reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Polonia: Rzymski pokaz filmu o rodzinie Ulmów

dodano: 2023-09-14 13:22
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Polonia „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” W czwartek, 14 września br. o godz. 19:00 w Rzymie, w Watykanie, odbędzie się pokaz specjalny polskiego filmu „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”, którego bohaterami są Wiktoria Ulma, Józef Ulma, Stanisława Ulma, Barbara Ulma, Władysław Ulma, Franciszek Ulma, Antoni Ulma, Maria Ulma i nienarodzone dziecko Ulmów. Producentem fabularno-dokumentalnego filmu, który powstał w ramach serii „Polacy - historie niezwykłe”, jest TVP Polonia, a dystrybutorem TVP. Produkcję wyemitowały już premierowo kanały TVP1, TVP3, TVP Polonia, TVP Wilno i TVP Kobieta. Film powstał z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów, która przypada w tym roku.

TVP Polonia „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W czwartek, 14 września br. o godzinie 19.00 w Rzymie odbędzie się pokaz specjalny filmu dokumentalnego produkcji kanału TVP Polonia pod tytułem „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”, w reżyserii Marty Pietrasiewicz. Film opowiada tragiczną historię rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej, którzy zapłacili najwyższą cenę za pomoc Żydom. Produkcja ta została zrealizowana w Polsce, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Izraelu i Watykanie.

W wydarzeniu weźmie udział prawie 300 osób, wśród nich dyplomaci z różnych krajów świata, hierarchowie Watykanu, dziennikarze i przedstawiciele Polonii.
 

- Będzie to wyjątkowy, historyczny pokaz skierowany do dyplomatów z trzech korpusów dyplomatycznych. Planowany jest udział marszałek sejmu RP, Elżbiety Witek, kardynała Marcello Semeraro i arcybiskupa Adama Szala. Wszystkim nam chodzi o to, żeby losy tej niezwykłej, a jednocześnie całkiem zwykłej polskiej rodziny, poznało jak najwięcej osób. Cieszę się, że pierwszy zagraniczny pokaz filmu „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” odbędzie się właśnie w Rzymie, ponieważ do beatyfikacji całej rodziny doszło dzięki papieskiemu dekretowi

- powiedział Adam Kwiatkowski, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.

W organizację pokazu filmu dokumentalnego o rodzinie Ulmów zaangażowały się wszystkie polskie placówki dyplomatyczne mające siedzibę w Rzymie.
 

- Pragnę nawiązać do słów prezydenta RP Andrzeja Dudy, który uważa, że „Historia męczeństwa Ulmów powinna być znana na całym świecie”. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, dlatego Ambasada Polska w Rzymie od kilku lat angażuje się w upowszechnianie tej niezwykłej historii błogosławionej rodziny Ulmów. Pokazaliśmy historię i świadectwo ich życia poprzez wystawę, ale przede wszystkim muzykę, organizując wyjątkowe koncerty w Rzymie wspólnie z Fundacją SOAR i Muzeum Ulmów w Markowej. Od początku mocno wspieraliśmy produkcję tego wyjątkowego filmu dokumentalnego polskiej telewizji. Wszystkie nasze inicjatywy zawsze cieszyły się patronatem najwyższych władz w tym ministra kultury RP profesora Piotra Glińskiego

- powiedziała Anna Maria Anders, ambasadorka Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.

Podczas pokazu uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wystawę poświęconą rodzinie Ulmów. Wystawa została przygotowana przez partnera wydarzenia, Polską Fundację Narodową, która wsparła ten pokaz, przekazując środki finansowe na ten cel.
 

- Rola filmu o losach Rodziny Ulmów jest nie do przecenienia w dzisiejszym świecie, dlatego dokument ten powinien dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, nie tylko w Polsce, ale także - a nawet przede wszystkim - poza granicami naszego kraju. Temu właśnie służy jego pokaz w Rzymie skierowany do korpusu dyplomatycznego tak szeroko reprezentowanego we Włoszech. Film nie tylko przypomina o tragicznych okresach i wydarzeniach w historii Polski, ale także o przykazaniu miłości, które powinno przyświecać naszym działaniom w codziennym życiu i wartościach, których nie wolno nam porzucać, bez względu na cenę jaką przyjdzie nam za to zapłacić. To właśnie w dzisiejszym świecie tak bardzo potrzeba nam ducha rodziny Ulmów - żeby przez nasze działania czynić ten świat lepszym i chronić godność każdego człowieka

- powiedział Artur Pollok, ambasador, stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacjach Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Rzymie.

W filmie Marty Pietrasiewicz o losach Ulmów i ich żydowskich sąsiadów opowiadają przedstawiciele rodziny i potomkowie żydowskich mieszkańców Markowej, w tym Ellen Goldman, krewna Saula Goldmana, który został zamordowany w domu rodziny Ulmów, Roman Kluz i Stanisław Niemczak, kuzyni rodziny Ulmów, oraz doktor Mateusz Szpytma, krewny błogosławionej rodziny i zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodwej (IPN).
 

- Ufam, że opowieść o rodzinie Ulmów z perspektywy nie tylko historycznej, ale przede wszystkim duchowej to cenny wkład TVP Polonia w szerzenie wiedzy o ich niezłomnej postawie. A to dopiero początek. Pod koniec bieżącego roku nasi widzowie mogą spodziewać się równie fascynujących historii, które opowiemy w naszych reportażach i produkcjach dokumentalnych

- powiedział Jakub Dybek, dyrektor kanału TVP Polonia.

Istotnym walorem filmu są fotografie autorstwa Józefa Ulmy. Zdjęcia nie tylko ukazują życie rodziny zatrzymane w kadrach, ale także ich krewnych i sąsiadów, stanowiąc niezwykłe świadectwo tamtych czasów. Również godne uwagi są sceny fabularyzowane, które przybliżają codzienne życie rodziny Ulmów.

Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej, 24 marca 1944 roku, polska rodzina Ulmów - Wiktoria, Józef oraz ich siedmioro dzieci - została zamordowana przez Niemców za to, że pomogła ona i udzieliła schronienia prześladowanym przez Niemców dwóm żydowskim rodzinom (byli to Saul Goldman, Baruch Goldman, Mechel Goldman, Joachim Goldman, Mojżesz Feiwel Goldman, Gołda Grunfeld, Lea Didner i dziecko o nieustalonych personaliach).

W niedzielę, 10 września br., podczas uroczystości w Markowej, rodzina Ulmów została beatyfikowana (więcej tutaj).

Reżyserami filmu „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” są Marta Pietrasiewicz i Piotr Kuciński, autorką scenariusza jest Marta Pietrasiewicz, za zdjęcia odpowiadał Mariusz Kaźmierski, a za montaż Paweł Łukowski. O tragicznych losach rodziny z Markowej oraz ich żydowskich sąsiadów opowiadają żyjący przedstawiciele rodziny: Stanisław Niemczak i Roman Kluz, a także jeden z najstarszych mieszkańców Markowej, sąsiad Wiktorii i Józefa Ulmów - Eugeniusz Szylar. W filmie występują również potomkinie żydowskich mieszkańców Markowej: Ellen Goldman kuzynka Saula Goldmana, który wraz z czterema synami znalazł schronienie w domu rodziny Ulmów, a także Sarah Weltz-Kaplan, córka Arona i Shirley Weltz, którzy znaleźli schronienie u rodziny Szylarów, będących sąsiadami Wiktorii i Józefa Ulmów. W filmie pojawiają się także wypowiedzi historyków z Polski i badaczy Holokaustu z Izraela. O decyzji papieża Franciszka (Jorge Mario Bergoglio) dotyczącej beatyfikacji rodziny Ulmów opowiada kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Film wzbogacą zdjęcia ze zbioru Józefa Ulmy, a także sceny fabularyzowane przybliżające widzowi historyczne wydarzenia. W fabularyzowanej części filmu wystąpili m.in. Karolina Góra, Marek Zarzycki, Tymon Bitkowski i Jerzy Turowicz oraz słuchacze Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza.

Dodajmy, że film „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” nie pojawił się w kinach. Jego premiera odbyła się w w sobotę, 9 września 2023 roku na kanale TVP Polonia, a w niedzielę, 10 września 2023 roku w stacjach TVP1, TVP3, TVP Wilno i TVP Kobieta (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Karolina Góra i Marek Zarzycki w filmie „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”, foto: TVP
Karolina Góra i Marek Zarzycki w filmie „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”, foto: TVP
Marek Zarzycki i Karolina Góra w filmie „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”, foto: Kaja Kurczuk
Marek Zarzycki i Karolina Góra w filmie „Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej”, foto: Kaja Kurczuk


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

209 zł Więcej...