reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Agora: Zyta Rudzka laureatką „Nike 2023”

dodano: 2023-10-02 14:15
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora/satkurier.pl

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike” W niedzielę, 1 października br. poznaliśmy laureata 27. edycji „Nagrody literackiej Nike”. Finałową galę konkursu, która odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, można było oglądać „na żywo” w telewizji TVN24 BIS oraz online na stronie internetowej wyborcza.pl, a retransmisję pokazał premierowo kanał TVN24. Jury konkursu dokonało wyboru w dniu wręczenia nagrody. Zwyciężczyni, Zyta Rudzka za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” (Wydawnictwo WAB/ Grupa Wydawnicza Foksal), otrzymała 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” (Agora) i Fundacja Agory. Tegoroczną edycję wspiera Amazon.

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tegoroczną zwyciężczynią „Nagrody literackiej Nike” za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” została Zyta Rudzka. Werdykt jury poznaliśmy dziś - w niedzielę, 1 października 2023 roku. „Nagroda Nike Czytelników”, przyznawana w plebiscycie wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Grzegorza Piątka za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939". Gala podsumowująca 27. edycję „Nagrody Nike” odbyła się w Warszawie i była transmitowana antenie kanału TVN24 BiS oraz na stronie internetowej wyborcza.pl.

W gronie 7 książek finalistek tegorocznej „Nagrody Nike” znalazły się 3 powieści, 2 reportaże, reportaż historyczny i tom poezji. Jury zdecydowało, że tegoroczna „Nagroda Nike” trafiła do Zyty Rudzkiej za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” wydaną przez Wydawnictwo W.A.B.

- Dziś nagradzamy Weryzm. Po wahaniu zapisuję to wielką literą, choć słownikowe znaczenie, wskazujące na technikę odwzorowania rzeczywistości, dałoby dobry napęd interpretacji powieści Zyty Rudzkiej - wszak jej postacie i ich środowisko, zdają się podobne do czegoś znanego, sąsiedzkiego. Wystarczyłoby wejść do miejskiego zakamarka, w poprzek dzielnicy, by rozpoznać scenerię. W podupadłych zakładach rzemieślniczych czeka na nas Weryzm, ten pisany wielką literą - mocna, suwerenna kobieta, bez ceregieli wykonująca swój fach - strzeżenie, czesanie, żegnanie - mówiła w laudacji na cześć laureatki Inga Iwasiów, przewodnicząca jury „Nagrody Literackiej Nike”. - Nagradzając Zytę Rudzką za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby" wyróżniamy istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności - dodała.


Oprócz Ingi Iwasiów w jury „Nagrody literackiej Nike” zasiadali w tym roku: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz. Decyzję o laureatce jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody - w niedzielę, 1 października br.

Zwyciężczyni „Nike 2023” otrzymała 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

W gronie nominowanych do 27. edycji „Nagrody Nike”, obok laureatki, znaleźli się:

- Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (powieść), Wydawnictwo Cyranka, Warszawa,
- Anna Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” (reportaż), Wyd. Czarne, Wołowiec,
- Mateusz Górniak, „Trash story” (powieść), Wydawnictwo Korporacja Ha!Art, Kraków,
- Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" (reportaż historyczny), Wydawnictwo W.A.B., Warszawa,
- Piotr Sommer, „Lata praktyki” (poezja), Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań,
- Ilona Wiśniewska, „Migot. Z krańca Grenlandii” (reportaż), Wydawnictwo Czarne, Wołowiec.

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród 7 książek nominowanych do „Nike 2023” na stronie wyborcza.pl. W plebiscycie najwięcej głosów otrzymał Grzegorz Piątek za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939", zdobywając nagrodę „Nike Czytelników 2023”.

Oprócz tego redakcyjne jury wybrało zwycięską konkursową recenzję, a jej publikacja nastąpi na wyborcza.pl i w „Gazecie Wyborczej” w poniedziałek, 2 października br. Laureatka otrzyma voucher na wycieczkę o wartości 5 tysięcy złotych.

Uroczystość wręczenia „Nike 2023” została zorganizowana w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na antenie TVN24 BiS oraz w serwisie wyborcza.pl. Relację z finałowej gali konkursu oraz specjalny materiał o zwyciężczyni „Nagrody Nike 2023” pojawi się wkrótce na wyborcza.pl, a w poniedziałek, 2 października br. także na łamach tradycyjnego wydania „Gazety Wyborczej”.

Organizatorami nagrody są „Wyborcza” i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory. Tegoroczną edycję ”Nagrody Literackiej Nike” wspiera Amazon.

„Nagroda literacka Nike” przyznawana jest za „Najlepszą książkę roku”. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. W 2022 roku jury przyznało „Nike” Jerzemu Jarniewiczowi za tom poezji „Mondo Cane”. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Stanisław Barańczak, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Olga Tokarczuk (dwukrotnie), Joanna Bator, Wiesław Myśliwski (dwukrotnie) i Andrzej Stasiuk (więcej tutaj).
 
Zyta Rudzka laureatką „Nagrody literackiej Nike 2023”, foto: Agora
Zyta Rudzka laureatką „Nagrody literackiej Nike 2023”, foto: Agora


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...