reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Wikingowie” 5 na kanale Polsat Seriale

dodano: 2023-10-03 10:20
autor: Łukasz Knapik | źródło: Grupa Polsat Plus/satkurier.pl

History „Wikingowie” W środę, 4 października br. o godz. 21:00 na kanale Polsat Seriale wyemitowane zostaną premierowo odcinki 1., 2. i 3 sezonu 5. irlandzko-kanadyjskiego serialu „Wikingowie” („Vikings”), wyprodukowanego przez Irish Film Board, MGM Television, Shaw Media i Take 5 Productions. Występują Katheryn Winnick, Josefin Asplund, Georgia Hirst, Ida Marie Nielsen, Karima McAdams, Gustaf Skarsgård, Alexander Ludwig, Jonathan Rhys Meyers, Alex Høgh Andersen, Marco Ilsø, Jordan Smith, Adam Copeland, Moe Dunford, Ferdia Walsh-Peelo, Peter Franzén, Jasper Pääkkönen, Albano Jeronimo, Frankie McCafferty i Clive Standen. Wcześniejsze odcinki emitują obecnie stacje TV6 i Polsat Seriale.

History „Wikingowie”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Piąty sezon serialu „Wikingowie” w Polsacie Seriale. Lagertha (w tej roli Katheryn Winnick) i synowie Ragnara wykuwają swoje przeznaczenie pośród narastającego zagrożenia, nieprzewidywalnych zdrad i coraz bardziej krwawej walki o władzę. Po zwycięstwach wikingów w Nortumbrii i Wesseksie, kaleki Ivar (Alex Høgh) przejmuje dowództwo nad Wielką Armią Pogan. Bjorn Żelaznoboki (Alexander Ludwig) podąża za swoim marzeniem poznania basenu Morza Śródziemnego. Cierpiąc z powodu straty żony, Floki, poddaje się woli nordyckich bogów i odkrywa Ziemię Ognia i Lodu.

Napięcia narastają między synami Ragnara Lothbroka, gdy wikingowie nadal zagrażają Wyspom Brytyjskim. Ivar Bez Kości prowadzi skandynawskich wojowników w kierunku Yorku i spodziewa się łatwego zwycięstwa, bo król Aethelwulf (Moe Dunford) i jego rodzina wciąż się ukrywają. Ale spotka godnego siebie przeciwnika w osobie biskupa Heahmunda (Jonathan Rhys Meyers). To ten kapłan wojownik zbiera Sasów do obrony Królestwa. Ta jeszcze jedna postać z anglosaskiego świata wkroczyła na scenę dziejów w finale poprzedniego, czwartego sezonu. Gdy Ivar łaknie wojny i jest zdeterminowany, by kontynuować podbój Wysp Brytyjskich, jego bracia - Ubbe (Jordan Patrick Smith) i Hvitserek (Marco Ilsø) wybierają pokój.

Lagertha - sławna wojowniczka tym razem nie wzięła udziału w inwazji i pozostała w Kattegat. Ale błędnie ocenia króla Haralda (Peter Franzén) i płaci wysoką cenę. Staje w obliczu zdrady zarówno w domu, jak i poza swoim królestwem. Czy jej pierworodny syn znajdzie sposób, by wesprzeć oblężoną królową? Tymczasem Bjorn Żelaznoboki (Alexander Ludwig) oraz jego dwaj przyjaciele - Halfdan Czarny (Jasper Pääkkönen), brat króla Haralda, i obieżyświat Sindric (Frankie McCafferty) po wyczerpującym rejsie docierają na egzotyczną Sycylię. Czy Bjorn zdoła przekonać miejscowego dowódcę i jego tajemniczą panią, o imieniu Kassia (Karima McAdams), że jest kupcem, a nie wojownikiem? Jeszcze bardziej szokujące powitanie czeka go w północnej Afryce.

Floki (Gustaf Skarsgård) wraca do Kattegat, bo chce zwerbować osadników na odkrytą przez siebie wyspę, później nazwaną Islandia. Działa wbrew rozkazowi władczyni tych ziem, ale ze względu na dawną przyjaźń ten błąd zostanie mu wybaczony. Ale czy nie okaże się o wiele większą pomyłką jego pragnienie stworzenia Nowego Świata w tak niegościnnym otoczeniu? Gdy Floki i jego osadnicy przybywają do nowej krainy, to miejsce okazuje się dalekie od tego, czego się spodziewali. Odżywają stare krwawe obyczaje i ujawniają się najmroczniejsze strony ludzkiego umysłu. Na przywódcę wyrasta równie brutalny, co odważny wojownik - Kjetill Płaskonosy (w tej roli do obsady serialu dołącza kanadyjski aktor i  wrestler WWE Adam Copeland). On przejmie dowodzenie ekspedycją w celu założenia kolonii (więcej tutaj).

„Wikingowie” to serial historyczny o plemionach skandynawskich doby wczesnego średniowiecza i ich podbojach. Powstał w 2013 roku i stał się światowym przebojem. Pomysłodawcą, scenarzystką i jednym z producentów wykonawczych tego telewizyjnego serialu był Michael Hirst. Nominację do „Nagrody BAFTA” otrzymał za scenariusz do dramatu historycznego „Elizabeth” (1999), następnie stworzył serial „Tudorowie” (2007-2010). „Wikingowie” w 2020 roku otrzymali nagrodę „Emmy”, a wcześniej byli trzynaście razy nominowani do tego telewizyjnego wyróżnienia (więcej tutaj).

„Wikingowie” - sezon 5., opisy postaci:

Lagertha (w tej roli Katheryn Winnick) - królowa, jest pierwszą żoną zmarłego Ragnara Lothbroka i obecnie królową Kattegat. Jest silną wojowniczką i siłą, z którą należy się liczyć. Zawsze walczyła w murze tarczowym u boku mężczyzn. Mimo że los oddzielił ją od Ragnara, jest na zawsze związana z jego dziedzictwem. Czeka ją ciężka próba charakteru i nowe niespodziewane uczucie u boku mężczyzny, z którym kapryśny los połączy ją na polu bitwy.

Floki (Gustaf Skarsgård) - jest genialnym budowniczym statków, który projektuje i buduje prototyp nowej generacji okrętów wikingów. Jego łodzie mogą płynąć po otwartym oceanie, ale także po najpłytszych rzekach. Floki jest religijnym fanatykiem, który wierzy w nordyckich bogów ponad wszystko i wszędzie; wyrusza w swoją pierwszą samotną podróż, aby odnaleźć siebie i nową ziemię.

Bjorn Żelaznoboki (Alexander Ludwig) - jest najstarszym synem zmarłego Ragnara i Lagerthy. Po walce w bitwie, nie otrzymując ani jednej rany czy zadrapania, zyskał słynny przydomek „Bjorn Żelaznoboki”. Podążając śladami ojca, Bjorn pragnie sprawdzić się zarówno jako wojownik, jak i odkrywca. Przeznaczenie zawiedzie go na Morze Śródziemne. Statkiem dotrze na egzotyczną wyspę Sycylia a na wielbłądzie, w karawanie będzie przemierzał piaski Sahary.

Heahmund (Jonathan Rhys Meyers) - biskup, jest pobożnym człowiekiem bożym, który posiada prestiżowe biskupstwo Sherborne. Jest również przerażającym wojownikiem, który z pasją broni zarówno swojej wiary, jak i swojego Króla. Ale Heahmund jest ofiarą swoich namiętności, które doprowadzą go do ostatecznego wewnętrznego konfliktu.

Ivar Bez Kości (Alex Høgh Andersen) - to syn zmarłego Ragnara i zmarłej królowej Aslaug. Być może to on jest najsłynniejszym wikingiem wszechczasów. Patologiczne okrucieństwo Ivara było znane za jego życia i pozostało zapisane w księgach. Ivar jest głęboko ambitny; jego ambicje wypaczą dziedzictwo ojca i doprowadzą do powszechnej wojny. Ludzie naprawdę boją się Ivara.

Hvitserk (Marco Ilsø) - to syn zmarłego Ragnara i zmarłej królowej Aslaug. On i jego starszy brat, Ubbe są połączeni szczególną więzią, ponieważ jako dzieci wskoczyli razem do lodowatego jeziora - Siggy zginęła, ratując im życie. Hvitserk jest mroczniejszym, bardziej złożonym charakterem niż jego brat Ubbe; te cechy stają się bardziej wyraźne z czasem.

Ubbe (Jordan Smith) - to najstarszy syn zmarłego Ragnara i zmarłej królowej Aslaug, Ubbe ma paternalistyczne podejście do swoich młodszych braci. Jest wrażliwym, troskliwym i atrakcyjnym młodym człowiekiem, który pod wieloma względami jest najbliższy spojrzeniu i instynktowi swemu ojca. Jest sławnym wojownikiem, ale zawsze wybierze pokój zamiast wojny.

Kjetill Płaskonosy (Adam Copeland) - jest solidnym człowiekiem rodzinnym, który pozostaje opanowany w obliczu wyzwań. Kiedy charakter Kjetilla zostaje wystawiony na próbę przez serię prowokacji losu, ujawniają się skryte zawiłości jego charakteru i mroczne ambicje.

Astrid (Josefin Asplund) - jest piękną młodą kobietą i najbliższą powierniczką królowej Lagerthy. Jest wolnym duchem, który nie akceptuje społecznych konwencji ani nie uznaje żadnych barier na drodze do wolności. Lagertha trenowała Astrid w sztuce wojny i miłości. Król Harald ją zapragnie na swoją królową i uprowadzi z Kattegat.

Aethelwulf (Moe Dunford) - król, to syn zmarłego króla Egberta. Musi chronić siebie i swoją rodzinę przed wikingami, jednocześnie przejmując obowiązki nowego władcy Wesseksu. Aethelwulf wraz z biskupem Heahmundem przygotowują strategię walki o swoją ziemię.

Judith (Jennie Jacques) - królowa, jest córką zmarłego króla Elli i żoną króla Aethelwulfa. Jej zauroczenie Athelstanem stało się powodem jej upadku, a ich romans doprowadził do narodzin dziecka - Alfreda. Ta piękna i ambitna kobieta była przez lata towarzyszką życia króla Egberta i od niego nauczyła się trudnej sztuki polityki, której jej mąż - sławny wojownik nigdy nie zrozumie. Ale w chwili najcięższej próby królewscy małżonkowie wspierają się wzajemnie.

Alfred (Ferdia Walsh-Peelo) - książę, to następca tronu, wybrany i przygotowywany do tej roli przez zmarłego króla Egberta, jego dziadka. Objęcie przez niego tronu Wesseksu nie będzie proste, bo jest drugim synem króla Aethelwulfa. Przede wszystkim jednak trudność ta łączy się z faktem, że Alfred jest introwertykiem, w młodości zapada na tajemniczą chorobę, która na długie okresy pozbawia go sił. Nie jest też typem wojownika. Alfred to nieoczywisty materiał na Króla, ale to on poprowadzi swój lud do wielkiej bitwy z wikingami. Będzie pierwszym władcą anglosaskim z przydomkiem Wielki.

Harald Pięknowłosy (Peter Franzén) - złożona postać, która stara się być królem Norwegii. Ten wiking, który pochodzi z „nie wiadomo skąd”, ma ambicję, być wielkim władcą. Najpierw był śmiertelnym wrogiem Ragnara – nawet jeśli u jego boku wyruszał na podbój Wysp Brytyjskich. Teraz zrobi wszystko, by osłabić królową Lagerthę i odebrać jej Kattegat. Posunie się do spisku i porwania. Jego jedynym powiernikiem był młodszy brat, Halfdan, ale opuścił go.

Halfdan Czarny (Jasper Pääkkönen) - brutalny, oddany młodszy brat króla Haralda. Halfdan i Bjorn wyruszają na Morze Śródziemne. Docierają na Sycylię. On i Bjorn zgadzają się służyć jako ochroniarze władcy tej wyspy i w tym charakterze przybywają do północnej Afryki. Po uratowaniu życia przez Bjorna, nawiązuje z nim przyjaźń. Halfdan postanawia przestać żyć w cieniu swojego brata - w bitwie o Kattegat dołącza do Lagerthy, Bjorna i Ubbe.

Torvi (Georgia Hirst) - życiowa partnerka Bjorna, jest kochającą matką trójki ich dzieci oraz lojalną i godną zaufania przyjaciółką, szczególnie dla Lagerthy. Z biegiem czasu, Torvi wznosi się ponad wiele wyzwań, aby doskonalić swoje umiejętności walki i stać się potężną wojowniczką. Upokorzona przez Bjorna, szczęście i miłość znajdzie u boku innego syna Ragnara.

Margrethe (Ida Marie Nielsen) - robi zawrotną karierę w świecie wikingów - od zwykłej niewolnicy do małżonki jednego z braci Lothbroków. Ale nie osiąga tej godnej pozazdroszczenia pozycji społecznej tylko dzięki szczęściu. Margrethe jest atrakcyjna, ambitna i gotowa na wszystko.

Eufemiusz (Albano Jeronimo) - jest dowódcą - panuje na wyspie Sycylia, w imieniu swego bizantyjskiego pana. Chętnie handluje z wikingami. Bjorn nie potrafi zrozumieć Eufemiusza; czy jest władcą tego idyllicznego królestwa, czy też dźwignie władzy są kontrolowane gdzie indziej? Straci głowę z powodu pewnej kobiety.

Kassia (Karima McAdams) - jest wieloaspektową postacią. Ta piękna kobieta o władczych rysach wydaje się nieprzenikniona. Oficjalnie na dworze Eufemiusza uchodzi za mniszkę, co jedynie wzmaga jego pożądanie. Ale czy trzymanie tego mężczyzny na dystans nie jest elementem jej bezwzględnego planu?

Sindric (Frankie McCafferty) - jest zagadką; pojawia się w dogodnych momentach, jakby znikąd, i dzieli się swoją rozległą wiedzą i doświadczeniem na temat świata, aby pomóc wikingom w przełomowych momentach ich historii.

„Wikingowie” - sezon 5., w kolejnych odcinkach:

Odcinek 1.: „The Fisher King”
emisja: w środę, 4 października br. o 21:00 na kanale Polsat Seriale

Piąty sezon serialu „Wikingowie” w Polsacie Seriale. Lagertha i synowie Ragnara wykuwają swoje przeznaczenie pośród narastającego zagrożenia, nieprzewidywalnych zdrad i coraz bardziej krwawej walki o władzę. Po zwycięstwach wikingów w Nortumbrii i Wesseksie, kaleki Ivar na czele Wielkiej Armii Pogan rusza do Yorku. Gdy król Aethelwulf i jego rodzina wciąż się ukrywają, Heahmund, biskup wojowniczy, musi zebrać Sasów do obrony Królestwa. Ivar opracowuje odważną strategię dla Wielkiej Armii i, pomimo że zabił swojego brata Sigurda (w finale poprzedniego, czwartego sezonu), udaje mu się przekonać do niej dwóch pozostałych braci - Ubbe i Hvitserka. Bjorn i Halfdan odłączają się od normandzkiej inwazji, by pożeglować na Morze Śródziemne. Floki też wyrusza w nową podróż, na krańce znanego wikingom świata. Pod nieobecność władcy w Wesseksie (dzisiejsza Anglia) w siłę rośnie nowy biskup - Heahmund. Na czele zbrojnego oddziału wkracza do opuszczonego przez najeźdźców, królewskiego pałacu w Winchesterze. Król Ecbert nie żyje, ale wychodzi też na jaw ostatni dowód jego geniuszu politycznego. Tymczasem obecny król Wesseksu - Aethelwulf, jego żona Judith i jej syn, Alfred (późniejszy król Alfred Wielki) ukrywają się na bagnach Wschodniej Anglii. Alfred jest ciężko chory i oboje rodzice walczą o jego życie. Wikingowie pod wodzą Ivara zdobywają York, stolicę Nortumbrii - jedno z największych skupisk ludzkich na Wyspach Brytyjskich, z fortyfikacjami z czasów rzymskich. Barbarzyńcy popełniają niewyobrażalną w swym okrucieństwie, rzeź na bezbronnej ludności tego miasta.

Odcinek 2.: „The Departed”
emisja: w środę, 4 października br. o 22:00 na kanale Polsat Seriale

Gdy wikingowie zakładają swoją twierdzę w Yorku, Ivar Bez Kości jest zdeterminowany, aby poprowadzić Wielką Armię Pogan do podboju całej wyspy. Tymczasem w Kattegat Lagertha błędnie ocenia króla Haralda i płaci wysoką cenę. Floki przybywa do tajemniczej krainy. Król Harald wraca do Kattegat, co nie podoba się Lagercie. Czeka go przykra niespodzianka, bo jego spisek nie powiódł się. Ale władczyni Kattegat też popełnia fatalny błąd - najpierw go więzi, a potem nie docenia króla Haralda i zapłaci za wysoką cenę. Floki po wyczerpującym rejsie po nieznanych wodach przybywa do tajemniczej krainy, która wygląda jak siedziba normandzkich bogów. Tymczasem w Wesseksie tworzy się sojusz, mający odbić York z rąk wikingów. Król Aethelwulf - za namową Alfreda, którego nawiedził jego zmarły ojciec - łączy siły z armią, którą prowadzi biskup Heahmund.

Odcinek 3.: „Homeland”
emisja: w środę, 4 października br. o 23:00 na kanale Polsat Seriale

Świętowanie zwycięstwa po bitwie pod Yorkiem zostaje skrócone, gdy dochodzi do napięć między synami Ragnara Lothbroka i bracia są zmuszeni do wyboru stron: Wojna czy pokój? Biskup Heahmund i król Aethelwulf realizują swój wojenny plan, którego celem jest wyparcie najeźdźców z Yorku i Wysp Brytyjskich. Szpiedzy donieśli im, że wikingowie nie wzmocnili starych, rzymskich murów, okalających York, więc Saksoni atakują to miejsce. Niestety, szybko przekonują się, że to podstęp. Bitwa jest zacięta, ale z góry przegrana. Ta wojenna strategia - polegająca na kontynuowaniu wojny z Saksonami, wywołuje różnice zdań wśród synów Ragnara Lothbroka. Ivar wybiera wojnę, Ubbe i Hvitserek chcą pokoju. Bracia stają przeciwko sobie. Ponieważ napięcia między nimi osiągnęły najwyższy poziom, każdy z nich jest zmuszony wybrać stronę. Harald przedstawia Astrid swoim ludziom. Czy ta wybranka - podstępem uprowadzona z Kattegat, przyjaciółka Lagerthy - da mu szczęście w miłości?

Odcinek 4.: „The Plan”
emisja: w środę, 11 października br. o 20:00 na kanale Polsat Seriale

Kierując się wizjami biskupa Heahmunda, Sasi wymyślają plan walki z wikingami. Ivar znajduje się pod rosnącą presją. Bjorn Ironside ląduje na Sycylii i musi przekonać miejscowego dowódcę, że jest kupcem, a nie najeźdżcą. Bjorn i Halfdan na czele swojej floty wpływają na wody Morza Śródziemnego. Za radą przewodnika udają kupców i kierują się ku wyspie o nazwie Sycylia. Heahmund miał wizję, jak pokonać wikingów, kryjących się za potężnymi murami Yorku, i przekonuje do tej wojennej strategii Aethelwulfa. Biorą miasto w kleszcze. Czy zdołają pokonać Ivara i jego ludzi głodem? Ubbe wraca do Kattegat. Lagertha składa mu propozycję: ona poprze go w rozgrywce z Ivarem, on będzie jej sojusznikiem przeciw królowi Norwegii. Tymczasem Astrid rozważa ofertę Haralda. Bjorn rozszerza swoje horyzonty - dociera do Sycylii, należącej do cesarstwa wschodniorzymskiego, Bizancjum i poznaje władcę tej wyspy, admirała Eufemiusza oraz jego tajemniczą ukochaną - równie piękną, co małomówną mniszkę, o imieniu Kassia. Czy Bjornowi uda się przekonać tego wodza, że jest kupcem, a nie najeźdźcą? A jeśli nic nie jest tym, czym się wydaje? Natomiast Lagertha odkrywa, że żona Ubbego, Margrethe spiskuje przeciw niej. Tymczasem Nortumbryjczycy, poddani Judith - matki Alfreda dołączają do wojsk Wesseksu, w wojnie przeciw wikingom. 

Odcinek 5.: „The Prisoner”
emisja: w środę, 4 października br. o 21:00 na kanale Polsat Seriale

Ivar Bez Kości spotyka godnego siebie przeciwnika w biskupie Heahmundzie. Floki wraca do Kattegat. Bjorn przeżywa szok w północnej Afryce.
Wszystko wskazuje na to, że wikingowie opuścili York, Aethelwulf bez zwłoki na czele wojsk saksońskich wkracza do miasta. Tylko biskup Heahmund podejrzewa podstęp. Wkrótce potwierdza się najgorsze - to zasadzka i rozpoczyna się rzeź. Na polu bitwy Ivar zaczyna interesować się biskupem Heahmundem, bo dostrzega w nim podobieństwo do siebie. Gdy Ivar opracowuje dalsze plany podboju Wesseksu, Aethelwulf musi na czele zdziesiątkowanej armii wycofać się. Floki, szkutnik, wraca do Kattegat z misją, która nie podoba się Lagerthie. Natomiast Bjorn i Halfdan docierają do północnej Afryki i odkrywają, że w tym świecie nie wszystko jest takie, jak się wydaje. Przeżywają szok podczas powitalnej uczty i omal nie tracą życia na pustyni.

Odcinek 6.: „The Message”
emisja: w środę, 11 października br. o 22:00 na kanale Polsat Seriale

Lagertha staje w obliczu zdrady zarówno w domu, jak i poza Kattegat, a Bjorn Żelaznoboki musi znaleźć sposób, aby wesprzeć oblężoną królową. Floki i jego osadnicy przybywają do nowej krainy, ale daleko jej od tego, czego się spodziewali. Ivar zjawia się u Haralda. Przypływa na czele swojej floty z Heahmundem jako specjalnym jeńcem i propozycją nie do odrzucenia. Obaj mają interes w tym, by stanąć przeciw Lagercie. Ivar uważa ją za uzurpatorkę, która zabiła jego matkę. Harald chce jej odebrać władzę nad Kattegat, by zostać królem całej Norwegii. Wojna wydaje się nieunikniona. Lagertha zostaje zdradzona także przez Flokiego - zabroniła mu werbowania osadników wśród mieszkańców Kattegat, a jednak zebrał drużynę. Lagertha traci autorytet wśród swoich ludzi, bo - zamiast zabić zdrajców - puszcza ich wolno. Natomiast ktoś jej szczególnie bliski zapłaci wysoką cenę za lojalność wobec niej. Tymczasem wkrótce potem Floki i jego osadnicy przybywają do nowej krainy, gdzie życie okazuje się dalekie od tego, czego się spodziewali. Ivar oferuje Heahmundowi życie w zamian za służbę u niego, albo śmierć, jeśli pozostanie wierny swojej wierze. Tymczasem w Wesseksie trwają uroczystości po klęsce armii z rąk pogan. W obliczu chrześcijańskiego Boga Alfred składa uroczystą przysięgę, że życie poświęci misji wygnania wikingów i zjednoczenia królestw Wysp Brytyjskich - utworzenia Anglii. Najpierw jednak rusza śladami swojego prawdziwego ojca.

Odcinek 7.: „Full Moon”
emisja: w środę, 11 października br. o 23:00 na kanale Polsat Seriale

Bjorn wraca do Kattegat, aby usłyszeć, że atak jest planowany podczas następnej pełni Księżyca. Ivar musi zdecydować, czy może zaufać byłemu wrogowi na polu bitwy. Bjorn wraca do Kattegat. Po powrocie do domu ogłasza ważną zmianę – już nie kocha Torvi i porzuca ją dla nowej żony, z plemienia Samów. Lagertha dowiedziała się, że atak nastąpi podczas następnej pełni Księżyca. Czy wystarczy jej czasu, by odpowiednio przygotować się do wojny z Ivarem? Tymczasem Astrid dzieli się z mężem ważną nowiną. Ludzie, którzy podążyli za Flokim, nabierają podejrzeń, że chce on zostać ich królem. Natomiast Ivar musi zdecydować, czy może zaufać byłemu wrogowi - biskupowi Heahmundowi na polu bitwy?  Alfred, podążając śladami swojego prawdziwego ojca - mnicha Athelstana, odwiedza opactwo Lindisfarne.

Odcinek 8.: „The Joke”
emisja: w środę, 18 października br. o 20:00 na kanale Polsat Seriale

Nadszedł dzień bitwy o Kattegat i gdy obie armie ustawiają się do walki, bracia Lothbrok muszą zdecydować między ostatecznym apelem o pokój a wojną totalną. Floki jest rozczarowany niezgodą wśród osadników. Lagertha usiłuje nie dopuścić do rzezi synów Ragnara, ale Ivar i Hagard nie zatrzymają się w dążeniu do spełnienia swoich chorobliwych ambicji. Bitwa o Kattegat rozpoczyna się. W walce brat staje przeciw bratu a stare porachunki ożywają. Czy cokolwiek może powstrzymać rozlew braterskiej krwi? Hagard staje na czele jednej armii, Bjorn naprzeciw niego dowodzi drugą armią. Wkrótce potem z boku, z lasu dołącza Lagertha na czele swoich zbrojnych i tym śmiałym manewrem przeważa szalę zwycięstwa na swoją stronę. Nawet Heahmund walczy jak szalony. Natomiast Ivar znika i nie odpowiada na wezwanie z pola bitwy. Tymczasem Floki i Afred snują wizję Nowego Świata.

Odcinek 9.: „A Simple Story”
emisja: w środę, 18 października br. o 21:00 na kanale Polsat Seriale

Przywódcy armii rozważają swoje opcje po bitwie o Kattegat. W obozie Flokiego wszelkie nadzieje na zjednoczenie społeczności zostają zniszczone w miarę rozwoju tragedii. Król Aethelwulf wezwał swoich wielmożów do wspólnej walki przeciw wikingom. Ale nie poprowadzi odsieczy, bo wkrótce potem z pozornie błahego powodu zapada na śmiertelną chorobę. Aethelwulf przygotował swojego najstarszego syna, Aethelreda na swojego następcę. Ale Judith nalega, by królem został jego młodszy brat. Alfred nie jest wojownikiem, ale dziadek Ecbert jego wybrał do rządzenia w tak trudnych czasach. Życie Alfreda jako króla Wesseksu całkowicie zmieni się. Heahmund też składa przysięgę, ale poddańczą wobec Lagerthy. Na nowej ziemi Flokiego dopadają stare problemy - dochodzi do tragedii, która będzie miała fatalne konsekwencje dla przyszłości jego wspólnoty.

Odcinek 10.: „Moments of Vision”
emisja: w środę, 18 października br. o 22:00 na kanale Polsat Seriale

W Kattegat panuje poczucie zagłady, a w wyniku rozlewu krwi brat zabije brata, tak jak przepowiedziano. Gdy pokonana armia ucieka przed zwycięzcami, legendarny wojownik wraca do domu. Kattegat spływa krwią, która zmywa resztki dawnych przyjaźni, gdy Lagertha, Harald i Ubbe stają do walki przeciwko swoim najbliższym. Torvi opuszcza pole bitwy, bo wiedziona złym przeczuciem obawia się, że Margarete zabiła jej dzieci, aby zapewnić swojemu mężowi tron Kattegat. Tymczasem z życiem w nowym świecie Floki i jego osadnicy wiązali wielkie nadzieje, że powracają stare klątwy - bratobójcze walki i nakaz zemsty. Czy istnieje jakikolwiek sposób, by powstrzymać tę przemoc?

Odcinek 11.: „The Revelation”
emisja: w środę, 18 października br. o 23:00 na kanale Polsat Seriale

Rollo zostaje powitany w Kattegat po tym, jak Ivar zostaje koronowany na nowego króla. Bjorn, Lagertha i Ubbe muszą uciec przed morderczymi siłami Ivara i polegać na niepewnych sojuszach, aby przetrwać. Gdy po zakończeniu brutalnej bitwy pokonana armia ucieka przed zwycięzcami z Kattegat, legendarny wojownik wraca do domu. To Rollo, książę Normandii, który wsparł w tej wojnie domowej Ivara, Hvitsereka i Haralda. Gdy o jego zdradzie dowiadują się Lagertha i Bjorn, oboje są rozczarowani. Jeszcze bardziej będą w szoku, gdy Rollo - przekonany o tym, że jest ojcem Bjorna - zaoferuje im bezpieczne schronienie. Lagertha rozważa malejące opcje, ale jej kochanek Heahmund radzi, by ona, Bjorn, Ubbe i Torvi poszukali pomocy w Wesseksie. Czy biskup wojownik dotrzyma słowa i ocali ich przed słusznym gniewem Saksonów? Król Norwegii powinien świętować zwycięstwo, ale cierpi, bo zabił w walce brata. Natomiast Ivar najwyraźniej jeszcze nie ma dość przemocy, bo planuje dokonanie rzezi w imię zemsty, a tymczasem spotyka bratnią duszę. Los Flokiego wydaje się przesądzony, gdy składa on swoje życie w ofierze bogom.

Odcinek 12.: „Murder Most Foul”
emisja: w środę, 251 października br. o 20:00 na kanale Polsat Seriale

Lojalność Heahmunda jest sprawdzana, co oznacza niepewny los dla zbiegów, którzy za jego namową przybyli na Wyspy Brytyjskie. Na Islandii Floki stara się zrozumieć wolę bogów, a nowy władca Kattegat jest przekonany, że przezwyciężył kłatwę swego kalectwa. Polityczna intryga i miłosny związek łączy Lagerthę i Heahmunda. Lagertha ufa kochankowi, w przeciwieństwie do Bjorna i Ubbe, których los na dworze Alfreda jest niepewny. Tymczasem Judith sprowadza kandydatkę na żonę dla Alfreda. Ale młody król jest zbyt zajęty sprawami państwowymi, by poznać bliżej narzeczoną. Natomiast potencjalna królowa Wesseksu zwraca uwagę na sławnego normandzkiego wojownika, Bjorna i traci z nim dziewictwo. Ivar zakochuje się w byłej niewolnicy, żeni się i wkrótce potem jest jeszcze bardziej szczęśliwy, gdy żona przekazuje mu dobrą nowinę - wcześniej on i wszyscy wokół byli przekonany, że Ivar Bez Kości nigdy nie zostanie ojcem z powodu swojego kalectwa. Tymczasem Floki walczy o przetrwanie swojej osady na Islandii i usiłuje zrozumieć wolę bogów.
 
Odcinek 13.: „A New God”
emisja: w środę, 25 października br. o 21:00 na kanale Polsat Seriale

Heahmund stara się przekonać króla Alfreda o swoich religijnych zamiarach w obronie korony. Ubbe i Torvi umacniają pozycję wikingów w Wesseksie, ale nie wszyscy popierają ich strategię. Kolejny osadnik znika na Islandii. Zdecydowane działanie biskupa Heahmunda przeciwko lordowi Cuthredowi pociąga za sobą poważne konsekwencje. Nawet Lagertha jest zszokowana na wieść, że jej świątobliwy kochanek dopuścił się zbrodni w kościele. Heahmund zostaje wtrącony do więzienia i musi przekonać króla Alfreda, że jego krwawe dzieło służyło obronie korony, w przeciwnym razie zginie. Gdy Alfred przywraca Heahmunda do jego dawnej, biskupiej godności, arystokracja Wesseksu sprzeciwia się. Kolejne decyzje króla wywołują jeszcze większą konsternację. Alfred żeni się a Bjorn poznaje przyrodniego brata. Natomiast Floki usiłuje zaprowadzić pokój w swojej osadzie na Islandii, ale wzajemne żale i pretensje nie milkną. Wkrótce potem kolejny osadnik znika w tajemniczych okolicznościach. Tymczasem w Kattegat mania wielkości Ivara przebiera niepokojący obrót.

Odcinek 14.: „The Lost Moment”
emisja: w środę, 25 października br. o 22:00 na kanale Polsat Seriale

W przeciwieństwie do świątecznego nastroju w Kattegat, smutek uderza w Islandię i Floki musi teraz podjąć brzemienną w skutki decyzję. Armia Haralda zbliża się do Wesseksu a na dworze narasta spisek przeciwko królowi Alfredowi. Okrucieństwo Ivara wydaje się nie mieć granic, odkąd za podszeptem żony uznał się on za boga. Giną niewinni ludzie w Kattegat. Gdy do Winchesteru zbliżają się siły Haralda, wokół Alfreda zaczynają się zawiązywać spiski. Jego przeciwnicy zacieśniają sieć intryg, powołując się na większe prawo jego starszego brata do korony Wesseksu. Sytuacja w Islandii też dramatycznie komplikuje się. Tragedia młodej kobiety w zaawansowanej ciąży sprawia, że Floki doznaje objawienia i podejmuje niewygodną decyzję, może nawet tragiczną w skutkach, ale jedyną słuszną, by powstrzymać narastanie przemocy wśród osadników. Tymczasem w Winchesterze w przeddzień bitwy z wikingami Alfreda dopadają wątpliwości, czy podoła jako wódz na polu bitwy.

Odcinek 15.: „Hell”
emisja: w środę, 25 października br. o 23:00 na kanale Polsat Seriale

Biskup Heahmund jest pogrążony w poczuciu winy, starając się wyrzec swoich namiętności. Wikingowie zmierzą się z Sasami na polu bitwy.
Najnowsza zbrodnia Ivara to skrytobójcze zabójstwo Wieszcza. Jego brat, Hvitserek domyśla się prawdy. Ale czy znajdzie w sobie dość odwagi, by przeciwstawić się psychopacie? Tymczasem armia wikingów zbliża się i Alfred przygotowuje się do bitwy decydującej o losach Wesseksu. Obrona przed nadciągającymi, przeważającymi siłami wroga wydaje się ponad siły młodego saksońskiego władcy. Może on jednak liczyć na wsparcie zaskakujących sojuszników. Wikingowie - Ubbe, Bjorn, Lagertha i Torvi decydują się walczyć po stronie chrześcijańskiego władcy przeciw swoim pobratymcom. Tymczasem niepokojąca wizja piekła przekonuje biskupa Heahmunda do wyrzeczenia się swoich pragnień. Ale miłość do Lagerthy towarzyszy mu do ostatnich chwil na polu bitwy. Judith torturami zdobywa informację, kto się stoi na czele spisku przeciw Alfredowi.

Odcinek 16.: „The Buddha”
emisja: w środę, 1 listopada br. o 20:00 na kanale Polsat Seriale

Bjorn spełnia jedno z marzeń Ragnara, a król Alfred staje w obliczu największego zagrożenia dla swojej władzy. Ivar Bez Kości przygotowuje się do boskiego przybycia swojego potomka, a osadnik wraca na Islandię w okropnym stanie. Po bitwie o Wessex synowi Ragnara spełniają jego największe marzenie - Ubbe i Bjorn otrzymują od Alfreda potwierdzenie nadania ziemi w Anglii Wschodniej w podziękowaniu za pomoc w rozgromieniu wikińskich najeźdźców. Król Alfred staje w obliczu swojego największego zagrożenia - jego matka wykryła spisek i młody król pozbywa się zdrajców, wszystkich, z wyjątkiem najważniejszego, swojego starszego brata… Natomiast pokonany król Harald staje twarzą w twarz z buntem w swojej armii i nie daje drugiej szansy swoim przeciwnikom.  Bjorn szuka Lagerthy - jego matka zaginęła po bitwie. Przy okazji słynny wojownik poznaje Gunnhild - godną siebie przeciwniczkę; waleczną wdowę po jarlu Yorku. Tymczasem Ivar wymyśla nowy plan w Kattegat, przygotowując się na boskie przybycie. Natomiast Hvitserk dowiaduje się, kim jest Budda, i odkrywa nową drogę życia. Na Islandii powraca osadnik w strasznym stanie. Czy Kjetill Płaskonosy okaże wspaniałomyślność i pozwoli ocalić wygraną rodzinę?

Odcinek 17.: „The Most Terrible Thing”
emisja: w środę, 1 listopada br. o 21:00 na kanale Polsat Seriale

W Yorku Bjorn zawiera strategiczną umowę. Wessex znów jest zagrożony przez siły wikingów. Kto poprowadzi saską armię do obrony Królestwa? Floki jest bezsilny wobec ostatnich tragicznych wydarzeń w nowej krainie. Nieoczekiwany zwrot akcji wśród osadników na Islandii. Kolejny, najbrutalniejszy akt przemocy ze strony Kjetilla Płaskonosego sprawia, że Floki jest bezsilny - jego wiara w starych bogów zostaje wystawiona na ciężką próbę. Po nagłej i tajemniczej śmierci starszego brata król Alfred konfrontuje się z Judith. Matka wyjawia mu, że zabiła Aethelreda dla dobra królestwa. Tymczasem Bjorn knuje z Haraldem - planują razem najechać Kattegat, żeby wyrównać porachunki z Ivarem. A tymczasem obaj rywalizują o względy równie pięknej, co walecznej Gunnhil. Wessex znów jest zagrożony inwazją wikingów - tym razem to Danowie, płynący od strony Irlandii. Ale prawdziwą niespodzianką dla wszystkich wielmożów Wesseksu będzie to, kto poprowadzi saską armię do obrony królestwa? U władcy Kattegat narasta paranoja. Ivar jest przekonany, że Hvitserk planuje go zabić, więc składa bratu ofertę, której nie może on odrzucić.

Odcinek 18.: „Baldur”
emisja: w środę, 1 listopada br. o 22:00 na kanale Polsat Seriale

Ivar dopuszcza się najcięższych zbrodni, Hvitserk zostaje poddany ciężkiej próbie a Floki dokonuje niesamowitego odkrycia. Trzej duńscy królowie zebrali swoje wojska w Reading i negocjacje prowadzone przez Ubbe w obronie Wesseksu mają niewielkie szanse na sukces. Na polecenie Ivara – w środku zimy - Hvitserk próbuje zdobyć nowego sojusznika w osobie króla Olafa. Tymczasem w Kattegat Ivar staje się coraz bardziej bezlitosny. Jego okrucieństwo wydaje się nie mieć granic i sensu – na jego rozkaz w męczarniach ginie ukochana kobieta Hvitserka i jej rodzina. Ivar wierzy, że jest bogiem, ale nawet on nie potrafi zmienić przeznaczenia. Freydis rodzi mu upragnionego, pierworodnego syna, ale nawet wobec Baldura Ivar nie ma litości. Tymczasem, ku zazdrości Haralda, Bjorn i Gunnhild biorą ślub. Czy to przekreśli sojusz tych dwóch sławnych wojowników przeciw Ivarowi? Tymczasem Ubbe wciela w życie odważny plan przed bitwą, by ocalić królestwo Wesseksu. Zamiast stanąć do otwartej bitwy, podejmuje negocjacje z trzema duńskimi królami, którzy zgromadzili swoje wojska w Reading. Negocjacje przybierają niebezpieczny obrót i Ubbe może zapłacić życiem, stając w obronie chrześcijańskiego królestwa. Judith dokonuje zaskakującego odkrycia - przypadkowo znajduje Lagerthę, a właściwie cień sławnej wojowniczki.

Odcinek 19.: „What Happens in the Cave”
emisja: w środę, 1 listopada br. o 23:00 na kanale Polsat Seriale

Ubbe zostaje zmuszony do walki wręcz w obronie Wesseksu. Floki odkrywa szokującą prawdę, która zachwieje jego wiarą w starych bogów. Bjorn wyrusza do Skandynawii ze starym rywalem. Synowie Ragnara kroczą ku swemu przeznaczeniu. Ivar konfrontuje się z niewygodnymi pytaniami o swojego pierworodnego syna, Baldura. Ubbe walczy na śmierć i życie z duńskim królem, by zapewnić swoim ludziom niezależność i ziemię we Wschodniej Anglii. Bjorn - w sojuszu ze starym rywalem, królem Haraldem - rusza do domu, do Kattegat. Czy sztorm pokrzyżuje ich plany? Natomiast na Islandii najwierniejszy przyjaciel Ragnara - Floki po gwałtownych aktach przemocy wśród osadników opuszcza ich. Schodzi do jaskini, która uważa za siedzibę dawnych skandynawskich bogów, a odkrywa coś niewyobrażalnego - dowód na obecność w tym miejscu wyznawców nowego boga, co daje mu do myślenia.

Odcinek 20.: „Ragnarok”
emisja: w środę, 8 listopada br. o 20:00 na kanale Polsat Seriale

Rozpoczyna się nowa bitwa o Kattegat i tylko bogowie wiedzą, kto zwycięży. Synowie Ragnara - Bjorn, Hvitserk i Magnus w sojuszu ze skandynawskimi królami: Haraldem i Olafem przybyli, by pozbawić Ivara korony. Ragnarok na ziemi. Rozpoczyna się nowa bitwa o Kattegat i tylko skandynawscy bogowie wiedzą, kto zwycięży. Bjorn staje na czele ataku, który ma za zadanie rozbicie głównej bramy do twierdzy. Ale Ivar przewidział jego manewr i rozpoczyna się rzeź. Olaf nie widzi szansy na zwycięstwo w długotrwałym oblężeniu twierdzy. Który z synów Ragnara wygra w ostatecznym starciu o Kattegat: krwawy tyran Ivar czy sławny wojownik Bjorn? Szybko staje się jasne, że tylko zdrada może przeważyć szalę zwycięstwa na stronę atakujących. Ale kto jest na tyle odważny, by przeciwstawić się chorobliwej ambicji Ivara? Czyja ofiara zakończy ten rozlew krwi?
 
Morgane Polański w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Morgane Polański w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Alyssa Sutherland w serialu „Wikingowie”, foto: Cyfrowy Polsat
Alyssa Sutherland w serialu „Wikingowie”, foto: Cyfrowy Polsat
Josefin Asplund w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Josefin Asplund w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Josefin Asplund w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Josefin Asplund w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Josefin Asplund w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Josefin Asplund w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Josefin Asplund w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Josefin Asplund w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Peter Franzén i Josefin Asplund w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Peter Franzén i Josefin Asplund w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: Metro-Goldwyn-Mayer_Studios Inc.
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Travis Fimmel i Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Travis Fimmel i Katheryn Winnick w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Dianne Doan i Travis Fimmel w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Dianne Doan i Travis Fimmel w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Dianne Doan w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.
Dianne Doan w serialu „Wikingowie”, foto: TM Productions Limited/T5 Vikings Productions Inc.


„Wikingowie” - sezon 5., emisja w środy (od 4 października 2023 roku) o godz. 20:00 (4 października 2023 roku o godz. 21:00) na kanale Polsat Seriale. Wcześniejsze odcinki tego serialu mogą obecnie oglądać widzowie stacji TV6 i Polsat Seriale.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...