reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Jako w niebie, tak i w Komańczy” w Kino Polska

dodano: 2023-09-24 01:50
autor: Łukasz Knapik | źródło: Grupa Kino Polska/satkurier.pl

Telewizja Obiektyw „Jako w niebie, tak i w Komańczy” W niedzielę, 24 września br. o godz. 19:00 na kanale Kino Polska wyemitowany zostanie premierowo polski film „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, którego bohaterem jest prymas Stefan Wyszyński. Producentem fabularno-dokumentalnego filmu jest Telewizja Obiektyw, a wsparcia finansowego udzieliły firmy i samorządy Podkarpacia (miasta, gminy i powiaty). Występują Dagny Cipora, Aleksandra Popławska, Krystyna Zielińska-Niemiec, Jerzy Trela, Mateusz Mikoś, Piotr Zieliński i Marek Kalita. Film powstał w ramach serii „Historyczny pejzaż Podkarpacia”.

Telewizja Obiektyw „Jako w niebie, tak i w Komańczy” Marek Kalita wiara religia Kościół chrześcijaństwo


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Fabularyzowany dokument „Jako w niebie, tak i w Komańczy” dotyczy pobytu prymasa Stefana Wyszyńskiego (w tej roli Marek Kalita) w Komańczy, która stała się ostatnim etapem jego internowania. Duchowny przebywał tu od 29 października 1955 roku do 28 października 1956 roku. Władze komunistyczne osadziły prymasa w klasztorze sióstr nazaretanek, licząc, że będzie to miejsce jego całkowitego odosobnienia. Jednak wbrew intencjom służb, Stefan Wyszyński odbył w Komańczy wiele niezwykłych spotkań, m.in. ze swoim ojcem Stanisławem (Jerzy Trela) oraz Marią Okońską (Aleksandra Popławska). Tutaj napisał „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”. Równolegle do historii prymasa prowadzona jest opowieść o komanieckim leśniku Janie (Mateusz Mikoś), jego żonie Marii (Dagny Cipora) oraz ich dzieciach, którzy wiodą skromne życie w Polsce lat 50. ubiegłego wieku. Scenariusz, napisany przez Marcina Ziobro, został opracowany w oparciu o historyczne materiały archiwalne, wspomnienia siostry Bogumiły oraz pamiętniki prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Stefan Wyszyński był duchownym rzymskokatolickim, prymasem Polski. Żył w latach 1901-1981 (więcej tutaj). W 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza święta beatyfikacyjna matki Elżbiety Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyńskiego (więcej tutaj).

Reżyserem filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy” jest Maciej Wójcik, autorem scenariusza Marcin Ziobro, a za zdjęcia odpowiadał Piotr Trznadel. W obsadzie znaleźli się Dagny Cipora, Aleksandra Popławska, Krystyna Zielińska-Niemiec, Maja Winkowska, Joanna Kilarska, Marcelina Munia, Zuzanna Skowron, Katarzyna Stefan, Bożena Gosztyła, Bożena Misiewicz, Stanisława Raus, Leonika Dąbek, Mariola Węgrzyn-Myćka, Anna Socińska, Katarzyna Socińska, Lidia Bernacka, Urszula Szpatuń, Stefania Łach, Martyna Magierowska, Alicja Winkowska, Jerzy Trela, Mateusz Mikoś, Hubert Winkowski, Przemysław Tejkowski, Wojciech Piękoś, Rafał Dłużniewski, Mateusz Krawczyk, Maciej Owczarek, Artur Władyka, Mateusz Sławniak, Marek Grabek, Grzegorz Czuban, Dariusz Styra, Paweł Sobola, Jakub Karolik, Juliusz Łatacz, Józef Łach, Piotr Zieliński i Marek Kalita. W dokumentalnej części wypowiadają się Krystyna Szajer, Ewa Czaczkowska, Iwona Czarcińska, Maciej Korkuć i Stanisław Dziwisz.

Sponsorami wspierającymi film „Jako w niebie, tak i w Komańczy” są Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Lasy Państwowe, Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie (RBDiM), Nowy Styl Group, PGE Dystrybucja, Inwest-Profil, Orlen Południe, PKP Cargo, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedzibą w Szebniach, Krośnieński Holding Komunalny, Raf-Ekologia i Dwór Krościenko Wyżne, a samorządami wspierającymi są miasta Krosno, Jasło i Sanok, gminy Lesko, Jedlicze, Dukla, Brzozów, Iwonicz-Zdrój, Rymanów, Kołaczyce, Ustrzyki Dolne, Nowy Żmigród, Sanok, Jasło, Tarnowiec, Zarszyn, Komańcza, Korczyna, Krościenko Wyżne, Chorkówka, Frysztak, Wojaszówka, Skołyszyn, Dydnia i Brzyska, a także powiaty krośnieński, rzeszowski, brzozowski i jasielski (więcej tutaj).

Dodajmy, iż film „Jako w niebie, tak i w Komańczy” pojawił się w kinach w piątek, 15 grudnia 2017 roku.

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Marek Kalita na plakacie promującym kinową emisję filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, foto: Telewizja Obiektyw
Marek Kalita na plakacie promującym kinową emisję filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, foto: Telewizja Obiektyw
Marek Kalita w filmie „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, foto: Telewizja Obiektyw
Marek Kalita w filmie „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, foto: Telewizja Obiektyw
Jerzy Trela Marek Kalita w filmie „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, foto: Telewizja Obiektyw
Jerzy Trela Marek Kalita w filmie „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, foto: Telewizja Obiektyw
Aleksandra Popławska (z prawej) w filmie „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, foto: Telewizja Obiektyw
Aleksandra Popławska (z prawej) w filmie „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, foto: Telewizja Obiektyw


„Jako w niebie, tak i w Komańczy” - emisja w niedzielę, 24 września 2023 roku o godz. 19:00 na kanale Kino Polska.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

339 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...