzielę, 27 sierpnia do Niepołomic na piknik „W kręgu Słońca”, przybliżający uczestnikom tajniki centralnej gwiazdy naszego układu planetarnego, dzięki słonecznym teleskopom będzie można „na żywo” obserwować zjawiska zachodzące na Słońcu (więcej tutaj).
 
Marta Kielczyk w programie ,Raport naukowy”, foto: TVP
Marta Kielczyk w programie ,Raport naukowy”, foto: TVP
Bill Nelson i Robert Szaj w wywiadzie dla kanału TVP Nauka, foto: Arsen Petrovych/TVP
Bill Nelson i Robert Szaj w wywiadzie dla kanału TVP Nauka, foto: Arsen Petrovych/TVP
„Kopernik 550”: TVP Nauka świętuje 550. urodziny Mikołaja Kopernika, foto: TVP
„Kopernik 550”: TVP Nauka świętuje 550. urodziny Mikołaja Kopernika, foto: TVP
Plakat promujący kanał TVP Nauka, foto: TVP
Plakat promujący kanał TVP Nauka, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...