reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TV4: Joanna Kurowska na licytacji u łowców

dodano: 2023-10-09 10:18
autor: Łukasz Knapik | źródło: Grupa Polsat Plus/satkurier.pl

Łowcy skarbów. Kto da więcej Czwórka TV4 W poniedziałek, 9 października br. o godz. 18:00 na kanale TV4 wyemitowany zostanie premierowo odcinek 3. sezonu polskiego programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, którego producentem jest Polot Media. Program opiera się na formacie „Cash or Trash” , którego dystrybutorem jest Warner Bros. International Television Production. Wystąpią Joanna Kurowska („Teściowie” w stacjach Polsat, Polsat 1 i Polsat 2), Martyna Kupczyk („Nasz nowy dom” na kanałach Polsat, Polsat 1, Polsat 2, Super Polsat, Polsat Rodzina, Polsat Cafe, Polsat Film i TV4), Krzysztof Ibisz („The Real Housewives. Żony Warszawy” w stacjach Polsat i Polsat 2) i Paweł Orleański („Galileo” na kanałach TV4 i Fokus TV).

Czwórka
Łowcy skarbów. Kto da więcej Czwórka TV4


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Joanna Kurowska („Teściowie” w stacjach Polsat, Polsat 1 i Polsat 2 - więcej tutaj) z rodzinną pamiątką, zagadkowe przedmioty z przeszłości i memorabilium Solidarności związane z byłym premierem Rzeczypospolitej Polskiej w nowych odcinkach programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w Czwórce.

Jaka dramatyczna historia skłoniła Joannę Kurowską do sprzedania cennego drobiazgu będącego rodzinną pamiątką? Jak dobra energia aktorki przynosiła innym szczęście już na studiach? Co kryje się pod nazwą „kabaret stołowy”? Do czego służy niciak? Ile mogą być warte zwykłe czyste szkolne zeszyty z lat 60. i 70., a ile namiot z końca lat 80. ubiegłego wieku? Jaką cenę uzyska na licytacji zestaw przyborów do pisania z logo Solidarności sprezentowany sąsiadowi w latach 90. przez premiera Rzeczypospolitej Polskiej Jana Olszewskiego? Kto w programie wykaże się najlepszymi umiejętnościami jeśli chodzi o jazdę na bicyklu?

Jak zapowiada nadawca, odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz mnóstwo ciekawostek na temat designu, antyków, przedmiotów vintage, okazów kolekcjonerskich, a także ich fascynującej historii i obecnej rynkowej wartości, poznamy w kolejnych odcinkach programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, emitowanego od poniedziałku do piątku o godzinie 18:00 w Czwórce (więcej tutaj).

W każdym odcinku eksperci omawiają i wyceniają przyniesione do studia skarby uczestników programu, które następnie, nie znając wyceny, licytują miedzy sobą tytułowi łowcy, czyli grono miłośników i kolekcjonerów starych przedmiotów, na co dzień zajmujących się ich pozyskiwaniem, sprzedażą, wystawianiem czy renowacją. Program prowadzą na zmianę Paweł Orleański („Galileo” na kanałach TV4 i Fokus TV - więcej tutaj) i Krzysztof Ibisz („The Real Housewives. Żony Warszawy” w stacjach Polsat i Polsat 2 - więcej tutaj).

W licytacjach w odcinkach emitowanych tygodniu 9-13 października br. udział wezmą łowcy:

Martyna Kupczyk - architekt zawodowo i w programie „Nasz nowy dom” (emisja na kanałach Polsat, Polsat 1, Polsat 2, Super Polsat, Polsat Rodzina, Polsat Cafe, Polsat Film i TV4 - więcej tutaj), jako łowczyni skarbów poluje na lampy, meble, obrazy i starą porcelanę do swojego sklepu, który prowadzi wraz siostrą w Konstancinie Jeziornej.

Agnieszka Doleżych - właścicielka pracowni renowacji mebli drewnianych i tapicerowanych. Łowczyni skarbów, które ratuje, restauruje i naprawia, by znaleźć im nowe domy.

Agnieszka Szczerkowska - z wykształcenia etnograf, z zawodu marketingowiec, a od paru lat fanka i stała bywalczyni targów staroci w Toskanii.

Arkadiusz Woźniak - pasjonat i znawca antyków, kolekcjoner unikalnych mebli, obrazów, zegarów, porcelany oraz sprzętu audio, a także właściciel galerii antyków i rekwizytorni filmowej, z których skarby na co dzień oglądamy w polskich filmach i reklamach.

Łukasz Barucha - właściciel krakowskiego sklepu z plakatami i przedmiotami vintage, który uwielbia skarby dziwaczne i zaskakujące, a na co dzień sam korzysta z rzeczy z drugiej ręki i najchętniej ubiera się w sklepach z odzieżą używaną.

Krzysztof Kobyliński - kolekcjoner antyków i designu skandynawskiego, właściciel sklepu i rekwizytorni, których zasoby często pojawiają się w produkcjach filmowych i reklamowych.

Marcin Ciężarkiewicz - od 20 lat współpracujący z polskimi i zagranicznymi kolekcjonerami vintage i muzeami oraz działający na rynku aukcji internetowych.

Michał Nowocin - właściciel  sklepu na warszawskim Mokotowie, w którym sprzedaje antyki i starocie pozyskiwane w całej Europie.

Karen Saghateljan - kolekcjoner zegarków, starej polskiej biżuterii i różnych wyrobów ze srebra i złota z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, miłośnik stylu art deco i przedmiotów z tego okresu.

Paweł Papaj - znawca i kolekcjoner starej biżuterii, sreber, emalii oraz unikalnych zegarów, posiadacz pokaźnej kolekcji antyków i starych ikon, wspólnie z rodziną prowadzący prywatną galerię.

Marcin Furtak - architekt i profesor Politechniki Krakowskiej, prywatnie kolekcjoner sztuki użytkowej, którą prezentuje w autorskiej wirtualnej galerii.

„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - w kolejnych odcinkach:

Odcinek 177.
emisja: w poniedziałek, 9 października br. o 18:00

Odcinek, który poprowadzi Paweł Orleański, rozpocznie gość specjalny - aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna - Joanna Kurowska. Artystka, znana m.in. z takich produkcji jak „Dzień świra”, „Teściowie” czy „Świat według Kiepskich”, do programu przywiozła pochodzący z okresu dwudziestolecia międzywojennego futerał na pomadkę, który otrzymała po cioci Stefanii Modzelewskiej. Przedmiot, wykonany we Francji ze srebra najwyższej próby 950 w stylu art deco, został ozdobiony monogramem oryginalnej właścicielki. Cenny pamiątkowy drobiazg aktorka postanowiła sprzedać, by wspomóc chorą na raka przyjaciółkę, której spalił się dom. O wyjątkowej aurze i o szczęściu, które jej dobra energia przynosiła jej kolegom na egzaminach w szkole filmowej, a także o tym jak licytowano się, kogo przepuści na egzaminie i kto zamieszka z nią w akademiku dowiemy się podczas spotkania Joanny Kurowskiej z łowcami w czasie licytacji. A o tym, jaka jest wartość rynkowa licytowanego skarbu oraz jak rozkwit kina w latach 20. i 30. XX wieku stworzył modę na bardzo intensywny makijaż, opowie podczas poprzedzającej aukcję ekspertyzy Jakub Naumiuk - rzeczoznawca i specjalista od obiektów vintage oraz wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Następnym skarbem licytowanym w programie będą należące do Niko zestawy  niemieckich metalowych klocków konstrukcyjnych, z których najstarszy pochodzi z 1935 roku. Metalowe klocki pojawiły się w XX wieku i od razu zdobyły popularność wśród dzieci, które do tej pory bawiły się klockami drewnianymi. O historii zabawek, stanie zachowania kolekcji i jej wartości rynkowej opowie Kora Tea Kowalska - archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa. Kolejny uczestnik, Krzysztof, na licytację przywiózł mini bicykl, ku uciesze prowadzącego, Pawła Orleańskiego, i eksperta, Jakuba Naumiuka, który miał okazję wypróbować pojazd. Bicykl został kupiony przez internet i poddany intensywnej renowacji przez pana Krzysztofa. O pochodzącym prawdopodobnie pochodzi z Holandii, z końca XX wieku, egzemplarzu i jego wartości opowie podczas ekspertyzy i wyceny Jakub Naumiuk. W tym odcinku widzowie dowiedzą się także, czym jest kabaret stołowy i ile może być warta jego wersja z przełomu lat 20. i 30. XX wieku, jaką do programu przyniosła Klaudia. Wartość tego skarbu i rozmaite ciekawostki z nim związane poznamy podczas ekspertyzy, którą przeprowadzi Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka sztuki, krytyczka designu, wykładowczyni i kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa, specjalistka od designu XX wieku.

Odcinek 169.
emisja: we wtorek, 10 października br. o 18:00

W odcinku, który poprowadzi Paweł Orleański, jako pierwszy wystąpi Szymon. Skarb, który przywiózł na licytację to pochodząca z Niemiec z 1945 roku porcelanowa wiewiórka znanej wytwórni Rosenthal, projektu Teodora Karnera. O projektancie, sposobie dekoracji figurki i malaturze podszkliwnej opowie Marek Kruczek - antykwariusz, miłośnik i ekspert w dziedzinie ceramiki, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz międzynarodowej unii antykwarycznej. Następnym uczestnikiem będzie Grzegorz, który do programu przywiózł tak zwany niciak - rodzaj szafki, który może służyć jako przybornik lub na przykład mobilny stolik.  O pochodzącym z 1976 roku meblu, tajnikach jego konstrukcji, jakości przeprowadzonej przez właściciela renowacji oraz wartości przedmiotu opowie Daniel Stoiński - kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem. Następna uczestniczka, Katarzyna, na licytację przywiozła sześć kolorowych kieliszków Moser w oryginalnej skrzyneczce. Zestaw nigdy nie był używany, o czym świadczą metki na kieliszkach, a wyprodukowany był najprawdopodobniej w 1957 roku dla upamiętnienia setnych urodzin czeskiej wytwórni, która szczyciła się produktami z pięknego szkła kryształowego. O ołowiowym szkle, technikach uzyskiwania tak niezwykłych kolorów, stanie zachowania i wartości rynkowej kieliszków opowie Jakub Naumiuk - rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Na ostatniej aukcji wystąpi Paweł z pochodzącym z lat 70. XX wieku mechanicznym stoperem sygnowanym  przez szwajcarską firmę TAG Heuer,  która jako pierwsza stworzyła tak precyzyjny stoper. O tym co cechuje dobry stoper oraz jaki wpływ na wartość tego egzemplarza może mieć brakujący dekielek opowie Janek Rygiel - zegarmistrz, współwłaściciel dwóch warszawskich antykwariatów oraz twórca Muzeum Polskich Zegarów.

Odcinek 204.
emisja: w środę, 11 października br. o 18:00

W tym odcinku jako pierwszy wystąpi Piotr z zabytkowym telefonem z początku XX wieku produkcji szwedzkiej firmy Rikstelefon. Telefon „od zawsze” należał do babci Piotra, która prawdopodobnie kupiła go na domowej wyprzedaży. O tym, jak taki telefon działa, użytych materiałach, stanie zachowania i wartości przedmiotu opowie Adam Śmiałek - projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. Kolejny uczestnik również nosi imię Piotr i do programu przywiózł kolekcję zeszytów i bloków z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, składającą się z z 40 rozmaitych przedmiotów z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku, które przetrwały nieużywane do naszych czasów. O minimalistycznym designie okładek i znaczeniu recyclingu papieru w dawnych latach opowie podczas ekspertyzy i wyceny miłośniczka zapachu starego papieru, Kora Tea Kowalska - archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury. Jako trzeci wystąpi Mirosław z mobilnym barkiem na kółkach z lat 50. ubiegłego wieku. O ażurowych mosiężnych elementach świadczących o wysokiej jakości wykonania przedmiotu i inspiracji projektami francuskich designerów opowie ekspert Przemek Krupski - właściciel krakowskiego sklepu vintage i kulturoznawca, miłośnik modernizmu i włoskiego designu. Na ostatniej aukcji licytowana będzie należąca do Bogusławy dekoracyjna podwójna solniczka ze szklanymi wkładami i srebrnym stelażem. O tym co na temat pochodzenia przedmiotu można wyczytać z takich detali jak punca oraz na jakiej podstawie można datować ten skarb na okres międzywojnia, opowie podczas ekspertyzy i wyceny Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (ASP), kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa, specjalistka w dziedzinie designu XX wieku.

Odcinek 176.
emisja: w czwartek, 12 października br. o 18:00

W odcinku, który poprowadzi Paweł Orleański, jako pierwszy wystąpi Piotr. Skarb, który przywiózł na licytację to designerski fotel DUX wraz z podnóżkiem projektu Bruno Mathssona. Więcej o sławnym już w latach 30. XX wieku projektancie oraz o produkowanym od 1969 roku meblu, zainspirowanym podobno śniegową zaspą i wartości egzemplarza prezentowanego w programie widzowie dowiedzą się podczas ekspertyzy, którą przeprowadzi Daniel Stoiński -  kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem. Kolejny skarb w tym odcinku to należący do Marka zestaw do pisania Solidarność. Komplet trzech elementów Marek otrzymał około 1997 roku w prezencie od sąsiada, premiera Rzeczypospolitej Polskiej Jana Olszewskiego. Memorabilia utrzymane w eleganckiej czarno-złotej kolorystyce nigdy nie były używane. Więcej o tego typu pamiątkach i wartości tego konkretnego egzemplarza opowie podczas ekspertyzy i wyceny Jakub Naumiuk - rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Następna uczestniczka, Katarzyna, do programu przyniosła zestaw węgierskich figurek, które otrzymała w prezencie od dziadków. Trzy figurki, przedstawiające postacie z bajek i zaprojektowane przez Antonię Ősz Szabó, są charakterystyczne dla przedmiotów z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. O niespotykanej w Polsce technice akwazury używanej przez jedną z budapesztańskich wytwórni i uzyskanych tą metodą pastelowych, subtelnych kolorach  opowie podczas ekspertyzy Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner i znawca dizajnu oraz malarstwa. Jako ostatnia wystąpi Noemi, która na licytację przywiozła sporych rozmiarów słój doskonale rozpoznawalnej marki - Coca-Coli. Przedmiot pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku, z Włoch. Niegdyś znajdował się w nim koncentrat do słynnego napoju, z którego dystrybuowano trunek na przykład w restauracjach lub barach szybkiej obsługi. O intrygujących początkach sławnego napoju, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej opowie Kora Tea Kowalska - archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa.

Odcinek 149.
emisja: w piątek, 13 października br. o 18:00

W odcinku, który poprowadzi Paweł Orleański, pierwszym uczestnikiem będzie Wojciech. Jego skarb to biało-złoty wazon z Miśni, który jest pamiątką rodzinną. Naczynie pochodzi z lat 30. lub 40. ubiegłego wieku, o czym świadczy specyficzna sygnatura. O technice dekoracji, stanie zachowania wazonu i jego wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka sztuki, krytyczka designu, wykładowczyni i kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa, specjalistka od designu XX wieku. Kolejny skarb w programie to należący do Macieja namiot częstochowskiej firmy POLNAM z 1988 roku. Na oględzinach się nie skończy - namiot będzie dosłownie obwąchany przez prowadzącego i eksperta, którzy z rozrzewnieniem powspominają swoje przygody z namiotami. Przedmiot należy do kategorii zwanej „new old stock”, ponieważ nigdy nie był używany. O nazwach namiotów z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oraz o stanie zachowania i wartości tego egzemplarza opowie Jakub Naumiuk - rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Następny uczestnik, Andrzej, na licytację przywiózł kupiony w Mediolanie impresjonistyczny obraz olejny przedstawiający dwóch dżentelmenów. Włoska autorka, Federica Ravizza, urodziła się w 1947 roku i jest znana bardziej jako powieściopisarka, niż malarka. O poszukiwaniach informacji o autorce, o stanie zachowania obrazu i jego wartości opowie Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na koniec widzowie zobaczą licytację należącego do Martyny drewnianego pojemnika do papierosów w kształcie ptaszka. Przedmiot należał niegdyś do dziadka Martyny i powstał w latach 60. ubiegłego wieku. O użytych do budowy tego gadżetu materiałach, o jego stanie zachowania i wartości opowie Daniel Stoiński - kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem.
 
Paweł Orleański w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, foto: Cyfrowy Polsat
Paweł Orleański w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, foto: Cyfrowy Polsat
Joanna Kurowska, Paweł Orleański i Jakub Naumiuk w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, foto: Cyfrowy Polsat
Joanna Kurowska, Paweł Orleański i Jakub Naumiuk w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, foto: Cyfrowy Polsat
Arkadiusz Woźniak, Agnieszka Szczerkowska, Krzysztof Kobyliński, Joanna Kurowska, Martyna Kupczyk i Michał Nowocin w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, foto: Cyfrowy Polsat
Arkadiusz Woźniak, Agnieszka Szczerkowska, Krzysztof Kobyliński, Joanna Kurowska, Martyna Kupczyk i Michał Nowocin w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, foto: Cyfrowy Polsat
Michał Nowocin, Łukasz Barucha, Aleksander Prugar, Martyna Kupczyk, Paweł Papaj i Arkadiusz Woźniak w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, foto: Cyfrowy Polsat
Michał Nowocin, Łukasz Barucha, Aleksander Prugar, Martyna Kupczyk, Paweł Papaj i Arkadiusz Woźniak w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, foto: Cyfrowy Polsat


„Łowcy skarbów. Kto da więcej” - emisja od poniedziałku do piątku o 18:00 w TV4.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

369 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...