reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku górze" w TVP1

dodano: 2023-08-24 17:31
autor: Janina Klepacka | źródło: TVP

TVP Oratorium Równoj ku Górze Jedynka 360px W najbliższą sobotę, 26 sierpnia o godz. 17:30 w Jedynce Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku górze”. W widowisku muzycznym nadawanym w TVP1 wystąpią m.in. Bracia Golec, Krzysztof CugowskiHalina Mlynkova, Roksana Węgiel oraz zespoły regionalne.

TVP
TVP1 Oratorium Równoj ku Górze Jedynka 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku górze” odbywa się w niezwykłym miejscu, na polanie Bachledówki na Podhalu, której historia związana jest z osobą kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W miejscowym kościółku czczona jest Matka Boska Częstochowska, której wizerunkiem – podobnie jak na Jasnej Górze – opiekują się Ojcowie Paulini z Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. W tym wyjątkowym miejscu powstaje dom-muzeum poświęcony postaci Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia przyjeżdżał tu na wakacje i prowadził wieczornice, które zapadły głęboko w pamięć lokalnych mieszkańców. Tutaj także odpoczywał, modlił się i omawiał najważniejsze sprawy Kościoła i Polski z odwiedzającym te strony kardynałem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. 

Oratorium przypomni  duchowy testament Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Sursum corda, w górę serca. Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół”. To ewangeliczne przesłanie Prymasa Tysiąclecia o Ojczyźnie, patriotyzmie, rodzinie i problemach społecznych jest dziś wciąż aktualne i warte przekazania kolejnym pokoleniom Polaków.

Widowisko muzyczne zainspirowane nauczaniem Stefana Wyszyńskiego, oparte jest na twórczości Zofii Truty, poetki, góralki, która osobiście doświadczyła głębi wiary Prymasa. Muzyka została skomponowana przez Bartłomieja Gliniaka, kompozytora znanego z tworzenia muzyki filmowej, między innymi do „Nikifora” czy „Komornika”. Struktura oratorium opiera się na współbrzmieniu muzyki góralskiej i klasycznej, jakby dialogu dwóch wrażliwości muzycznych.

Część góralską wykonają, w gwarze podhalańskiej, członkowie tradycyjnych zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec, kapela Krzysztofa Czecha, zespół Jedla oraz uznani artyści polskiej sceny muzycznej: Bracia Golec i Edyta Golec, Krzysztof Cugowski, Halina Mlynkova, Roksana Węgiel, Sylwia Banasik-Smulska, Emil Ławecki i Andrzej Lampert.

Atmosferę gór oddają regionalne instrumenty: trombity, piszczałki pasterskie, drumle, dudy podhalańskie. Klasyczne elementy oratorium „Równoj ku Górze” zostaną wykonane przez Orkiestrę Akademii Bethovenowskiej z towarzyszeniem Chóru Filharmoników Katowickich.

Projekt organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska odpowiada za realizację telewizyjną.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...