reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Chłopi“ Canal+ polskim kandydatem do „Oscara”

dodano: 2023-09-25 15:03
autor: Łukasz Knapik | źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej/satkurier.pl

Next Film Canal+ „Chłopi“ (wersja z 2023 roku) W poniedziałek, 25 września br. ogłoszono, że polskim kandydatem do „Oscara” będzie polsko-litewsko-serbski film „Chłopi“. Producentem fabularno-animowanego filmu jest BreakThru Films, koproducentami są CANAL+ Polska, DigitalKraft, Art Shot i Narodowe Centrum Kultury, we współpracy z New Europe Film Sales, Carte Blanche, Creative Europe Media, Filmski centar Srbije i Lietuvių filmų centras, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Polska Fundacja Narodowa (PFN) i Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, a dystrybutorem jest Next Film z grupy Helios (Agora). Występują Kamila Urzędowska, Julia Wieniawa-Narkieiwcz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Mietielica, Sonia Bohosiewicz, Ewa Kasprzyk i Mirosław Baka. Film pojawi się w kinach w piątek, 13 października br.

Next Film Canal+ „Chłopi“ (wersja z 2023 roku)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film „Chłopi”, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, został wybrany polskim reprezentantem do ubiegania się o nominację w kategorii „Najlepszy film zagraniczny”. Wyboru dokonała Komisja Oscarowa w składzie: Ewa Puszczyńska (przewodnicząca komisji) - producentka m.in. filmów „Ida” (laureat „Oscara”), „Zimna wojna” (nominacja do „Oscara” w trzech kategoriach) oraz „Aida” (nominacja do „Oscara”); Radosław Śmigulski - dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; Aneta Hickinbotham - producentka m.in. filmu „Boże Ciało” (nominacja do „Oscara”); Ewa Piaskowska - scenarzystka i producentka m.in. filmu „IO” (nominacja do „Oscara”); Allan Starski - scenograf filmowy, członek Polskiej Akademii Filmowej, European Film Academy (EFA) i Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), laureat „Oscara” za scenografię do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga; Maciej Ślesicki - reżyser i scenarzysta, współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej (dwie nominacje do „Oscara” - „Nasza klątwa” i „Sukienka”).

Przewodnicząca zdecydowała, stosunkiem głosów 4:2, że polskim kandydatem do „Oscara”, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, został film „Chłopi „ w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchman’a, twórców nominowanego do „Oscara” „ Vincenta”.
 

- Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem , ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia , która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi

- czytamy w eksplikacji werdyktu.

Oscarową listę, składającą się z piętnastu filmów, z której następnie Amerykańska Akademia Filmowa wybierze piątkę nominowanych w kategorii „Najlepszy film zagraniczny” (dawniej „Najlepszy film nieanglojęzyczny”) poznamy w czwartek, 21 grudnia br. Oficjalne nominacje do „Oscara” zostaną ogłoszone natomiast we wtorek, 23 stycznia 2024 roku. Sama gala „Oscarów” odbędzie się zaś w Los Angeles, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w niedzielę, 10 marca 2024 roku (więcej tutaj).

O czym opowiada film „Chłopi”? Produkcja DK Welchman (Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana, twórców nominowanego do „Oscara” „Twojego Vincenta” bazuje na nagrodzonej „Noblem” w 1924 roku powieści Władysława Reymonta z początku XX wieku pod tym samym tytułem. Film jest autorską adaptacją powieści, opowiadającej o życiu członków społeczności wiejskiej w XIX wieku, kładącą jednak znaczny nacisk na historię wielkiej namiętności i zakazanej miłości między bohaterami, która prowadzi do waśni i niesnasek. Za zdjęcia odpowiadają Kamil Polak, Radosław Ładczuk i Szymon Kuriata.

Dodajmy, że w środę, 11 października br. do sprzedaży, nakładem Wydawnictwa Agora, trafi nowe wydanie książki „Chłopi”.

Dwójka reżyserów zebrała ekipę ponad stu malarzy i animatorów, którzy przez cztery lata pracowali nad tym, aby oddać każdy kadr filmowy w formie malarskiej. „Chłopi” powstali bowiem najpierw jako film aktorski, z udziałem plejady gwiazd polskiego kina, a następnie opracowano metodę animacji, zamieniającą każdy kadr w małe dzieło sztuki.

Film jest wyprodukowany przez BreakThru Films. Next Film jest polskim dystrybutorem dzieła, a polska kinowa premiera obrazu planowana jest na piątek, 13 października br. Międzynarodowym agentem sprzedaży jest firma New Europe Film Sales, która poinformowała, że sprzedała dotąd prawa do wyświetlania filmu w ponad 50 krajach świata (więcej tutaj).

Dodajmy, że jest to trzecia polska ekranizacja książki „Chłopi”. Pierwsza pochodzi z 1922 roku, a druga z 1973 roku i była kinową wersją serialu telewizyjnego (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na plakacie promującym kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na plakacie promującym kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Plakat promujący kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Plakat promujący kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na okładce książki „Chłopi“ Władysława Stanisława Reymonta, foto: Agora
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na okładce książki „Chłopi“ Władysława Stanisława Reymonta, foto: Agora


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...