reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Tydzień popularno-naukowych filmów dokumentalnych na Vodylli [wideo]

dodano: 2023-08-28 15:23 | aktualizacja: 2023-08-29 12:14
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: VODYLLA

Hakerzy pamięci Vodylla Zaskakujące odkrycia naukowe dotyczące funkcjonowania ludzkiego organizmu, pasjonujące zdobycze zaawansowanej technologii, tajemnice kosmosu… Czy możliwe jest wymazanie pamięci i wszczepianie pożądanych wspomnień? Czy DNA zastąpi poczciwe płyty CD? Jak narodziła się Dolina Krzemowa? Platforma filmów dokumentalnych VODYLLA poleca na przełomie sierpnia i września doskonałe filmy dokumentalne o tematyce popularno-naukowej.

Prawda o tłuszczu / VODYLLA
Prawda o tłuszczu Vodylla


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prawda o tłuszczu

Tłuszcze nie mają dobrej passy, kojarząc się ze zbędnymi kilogramami. Otyłość uznawana jest za epidemię XXI wieku, a osoby z nadwagą bywają stygmatyzowane. Żadna kobieta nie chce wyglądać jak prehistoryczna Wenus z Willendorfu. Czy jednak chudy zawsze oznacza zdrowy? Czy na otyłość ma wpływ wyłącznie styl życia i środowisko? Dlaczego członkowie plemienia Hadza w północnej Tanzanii nie chorują na cukrzycę i inne choroby metaboliczne? Dlaczego zawodnicy sumo, choć spożywają do siedmiu tysięcy kalorii dziennie i ważą nawet 180 kg, nie cierpią na choroby, dla których czynnikiem ryzyka jest otyłość? Czy można nie czuć głodu lub być przez cały czas głodnym?

„Prawda o tłuszczu” to fascynujący dokument, który odwołując się do współczesnych badań naukowych, tłumaczy na konkretnych przykładach, jak ważną rolę w organizmie człowieka odgrywają tłuszcze. Są magazynem energii, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, wspierają system nerwowy, układ krwionośny i rozrodczy, pomagają w produkcji i regulacji hormonów. Jaka jest prawda o tłuszczu?

Sekrety Doliny Krzemowej

„Sekrety Doliny Krzemowej” to opowieść o tym, jak kilku wizjonerów, pionierów, marzycieli przekształciło pola uprawne w symbol światowej innowacji, siedzibę wiodących ośrodków naukowo-badawczych i szkół wyższych, a także największych firm technologicznych, jak Google, Facebook, Apple czy Intel, które kształtują współczesny świat i naszą przyszłość. Archiwalne zdjęcia i filmy, wspomnienia twórców mitów Doliny Krzemowej, największe osiągnięcia i komentarze. Pasjonująca historia spełnionego snu o potędze.

Twórcy dokumentu stawiają też prowokacyjną tezę, że Dolina Krzemowa jest fasadą, za którą kryje się dążenie władz USA do ograniczenia wolności i prywatności obywateli, a w konsekwencji przejęcia całkowitej kontroli nad ich życiem. Twórcy filmu dokumentalnego dla poparcia tej myśli odwołują się do początków Doliny Krzemowej, kiedy to po II wojnie światowej profesor Uniwersytetu Stanforda Frederick Terman zainicjował współpracę pomiędzy ośrodkami akademickimi a biznesem i wskazują na współczesne powiązania między korporacjami technologicznymi i agencjami rządowymi.

Koniec pamięci

Papirus, kamień, płyta CD… Średnia długość życia napisu na kamieniu wynosi dziesięć tysięcy lat, na pergaminie - 1000 lat, na kliszy - 100 lat, na taśmach magnetycznych - 10 lat, na płycie optycznej - 5 lat. Czy miliardy przetwarzanych i zapisywanych codziennie bajtów są bezpieczne? Czy możliwe, że nasze wspomnienia, bogactwo kultury i osiągnięcia nauki mogą pewnego dnia zniknąć bez śladu? Trwa pogoń za tworzeniem coraz bardziej pojemnych i trwałych nośników pamięci, umożliwiających zapisywanie, odczytywanie, powielanie danych. Popularno-naukowy film dokumentalny „Koniec pamięci” odsłania badania naukowców i najnowsze osiągnięcia technologiczne.

Hakerzy pamięci

Fascynujący popularno-naukowy dokument „Hakerzy pamięci” prezentuje dokonania neuronaukowców i badania z zakresu z medycyny, fizyki, biologii, kognitywistki, psychologii i psychiatrii nad funkcjonowaniem pamięci. Odkrycie, w których częściach mózgu sytuuje się pamięć i poznanie procesów zapamiętywania jest kluczowe w sytuacji, kiedy jednym z głównych problemów zdrowotnych starzejących się społeczeństw są choroby przebiegające z zaburzeniami pamięci i funkcji poznawczych. Czy potrafimy skutecznie usuwać złe wspomnienia jak w „Zakochanym bez pamięci”, w którym bohaterowie zostali pozbawieni wspomnień dotyczących ich związku? Czy możliwe jest wymazanie pamięci i wszczepianie pożądanych wspomnień jak w „Pamięci absolutnej”? Co manipulacja pamięcią oznacza dla naszej tożsamości? Jakie niesie zagrożenia?
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...