reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Mistrzostwa Europy w WKKW przez 4 dni w Sportklubie

dodano: 2023-08-09 10:38
autor: Janina Dobrowolska | źródło: Sportklub

Sportklub HD Od 10 do 13 sierpnia we francuskiej stadninie Haras du Pin odbędą się jedne z najważniejszych jeździeckich zawodów w sezonie - Mistrzostwa Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Transmisje wyłącznie w kanale Sportklub. Joanna Pawlak będzie jedyną reprezentantką Polski w ME w WKKW.

fot. Joanna Pawlak FB
Sportklub WKKW ME 2023 Joanna Pawlak FB 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Mistrzostwa Europy w WKKW to jedne z najbardziej prestiżowych zawodów w jeździeckim światku.
Od uczestników i ich koni wymagają wyśmienitego przygotowania fizycznego, doskonałej koordynacji i idealnego współgrania pomiędzy jeźdźcem i koniem. To trzy zupełnie odrębne konkurencje, a żeby osiągnąć sukces, w każdej z nich trzeba wspiąć się na wyżyny.
 
W tym roku europejski czempionat odbędzie się w narodowej francuskiej stadninie, Haras du Pin, zlokalizowanej w pobliżu Le Pin-au-Haras w Normandii. Poprzednio impreza tej rangi gościła tu w 1969 roku, a najlepiej spisali się w niej Brytyjczycy, którzy triumfowali w rywalizacji drużynowej, a indywidualnie po złoto sięgnęła Mary Gordon-Watson. Francja później dwukrotnie jeszcze była gospodarzem ME – w Pau w 2001 i w Fontainebleau w 2009 roku.
 
Zasadnicza część tegorocznej imprezy rozegrana zostanie w ciągu 4dni – w czwartek (10 sierpnia) i w piątek (11 sierpnia) odbędą się 4 sesje ujeżdżenia, podczas której sprawdzane będzie posłuszeństwo konia. W obu tych dniach Sportklub rozpocznie transmisje o godz. 9.50 i będzie prowadził je do godz. 12:40.

Dzień później - w sobotę 12 sierpnia - będzie miała miejsce niezwykle wymagająca próba terenowa, weryfikująca szybkość, wytrzymałość i możliwości skokowe konia. Zmagania te rozpoczną się o godz. 11:50 i zakończą o 16:45. W ostatnim dniu imprezy, w niedzielę, kibiców czeka kolejna transmisja, tym razem w godz. 11:20 - 12:45, a konkurencją, w której mierzyć będą się najlepsi europejscy zawodnicy będzie próba skoków, w której dwukrotnie będą musieli pokonać najeżony przeszkodami parkur.
 
W poprzednich mistrzostwach, rozgrywanych w 2021 roku w szwajcarskim Avenches, bezkonkurencyjni byli Brytyjczycy, a właściwie Brytyjki, bo właśnie amazonki z Wysp zajęły wszystkie miejsca na podium. Złoto wywalczyła Nicola Wilson, srebro Piggy March, a na najniższym stopniu podium uplasowała się Sarah Bullimore. We Francji nie zobaczymy jednak żadnej z nich, Brytyjczycy przysłali do Le Pin-au-Haras zupełnie odmienioną sześcioosobową kadrę.
 
Polskę w imprezie reprezentować będzie tylko jedna zawodniczka, Joanna Pawlak na koniu Fantastic Frieda – dwukrotna medalistka naszego kraju oraz olimpijka z Tokio, gdzie wspólnie z Małgorzatą Cybulską zajęły 13. miejsce w rywalizacji drużynowej. Pawlak trudno będzie walczyć o czołowe lokaty, a powiększenie naszego dorobku medalowego w tej imprezie wydaje się być poza jej zasięgiem. Polska w całej blisko 70-letniej historii tych zawodów zdobyła dotychczas dwa krążki: w 1965 roku złoto w rywalizacji indywidualnej wywalczył Marian Babirecki, w 1981 roku brąz dołożyła do tego drużyna. Najbardziej utytułowaną nacją w historii mistrzostw są Brytyjczycy, którzy sięgnęli łącznie po 87 „krążków”, w tym po 42 z najcenniejszego kruszcu.

Lista uczestników ME WKKW.
 
Czym w ogóle jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego?

To najpełniejszy sprawdzian umiejętności konia i jeźdźca, w którym muszą oni pokonać wszystkie próby z jak najmniejszą liczbą błędów, za które naliczane są punkty karne. Powszechnie uważa się, że najtrudniejszym wyzwaniem jest próba terenowa, do każdej z konkurencji jeździec i koń muszą być jednak przygotowani perfekcyjnie.

Co składa się na WKKW?
 
Ujeżdżenie – polega na wykonaniu przez konia odpowiednich figur. Sędziowie oceniają podczas tej próby elegancję, posłuszeństwo konia oraz jego poruszanie się w stępie, kłusie i galopie. W ME konkurencja ta będzie rozgrywana w czwartek i w piątek.
 
Próba terenowa – bieg w urozmaiconym terenie ze stałymi przeszkodami, mający na celu przede wszystkim sprawdzenie wytrzymałości i szybkości konia. Zawodnicy muszą zmierzyć się z przeszkodami pojedynczymi i złożonymi z kilku członów, a sędziowie liczą czas przejazdu i czystość skoków. Próba terenowa będzie miała miejsce w sobotę.
 
Konkurs skoków – rywalizacja na specjalnie przygotowanym parkurze, w której jeździec i koń muszą jak najczyściej pokonać ustawione przeszkody. Nie liczy się w nim czas przejazdu (o ile nie zostanie przekroczona norma), a punkty karne za zrzutki poszczególnych przeszkód.
 
Plan transmisji - Mistrzostwa Europy w WKKW w Sportklubie:


10 sierpnia (czwartek)

9:50 Ujeżdżenie

11 sierpnia (piątek)

9:50 Ujeżdżenie

12 sierpnia (sobota)

11:50 Próba terenowa

13 sierpnia (niedziela)

11:20 Konkurs skoków


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inne sporty


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...