Satelita Intelsat Galaxy 37/Horizons 4 na orbicie [wideo]
dodano: 2023-08-03 11:21
autor: Janusz Sulisz |
źródło: SpaceX/Intelsat
Satelita telekomunikacyjny Galaxy 37/Horizons 4 został pomyślnie wystrzelony na orbitę przy pomocy rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Operator satelitarny Intelsat poinformował i jednocześnie osiągnął nowy rekord w branży satelitów komercyjnych - w ciągu 9 miesięcy wysłano w kosmos 8 satelitów geostacjonarnych. Był to to 52. start orbitalny firmy SpaceX w tym roku i 6. lot 1. stopnia Falcona 9 oznaczonego B1077, który po raz pierwszy poleciał w październiku 2022 r., przy locie Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
SpaceX/Intelsat
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita Galaxy 37/Horizons 4 został wyprodukowany przez firmę Maxar został wystrzelony na pokładzie rakiety nośnej SpaceX Falcon 9 z z pola startowego SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie o godz. 1:00 EDT (7:00 CES). Satelita oddzielił się od rakiety po 33 minutach. Operator Intelsat potwierdził odbiór pierwszego sygnału z nowego satelity po 37 minutach.
Satelita zostanie oddany do użytku komercyjnego pod koniec roku na pozycji orbitalnej 127°W.
Satelita ma zapewniać szeroki zakres usług i zapewniać szeroki zasięg wiązek. Pojemność w paśmie C będzie wykorzystywana pod marką Galaxy 37 do dystrybucji programów telewizyjnych i usług telekomunikacyjnych dla klientów z Ameryki Północnej.
Transpondery w paśmie Ku będą oferowane pod marką Horizons 4 i zapewnią ciągłość usług klientom w obszarach mobilności, sieci i usług dla rządu USA i będą współwłasnością Intelsat i JSAT International, amerykańskiej spółki zależnej SKY Firma Perfect JSAT Corp.
Górny stopień Falcona 9 umieści statek kosmiczny Galaxy 37 na tak zwanej supersynchronicznej orbicie transferowej z najwyższym punktem nad jego ostateczną planowaną orbitą geostacjonarną. Ten rodzaj orbity oszczędza paliwo pokładowe satelity, które zostanie wykorzystane do zawracania i obniżania orbity.
Wejście satelity na orbitę geostacjonarną około 35 500 km nad równikiem zajmie około 3 tygodni.
Testy odbędą się nad Hawajami na około 148°W. Po zakończeniu tego sprawdzania będzie dryfować do 127°W, co stawia go mniej więcej na zachód od Seattle. Satelita ma wejść do służby na początku października. Oczekuje się, że będzie działać na orbicie przez co najmniej 18 lat.