reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Nauka z kosmicznymi piknikami naukowymi

dodano: 2023-08-18 09:31
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Nauka „Rok Mikołaja Kopernika” „Kopernik 550” Mikołaj Kopernik W sobotę i niedzielę, 19 i 27 sierpnia br. kanał TVP Nauka zaprasza na specjalne programy relacjonujące „Kosmiczne pikniki” związane z obchodzonym „Rokiem Mikołaja Kopernika” („Kopernik 550”). Pierwszy z nich odbędzie się w Puławach („Odyseja kosmiczna”), a w następnym tygodniu piknik zagości w Niepołomicach („W kręgu Słońca”). Wydarzenia te, które poprowadzą Marta Kielczyk („Raport naukowy” i „Wiadomości”) i Robert Szaj, przybliżą widzom wiedzę z zakresów: astronomii, chemii, fizyki, technologii i techniki, lotów i eksploracji kosmosu, oraz zaprezentują dokonania Mikołaja Kopernika. Pikniki organizowane są w ramach kampanii informacyjnej Ministerstwa Edukacji i Nauki.

TVP Nauka „Rok Mikołaja Kopernika” „Kopernik 550” Mikołaj Kopernik


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W sobotę, 19 sierpnia br. kanał TVP Nauka zaprasza widzów od godziny 13:00 na transmisję z pikniku naukowego „Odyseja kosmiczna” w Puławach. Kolejne relacje „na żywo” z wydarzenia pojawią się w godzinach 15:30, 18:00 i 21:00. A na relację pikniku „Odyseja Kosmiczna” stacja zaprasza w czwartek, 24 sierpnia br. o godzinie 21:50. Podczas spotkania w Obserwatorium Astronomicznym w Puławach widzowie zobaczą, jak powstają modele rakiet. Ponadto podczas pikniku spotkają się między innymi z profesorem Andrzejem Niedzielskim (Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Szkoła Główna Mikołaja Kopernia), z którym zagłębią się w tajemnice odległych planet krążących wokół innych gwiazd. Z profesor Hanną Rothkaehl (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk) i Przemysławem Rudziem (Polska Agencja Kosmiczna) prowadzący porozmawiają o udziale Polaków w badaniach kosmosu, natomiast Jerzy Greblicki opowie o „Laboratoriach przyszłości”, programie edukacyjno-technologicznym wpierającym polskie szkoły, realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W niedzielę, 27 sierpnia br. w Niepołomicach odbędzie się piknik naukowy „W kręgu Słońca”. Kanał TVP Nauka zaprosi na relacje na antenie w godzinach 13:00, 15:00, 18:00 i 21:00, a na skrót z wydarzenia w czwartek, 31 sierpnia br. o godzinie 22:10. Widzowie i uczestnicy pikniku będą wraz z ekspertami stacji TVP Nauka prowadzić obserwacje Słońca, zgłębiając tajemnice naszej dziennej gwiazdy. Dzięki mobilnemu obserwatorium TVP, w ciągu dnia Słońce widzowie podglądać będą przez największe w Polsce specjalistyczne teleskopy do obserwacji naszej najbliższej gwiazdy, a wieczorem spojrzą na nocne rozgwieżdżone niebo nad Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Widzowie zobaczą spektakularne wyrzuty słonecznej plazmy, plamy słoneczne, pochodnie, granulacje oraz aktywne obszary wokół plam słonecznych, niedostępne dla innych teleskopów. Ponadto odbędzie się pokaz eksperymentów chemicznych i fizycznych pokazujących zjawiska zachodzące we wszechświecie, które poprowadzi Paweł Piszczałka, popularyzator nauki i autor programów telewizyjnych. Każdy z uczestników skonstruuje także swój własny zegar słoneczny.

Pikniki poprowadzą dyrektor kanału TVP Nauka Robert Szaj oraz prezenterka Marta Kielczyk, prowadząca programy „Raport naukowy” (emisja w stacji TVP Nauka - więcej tutaj) i „Wiadomości” (emisja na kanałach TVP1, TVP Polonia, TVP Wilno i TVP Info - więcej tutaj i tutaj).

Podczas obu pikników, w ramach warsztatów plenerowych, powstaną elementy do instalacji artystycznej „Niebo Kopernika”, którego twórcą i animatorem będzie Andrzej Renes, rzeźbiarz, twórca wielu pomników, w tym m.in. statuetki Wiktora i Championa. Instalacja „Niebo Kopernika” zostanie zaprezentowana w całości podczas wrześniowego wydarzenia kanału TVP Nauka we Fromborku (więcej tutaj).
 
Marta Kielczyk w programie „Raport naukowy”, foto: TVP
Marta Kielczyk w programie „Raport naukowy”, foto: TVP
Bill Nelson i Robert Szaj w wywiadzie dla kanału TVP Nauka, foto: Arsen Petrovych/TVP
Bill Nelson i Robert Szaj w wywiadzie dla kanału TVP Nauka, foto: Arsen Petrovych/TVP
„Kopernik 550”: TVP Nauka świętuje 550. urodziny Mikołaja Kopernika, foto: TVP
„Kopernik 550”: TVP Nauka świętuje 550. urodziny Mikołaja Kopernika, foto: TVP
Plakat promujący kanał TVP Nauka, foto: TVP
Plakat promujący kanał TVP Nauka, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...