reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Na Vodylla.pl pojawił się sezon II „Amerykańskich kronik wojennych”

dodano: 2023-10-05 22:01 | aktualizacja: 2023-10-06 10:37
autor: Janusz Sulisz | źródło: Vodylla.pl

Krazownik pomocniczy 1 Vodylla 360px Od 5 października na platformie streamingowej filmów dokumentalnych VODYLLA można oglądać II sezon oryginalnych materiałów archiwalnych z polskim lektorem z kolekcji „Amerykańskich kronik wojennych”, wyprodukowanych przez rząd i armię USA w okresie II wojny światowej i innych konfliktów zbrojnych. Kolejne kroniki z kolekcji liczącej łącznie 200 godzin są tłumaczone na język polski.  

Vodylla.pl
Bombardowanie Japonii 2 Vodylla 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sezon II „Amerykańskich kronik wojennych”obejmuje 13 kronik w cyklu „Linia frontu” poświęconych operacjom zapomnianym, jak wyzwalanie spod okupacji japońskiej Birmy, oraz ciekawym działaniom wojskowym na froncie europejskim, by wspomnieć choćby ofensywę w Ardenach, upadek Krety czy desant pod Anzio.

Relacjonują bitwę o Atlantyk z uwzględnieniem mniej znanych zagadnień, jak użycie krążowników pomocniczych, i walki w Afryce Północnej. Zawierają unikalne zdjęcia sprzętu wojskowego, na przykład odrzutowych myśliwców Messerschmitt Me 262 Schwalbe i Superfortress B-29, używanych na froncie azjatyckim choćby do bombardowania Japonii. Z nich też zrzucono bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki. Kroniki pokazują nie tylko działania wojenne, ale i ich skutki – zbombardowane Niemcy i Japonię. Uwzględniają również indywidualne doświadczenia żołnierzy stojących po przeciwnej stronie barykady. W kronikach wykorzystano relacje konkretnych żołnierzy wojsk alianckich oraz niemieckich lub japońskich, których losy być może przecięły się na linii frontu.SEZON II - odcinki

14 Walki na linii Gotów
Walki na linii Gotów, systemu umocnień biegnącego od Pesaro nad Adriatykiem wzdłuż rzeki Foglia, grzbietem Apeninu Toskańskiego do Massy nad Morzem Liguryjskim, ostatniej głównej linii obrony niemieckiego feldmarszałka Alberta Kesselringa w końcowych fazie II wojny światowej. W alianckiej ofensywie, która rozpoczęła się 25 sierpnia 1944 r., brali udział żołnierze II Korpusu Polskiego.

15 Ofensywa w Ardenach
Koniec roku 1944. Ofensywa niemiecka. Relacja z największej pod względem wielkości zaangażowanych sił bitwy w historii wojsk Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej. W obronie Bastogne brali udział żołnierze 101 Dywizji Powietrznodesantowej. Fascynujące źródło wiedzy o stosowanym sprzęcie amerykańskim i niemieckim.

16 Bombardowanie Niemiec
Naloty B-17, które obracają w ruinę niemieckie węzły komunikacyjne, fabryki uzbrojenia i miasta, a równocześnie obniżają morale cywilów. Walki powietrzne myśliwców Mustang i Thunderbolt i samolotów Luftwaffe. Na Wielką Brytanię spadają pociski balistyczne V2. Do służby wchodzi Messerschmitt Me 262 Schwalbe – pierwszy seryjnie produkowany samolot myśliwski o napędzie odrzutowym.

17 Bitwa o Atlantyk
Bitwa o Atlantyk rozpoczęła się 3 września 1939 roku, kiedy to niemiecki okręt podwodny U-30 zatopił brytyjski statek pasażerski „Athenia”, i trwała aż do klęski Niemiec w 1945 r. Była to wojna na wodzie, pod wodą i w powietrzu o morskie szlaki komunikacyjne i handlowe. Alianckie konwoje z zaopatrzeniem były dziesiątkowane przez wilcze stada U-Bootów. Trwał zacięty wyścig technologiczny. Wreszcie szala zwycięstwa przechyliła się na stronę aliantów.

18 Bombardowanie Japonii
1944-1945. Trwają zmasowane naloty na Japonię bombowcami B-29. Zostaje zniszczone Tokio. W jednym z nalotów ginie 80 tys. mieszkańców miasta. 6 sierpnia zrzucono bombę atomową na Hiroszimę, a 9 sierpnia na Nagasaki. Kapitulacja Japonii

19 Ucieczka z Normandii
6 czerwca 1944 roku na plażach Normandii rozpoczęła się operacja "Overlord", otwierając drugi front w Europie Zachodniej. Kronika pokazuje działania wojenne jako wielkie przedsięwzięcie logistyczne, a równocześnie zbiór indywidualnych doświadczeń żołnierzy walczących o każdą piędź ziemi– z dwóch punktów widzenia.

20 Wyzwalanie Birmy
1944-1945. Koszmar walki i życia żołnierzy w dżungli. Głód i choroby. Wycofujący się Japończycy i ścigający ich żołnierze alianccy. Wyzwolenie Birmy. 

21 Przyczółek za Renem
Zdobycie przez aliantów mostu Ludendorffa w Remagen na Renie w marcu 1945 r. było istotnym elementem operacji Plunder (forsowanie Renu). Skróciło drogę do Berlina o tygodnie lub nawet miesiące. 

22 Ameryka walczy
Film propagandowy z 1943 roku z udziałem Clarka Gable’a. Znany aktor służył w siłach powietrznych i wziął udział w pięciu misjach bojowych na III Rzeszę. Kronika pokazuje codzienność pilotów w Polebrook. Ujęcia startujących i lądujących samolotów B-17 i B-24. Walki powietrzne. Zestrzelenie Messerschmitta Bf 109. 

23 Krążownik pomocniczy
Niemieckie krążowniki pomocnicze, czyli uzbrojone statki handlowe, nękały alianckie okręty tam, gdzie inne jednostki niemieckiej marynarki nie mogły dotrzeć. Zmuszały Royal Navy do rozproszenia sił. 

24 Upadek Krety
W marcu 1941 roku, kiedy armia Hitlera przybyła z pomocą Mussoliniemu, Brytyjczycy zostali zmuszeni do ewakuacji z kontynentalnej Grecji na Kretę. Na Krecie zmęczeni i źle wyposażeni Anglicy, Nowozelandczycy i Australijczycy toczyli nierówną, ale heroiczną walkę z niemieckimi spadochroniarzami, którzy wkrótce zajęli kluczowe lotniska i porty.

25 Zwycięstwo na pustyni
Kronika z 1943 roku wyprodukowana przez brytyjskie Ministerstwo Informacji dokumentująca północnoafrykańską kampanię aliantów przeciwko Afrika Korps. Podczas kręcenia tego materiału zginęło 4 operatorów, 7 zostało rannych, 6 dostało się do niewoli. Dokument śledzi walkę pomiędzy generałem Erwinem Rommlem a feldmarszałkiem Bernardem Montgomerym - od porażki Niemców pod El Alamein po Trypolis. W dużej mierze opiera się na materiałach filmowych przechwyconych z niemieckich kronik filmowych. 

26 Anzio
W styczniu 1944 r. przeprowadzono operację Shingle - desant morski aliantów w rejonie Anzio we Włoszech, która miała otworzyć drogę na Rzym. Jedna z najkrwawszych bitew w okresie II wojny światowej, która nie przyniosła zamierzonych celów.

DLACZEGO KOLEKCJA JEST NIEZASTĄPIONYM ŹRÓDŁEM HISTORYCZNYM

Kroniki, przeznaczone dla amerykańskich żołnierzy i cywilów, są nie do zastąpienia jako autentyczny świadek, oddają ducha czasów bez dystansu i  filtra współczesnej wiedzy. Są też unikalnym dopełnieniem źródeł historycznych, dokumentując i komentując na gorąco to, co było wówczas ważne dla  zwyczajnych Amerykanów, np. budowę fabryk zbrojeniowych, produkcję broni, konieczność pracy dla armii, pobór do wojska, ćwiczenia na poligonie, życie codzienne  żołnierzy na pokładzie okrętów czy w bazie lotniczej. Kroniki zawierają autentyczne sceny walk, kręcone przez operatorów z pokładów samolotów podczas misji czy w trakcie ataku wojsk lądowych, co wielu przypłaciło życiem. Twórcami wielu z nich  są uznani reżyserzy, by wspomnieć tylko Franka Caprę i Williama Wylera. Uzyskany dzięki nim obraz wojny jest bombą emocji.

 „Amerykańskie kroniki wojenne” to unikalne źródło wiedzy dla historyków, pasjonatów historii XX wieku, militariów i wojskowości także dlatego, że pokazują II wojnę światową w Europie z innej niż europejska perspektywy oraz relacjonują działania wojenne na Pacyfiku, mniej znane polskiemu odbiorcy, a także późniejsze konflikty zbrojne w Korei, Wietnamie czy Iraku. To również ciekawy materiał dla miłośników kinematografii, medioznawców,  a nawet obecnych obserwatorów wojny w Ukrainie. Żywy przykład, jak relacjonowano wojnę przed kilkudziesięciu laty.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...