reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Czarny sufit” w ofercie stacji TVP Historia

dodano: 2023-08-10 10:18
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

Instytut Pamięci Narodowej IPN „Czarny sufit” grafika animacja rysunek bajka W czwartek, 10 sierpnia br. o godz. 20:25 na kanale TVP Historia wyemitowany zostanie premierowo polski film „Czarny sufit”, którego bohaterem jest pisarz i publicysta Józef Mackiewicz. Producentem filmu jest Instytut Pamięci Narodowej (IPN), a producentem wykonawczym Raster Film. Występują Agnieszka Wosińska, Krzysztof Stroiński i Marek Kalita. Film powstał z okazji przypadającego w 2022 roku „Roku Józefa Mackiewicza”.

Instytut Pamięci Narodowej IPN „Czarny sufit” grafika animacja rysunek bajka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Twórczość i bezkompromisowa postawa Józefa Mackiewicza stanowiły wyzwanie i problem, nie tylko dla władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale także dla środowisk emigracyjnych. Mackiewicz jako pierwszy Polak (obok Ferdynanda Goetla i Jana Emila Skiwskiego) widział zwłoki polskich oficerów w Katyniu. Będąc przeciwnikiem jakiegokolwiek porozumienia z Sowietami, zawsze głośno i konsekwentnie mówił o prawdzie na temat zbrodni katyńskiej. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, będąc już na emigracji, zwalczał system komunistyczny, który wedle jego słów, nakładając kaganiec na każdą wolną myśl i słowo, stanowi największe zagrożenie dla rozwoju każdej kultury. Nie tylko polskiej, ale każdej. Swoim pisarstwem dowodził, że zarówno niemiecki nazizm, jak i sowiecki komunizm, są uosobieniem zła.

Akcja filmu „Czarny sufit” toczy się w Monachium w 1968 roku, w mieszkaniu Józefa Mackiewicza (w tej roli Marek Kalita) i jego żony Barbary Toporskiej (Agnieszka Wosińska). Jest zapisem rozmowy Mackiewicza z jego wieloletnim znajomym korespondencyjnym - Jerzym Giedroyciem (Krzysztof Stroiński), na temat ówczesnej sytuacji międzynarodowej oraz istoty systemu komunistycznego.

Reżyserem i autorem scenariusza filmu „Czarny sufit” jest Arkadiusz Biedrzycki, za zdjęcia odpowiadał Robert Lis, za montaż Marcin Sucharski, a za muzykę Antoni Wojnar. W obsadzie znaleźli się Agnieszka Wosińska, Krzysztof Stroiński i Marek Kalita (więcej tutaj).

Dodajmy, iż film „Czarny sufit” pojawił się w kinach w środę, 14 grudnia 2022 roku, natomiast w niedzielę, 18 grudnia 2022 roku udostępniony został w serwisie VOD YouTube.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Marek Kalita na plakacie promującym kinową emisję filmu „Czarny sufit”, foto: Instytut Pamięci Narodowej
Marek Kalita na plakacie promującym kinową emisję filmu „Czarny sufit”, foto: Instytut Pamięci Narodowej


„Czarny sufit” - emisja w czwartek, 10 sierpnia 2023 roku o godz. 20:25 na kanale TVP Historia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...