reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg
Jak bezpłatnie oglądać piłkarskie transmisje z satelity?

dodano: 2023-08-07 15:30 | aktualizacja: 2023-08-07 17:18
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2023

płonąca piłka nożna Ciągle mamy pytania do redakcji: Jak oglądać mecze piłkarskie najlepszych lig za darmo (i nie tylko) z satelity? Jak znaleźć odpowiednie kanały? Na jakich częstotliwościach i satelitach nadają? Czy są kodowane i jak je odkodować? Jaka instalacja antenowa jest potrzebna (odbiornik, antena satelitarna)? Tych pytań jest dużo, więc spróbujemy pokazać, jak korzystać z przekazów FTA. Uprzedzamy jednak, że nie jest łatwo. Nie będziemy pisać, jak korzystać z nielegalnych możliwości, tzw. linijek – piractwo nas nie interesuje.

boisko piłkarskie piłka nożna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dlaczego zagraniczne kanały nadają Bundesligę, LaLigę, Premier League i Serie A?

5-6 najważniejszych i najmocniejszych lig piłkarskich według następującej kolejności jest najbardziej śledzona przez kibiców w Europie (i nie tylko), a mowa o angielskiej Premier League, hiszpańskiej LaLiga EA Sports, niemieckiej Bundeslidze, włoskiej Serie A, francuskiej Ligue 1 i Liga Portugal (polska Ekstraklasa nawet nie ma szans na średnie zainteresowanie, choć przecież jest częściowo produkowana w rozdzielczości 4K). Do tego dochodzą Liga Mistrzów, Liga Europy i Liga Konferencji Europy UEFA, a także mecze reprezentacji, Euro czy Mistrzostw Świata FIFA.

Większość praw telewizyjnych zostało wykupionych za grube pieniądze nie tylko w Europie, lecz także na całym świecie. Większość operatorów, którzy takie prawa nabyli, nadaje w płatnej ofercie, która zwykle jest zakodowana lub niedostępna z innego powodu, np. jest tylko w ofercie online, światłowodowo lub z takiej wiązki satelity, która nie jest dostępna w Polsce, np. Astra 2 (28,2°E) z wiązki UK.

Te najcenniejsze prawa zwykle są dosłownie pilnowane tak, by nie pojawiały się gdzieś na orbicie FTA, bo ci pozostali operatorzy telewizyjni, którzy przecież zapłacili mnóstwo kasy, skarżą się i naciskają, by kodować takie przekazy sportowych wydarzeń. Zawsze się zdarzy, że jakiś tam przekaz satelitarny można znaleźć, a nikt nie lubi przecież płacić.

Niektóre ligi, takie jak Premier League lub LaLiga mają własne zespoły antypirackie, włącznie z odpowiednim oprogramowaniem, które live wykrywa piracki przekaz w sieci i potrafi skutecznie zablokować taki przekaz. Nie warto więc próbować poszukiwać lewych strumieni, bo te są kasowane czasami w trakcie trwania meczu – szkoda nerwów.

Na jakich satelitach są kanały, które transmitują darmową piłkę nożną?

Kanały nadające bezpłatnie (FTA) zagraniczną i międzynarodową piłkę nożną (Premier League, LaLiga, Bundesliga, Liga Mistrzów, Liga Europy, Liga Konferencji, itp.) znajdują się na satelitach, które są umieszczane daleko od najbardziej zatłoczonych slotów satelitarnych, takich jak 19,2°E (gdzie znajdują się satelity Astra 1KR/1L/1M/1N) i 13°E (Eutelsat Hot Bird).

Powód jest dwojaki: z jednej strony są to kanały zagraniczne, które korzystają z satelitów pokrywających swoje terytoria (np. Afryka lub Azja Południowo-Zachodnia), z drugiej nie mogą konkurować z kanałami płatnymi (od potężnych operatorów np. CANAL+ czy Sky), którzy nabyli te same prawa do nadawania za pomocą tego samego satelity (lub bardzo bliskiego).

Czy z satelitów poza Hot Birdem można oglądać transmisje sportowe w Polsce?

Możliwość zobaczenia kanału satelitarnego nie zależy od odległości (pozycji) satelity, który go obsługuje, od najpopularniejszych pozycji orbitalnych, takich jak 19,2°E i 13°E, ale od tego, jak jego zasięg jest skoncentrowany mocą transponderów (tj. ustawiony z odpowiednią mocą na dany region, np. MENA czy Europa Zachodnia) i pokryty wiązką sygnału na dany teren, a obok jest tylko przypadkiem, już ze słabszym sygnałem. Oczywiście mówimy o przekazach w paśmie Ku, bo są też transmisje w paśmie C (4 GHz), które w Polsce jest prawie nieznane.
Wiązki satelitów wraz z mocą sygnału na danym terenie można znaleźć w Internecie na stronach operatorów satelitarnych np.: eutelsat.com dla Eutelsatów lub turkmencosmos.gov.tm dla satelity TurkmenÄlem/MonacoSat na pozycji 52°E lub na portalach poświęconych kanałom satelitarnym, takim jak Flysat, KingOfSat i LyngSat. Liczby oznaczają moc w dBW, przydatną do obliczenia minimalnej średnicy czaszy za pomocą tabeli dostępnej w Internecie.

Niektóre satelity są skierowane na afrykańskie rynki, np. z 9°E, czy azjatyckie rynki, np. Turcja, Azerbejdżan, Turkmenistan lub współdzielone. Kilku operatorów używa tego samego satelity do nadawania na różnych rynkach, zarówno w Europie i Azji lub północnej Afryce i Europie. Często mają zasięg wiązki obejmujący również Europę i docierają do Polski, czasami nawet z dość mocnym sygnałem, który wymaga anten podobnych do tych, które są używane do odbioru satelitów Eutelsat Hot Bird (70-80 cm średnicy). Jednak DX-erzy zwykle korzystają z nieco większych anten, np. 1,2 m z kilkoma konwerterami na multifeedzie, lub z anteny obrotowej.

Które kanały nadają Serie A? W jakim języku są komentowane mecze?

W Polsce wyłączne prawa do Serie A ma Eleven Sports, który pokazuje wszystkie mecze (bez Serie B) – jest prawie wszędzie zarówno z satelity, jak i online czy kablówkach – ceny nie są aż tak wygórowane, więc jeśli ktoś ma jakąś płatną ofertę, nie musi szukać transmisji z włoskiej ligi. Ot, są wszystkie transmisje każdej kolejki Serie A na Eleven Sports w polskiej wersji.

Jednak jest wiele zagranicznych kanałów, które transmitują Serie A i inne europejskie ligi za darmo. Wśród nich jest rosyjski kanał Match! TV w Multistream (nie podajemy parametrów ze względu na to, że to rosyjski kanał, a jest FTA tylko na jednym z rosyjskich satelitów Express).

Na ogół są to kanały, których sygnał w Polsce jest bardzo słaby (potrzebne są anteny o średnicy 100-120 cm skierowane na pozycje 50-62 stopni na wschód), transmisje wykorzystują specjalne technologie (Multistream, T2-MI, 4:2:2), a niektóre treści mogą być zakodowane w BISS lub innym systemie. O ile starsza wersja BISS czasami bywa dostępna, bo stałe kody są w sieci, to inne systemy kodowania zwykle uniemożliwiają oglądanie. Przykładem takiego kanału jest m.in. niekodowany azerski Idman TV HD z satelity Azerspace (46°E) lub Varzish Sport HD w BISS. Do dyspozycji jest też inny azerski kanał CBC Sport HD (FTA, 46°E) lub afgański RTA Sport HD (FTA, 52°E), a także perski IRIB Varzesh HD (62°E, BISS).

Są też takie kanały, jak Persiana Sports HD (perski) i Turkmenistan Sport HD (turkmeński i inne języki) – oba nadawane FTA z satelity TurkmenÄlem/MonacoSat na pozycji 52°E. Te kanały w Polsce są znacznie łatwiejsze do wyszukania, ponieważ sygnał jest silny, zawsze w standardowym formacie, takim jak DVB-S2 w MPEG-4 HD (1080i).

Można też znaleźć afrykańskie kanały, które nadają wybrane spotkania ligowe – zwykle z pozycji 9°E (ORTB – Benin, RTB TV – Burkina Faso z 11,900H), ORTM1 i Télé Sahel z 12,034V lub pozycji 68,5°E (YTV Botswana z 12,634H). Niestety te kanały są w rozdzielczości SD, więc jakość nie powala, ale obejrzeć można. Czasami ciekawe mecze nadawane są na kanale W9 Suisse z 9°E (12,034V) – ten kanał jest już w HD i MPEG-4.

Tu jednak warto zaznaczyć, że ww. kanały niekoniecznie muszą nadawać wszystkie mecze każdej kolejki Serie A czy innej ligi, a tylko niektóre spotkania najbardziej prestiżowych i znanych drużyn zagranicznych (Juventus, AS Roma, Chelsea, Real, FC Barcelona, itp.), więc jakby trzeba polować na te transmisje i próbować znaleźć informacje na ten temat. Na portalu satkurier.pl w opisach poszczególnych kolejek najważniejszych lig piłkarskich staramy się publikować listę kanałów z takimi transmisjami FTA i DX. Czasami nie jest łatwo znaleźć takie informacje, bo nadawcy są egzotyczni lub brak informacji, który mecz będzie transmitowany.

Czy są jakieś europejskie kanały, które transmitują europejskie puchary za darmo?

Są też europejskie kanały, które nadają różne ciekawe transmisje sportowe, np. stacje Canale 5 HD i TV8 HD transmitują niektóre mecze Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji UEFA bezpłatnie i w wysokiej rozdzielczości, zarówno w naziemnej telewizji cyfrowej, jak i satelitarnej (platforma tivùsat – trzeba jednorazowo zakupić moduł CI+). Inne mecze pucharowe są transmitowane przez te same kanały, które już zajmują się Serie A, oraz przez niektórych europejskich nadawców, takich jak niemiecka telewizja RTL (Astra 19,2°E). Kilka meczów niemieckiej Bundesligi w każdym sezonie pokazują niemieckie stacje publiczne (Das Erste lub ZDF). Podobnie jest z transmisjami Pucharu Niemiec.

Niestety wiele europejskich nadawców jakby uciekło do online w sieci, bo w ten sposób jest łatwiej kontrolować dostęp do usług płatnej telewizji. Ten trend narasta, bo tylko w Polsce działają tak Viaplay, tvpsport.pl, DAZN, Polsat Box Go, Player, CANAL+ online, itd. i to te serwisy powoli, ale skutecznie przejmują rynek od platform DTH i kablówek.

Skąd mam wiedzieć, czy interesujący mnie mecz jest transmitowany przez satelitę?

Najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie stron internetowych: satkurier.pl (dział Sport w polskiej TV lub opis poszczególnej ligi) lub serwisy LiveOnSat, NajmSat lub Live Soccer TV i przejrzenie aktualizowanej w czasie rzeczywistym listy meczów głównych rozgrywek ligowych z nadawcami, którzy je transmitują, zarówno w wersji nieszyfrowanej (FTA), jak i zaszyfrowanej.

Jeśli ktoś ma możliwość oglądania z danego satelity (najlepiej mieć antenę obrotową) lub skorzystania z oferty jakiejś płatnej platformy z modułu lub dekodera (tivùsat, Kabelio, HD+, Fransat), to poradzi sobie z transmisjami piłkarskimi, ale trzeba mieć dobrą instalację antenową oraz odbiornik HD/4K na Linuksie z Multistream i T2-MI, najlepiej ze złączem CI.

Jeśli te kanały zmienią częstotliwość lub satelitę, gdzie znajdę nowe współrzędne?

Serwis LiveOnSat publikuje nie tylko nazwy kanałów, które transmitują mecze piłki nożnej, ale także parametry, które służą do ich wyszukania w odbiorniku satelitarnym (częstotliwość, polaryzacja, SR, FEC, kodowanie, itp.). Niestety te parametry są czasami błędne, ponieważ nie zawsze są aktualizowane i lepiej sprawdzać te parametry na innych witrynach, które polecamy: FlySat, KingOfSat i LyngSat. Większe zmiany można znaleźć w newsach na naszym portalu satkurier.pl.

KingOfSat, FlySat i LyngSat publikują zaktualizowane wykazy kanałów pełne szczegółów np.: częstotliwość, polaryzacja, modulacja, kodowanie, miejsce nadawania, itp. Są tam filtry wyszukiwania według satelity, języka, gatunku i jakości (HD, 4K, itp.), nowości i nie tylko. Wszystkie pozwalają dowiedzieć się, na którym satelicie nadaje żądany kanał, jakie są parametry odbioru i wiązka na dany rejon, co jest bardzo ważne dla zrozumienia, czy kanał będzie widoczny w Polsce, a czasami w którym rejonie, a także z jak dużej anteny trzeba korzystać.

Co potrzeba, aby oglądać te kanały?

Wystarczy zewnętrzny odbiornik satelitarny HD/4K lub tuner zintegrowany z telewizorem (typu DVB-S/S2 MPEG-4 lub HEVC) podłączony do anteny satelitarnej skierowanej na satelitę nadającego żądany kanał. Tych satelitów jest dużo, więc poleca się antenę obrotową (siłownik lub obrotnica), antenę multifeed lub kilka takich anten (tak robią DX-erzy).

Odbiornik HD/4K teoretycznie może być tylko FTA, ponieważ kanały te nadają w sposób nieszyfrowany, a zatem nie wymagają modułów dostępu warunkowego (CAM), ani kart (smart card). Jednak w praktyce okazuje się, że Polacy wolą kupować odbiorniki z czytnikiem kart lub gniazdem CI, bo to zawsze daje możliwość skorzystania z tego, co jest kodowane, jeśli tylko nadarzy się okazja czegoś płatnego w promocji.

Zewnętrzne dedykowane dekodery, takie jak Polsat Box, Orange czy CANAL+, mogą nie być w stanie dostroić kanałów z nietypowych satelitów. Dlatego nie nadają się do niczego innego, jak do odbioru z Hot Birda – można dołożyć konwerter na Astrę. Podobnie jest z telewizorami, które są przygotowane na odbiór z 1-2 satelitów z DiSEqC i to wszystko. Rasowy DX-er, który szuka takich przekazów, wie, o czym tu się pisze.

Ciąg dalszy artykułu na 2. stronie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Piłka nożna


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...