reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Przykazanie miłości. Historia rodziny...” w TVP

dodano: 2023-09-08 13:06
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Polonia „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” W sobotę, 9 września br. o godz. 20:20 na kanale TVP Polonia („Uwaga - premiera!”), a w kolejnych dniach w stacjach TVP1, TVP3, TVP Wilno i TVP Kobieta, wyemitowany zostanie premierowo polski film „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”, którego bohaterami są Wiktoria Ulma, Józef Ulma, Stanisława Ulma, Barbara Ulma, Władysław Ulma, Franciszek Ulma, Antoni Ulma, Maria Ulma i nienarodzone dziecko Ulmów. Producentem fabularno-dokumentalnego filmu, który powstał w ramach serii „Polacy - historie niezwykłe”, jest TVP Polonia, a dystrybutorem TVP. Film powstał z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów, która przypada w tym roku.

TVP Polonia „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” wyemitowany zostanie premierowo: w sobotę, 9 września br. o godzinie 20:00 na kanale TVP Polonia (z powtórką w niedzielę, 10 września br. o godzinie 8:25) (więcej tutaj) oraz w niedzielę, 10 września br. - o godzinie 13:10 w stacji TVP1, o godzinie 18:25 na kanale TVP Kobieta, o godzinie 18:30 w stacji TVP Wilno i o godzinie 21:00 na kanałach TVP3.

- Przypominanie historii rodziny Ulmów to nasz obowiązek. Ich historia jest namacalnym przykładem tego, że miłość do drugiego człowieka jest w stanie zatriumfować nawet nad największym złem

- podkreślił Jakub Dybek, dyrektor kanału TVP Polonia.


Film dokumentalny autorstwa Marty Pietrasiewicz przedstawia tragiczną historię rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. W czasie drugiej wojny światowej, podczas okupacji niemieckiej, mimo biedy i zagrożenia życia, Ulmowie ukrywali ośmiu Żydów. W nocy 24 marca 1944 roku wszyscy zostali zamordowani przez Niemców.

Dodajmy, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w niedzielę, 10 września 2023 roku w Markowej (więcej tutaj).

Reżyserami filmu „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” są Marta Pietrasiewicz i Piotr Kuciński, autorką scenariusza jest Marta Pietrasiewicz, za zdjęcia odpowiadał Mariusz Kaźmierski, a za montaż Paweł Łukowski. O tragicznych losach rodziny z Markowej oraz ich żydowskich sąsiadów opowiadają żyjący przedstawiciele rodziny: Stanisław Niemczak i Roman Kluz, a także jeden z najstarszych mieszkańców Markowej, sąsiad Wiktorii i Józefa Ulmów - Eugeniusz Szylar. W filmie występują również potomkinie żydowskich mieszkańców Markowej: Ellen Goldman kuzynka Saula Goldmana, który wraz z czterema synami znalazł schronienie w domu rodziny Ulmów, a także Sarah Weltz-Kaplan, córka Arona i Shirley Weltz, którzy znaleźli schronienie u rodziny Szylarów, będących sąsiadami Wiktorii i Józefa Ulmów. W filmie pojawiają się także wypowiedzi historyków z Polski i badaczy Holokaustu z Izraela. O decyzji papieża Franciszka (Jorge Mario Bergoglio) dotyczącej beatyfikacji rodziny Ulmów opowiada kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Film wzbogacą zdjęcia ze zbioru Józefa Ulmy, a także sceny fabularyzowane przybliżające widzowi historyczne wydarzenia. W fabularyzowanej części filmu wystąpili m.in. Tymon Bitkowski i Jerzy Turowicz oraz słuchacze Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza. Zdjęcia do filmu kręcone były w Polsce, Izraelu, Watykanie, Włoszech i Stanach Zjednoczonych Ameryki (więcej tutaj).

Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej, 24 marca 1944 roku, polska rodzina Ulmów - Wiktoria, Józef oraz ich siedmioro dzieci - została zamordowana przez Niemców za to, że pomogła ona i udzieliła schronienia prześladowanym przez Niemców dwóm żydowskim rodzinom (byli to Saul Goldman, Baruch Goldman, Mechel Goldman, Joachim Goldman, Mojżesz Feiwel Goldman, Gołda Grunfeld, Lea Didner i dziecko o nieustalonych personaliach).

Dodajmy, że film „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” nie pojawił się w kinach. Jego premiera odbędzie się w w sobotę, 9 września br. o godzinie 20:20 na kanale TVP Polonia. W czwartek, 14 września br. w Rzymie odbędzie się specjalny pokaz filmu. W tym wydarzeniu uczestniczyć będzie około 250 osób, wśród nich dyplomaci z różnych krajów świata, hierarchowie Watykanu, dziennikarze i przedstawiciele Polonii. W czasie pokazu uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę o rodzinie Ulmów. Wystawa została przygotowana przez Polską Fundację Narodową, partnera finansowego wydarzenia.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).

„Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” - emisja w sobotę, 9 września 2023 roku o godz. 20:20 na kanale TVP Polonia. Film ten będą mogli również oglądać widzowie kanałów TVP1, TVP3, TVP Wilno i TVP Kobieta.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

469 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...