reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Krypton” na kanale TVP Nauka

dodano: 2023-08-31 00:17 | aktualizacja: 2023-08-31 21:12
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Nauka/satkurier.pl

TVP Nauka W niedzielę, 3 września br. o godz. 13:20 na kanale TVP Nauka wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 1. sezonu polskiego programu „Krypton”. Jak zapowiada nadawca, to jedyny w telewizji w Polsce cykliczny program łączący nowoczesne technologie, badania naukowe oraz praktyczne codzienne wykorzystanie odkryć naukowców. Paweł Piszczałka („Alchemik” w stacjach TVP Polonia, TVP ABC, TVP Kultura 2 i TVP Nauka) - popularyzator nauki, zajrzy do polskich laboratoriów, w których pracują międzynarodowe zespoły naukowców.

TVP Nauka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak informuje nadawca, nazwa programu jest nieprzypadkowa. Pierwszy człon wyrazu „krypton” po grecku oznacza coś ukrytego i niewidocznego. Chemia i fizyka chowają przed nami wiele tajemnic, dlatego w ich odkrywaniu pomoże popularyzator nauki Paweł Piszczałka, znany z programu „Alchemik”, emitowanego w stacjach TVP Polonia, TVP ABC, TVP Kultura 2 i TVP Nauka (więcej tutaj). Pierwszy odcinek „Kryptonu” został poświęcony największemu w Polsce cyklotronowi, który znajduje się w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów w Warszawie. Widzowie dowiedzą się m.in. na czym polega zastosowanie cyklotronu przy wytwarzaniu radioaktywnych izotopów, które w postaci radiofarmaceutyków wykorzystuje się w diagnostyce i leczeniu nowotworów.

Lasery femtosekundowe i ich zastosowanie to temat kolejnego odcinka programu „Krypton”. Współcześnie lasery są obecne niemal we wszystkich gałęziach ludzkiej aktywności. Naukowcy wciąż rozwijają związane z nim technologie i ulepszają ich możliwości. Femtosekundowe lasery impulsowe należą do jednych z najszybszych tego typu urządzeń na świecie.

W odcinku poświęconym katalizie widzowie TVP Nauka odwiedzą kilka grup laboratoryjnych działających w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Pracujący tam naukowcy zaprezentują zjawisko katalizy i jej zastosowanie m.in. w nowatorskich metodach oczyszczania wody czy tworzeniu najnowszej generacji fotowoltaiki (więcej tutaj).

Premierowe odcinki programu „Krypton” emitowane będą w stacji TVP Nauka w niedziele, od 3 września br., o godzinie 13:20 (więcej tutaj).
 
Paweł Piszczałka (z prawej) i gość programu „Krypton”, foto: TVP
Paweł Piszczałka (z prawej) i gość programu „Krypton”, foto: TVP


„Krypton” - sezon 1., emisja w niedziele (od 3 września 2023 roku) o godz. 13:20 na kanale TVP Nauka.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 599 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...