reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Serial dokumentalny „Będziesz następna!” w Viaplay [wideo]

dodano: 2023-10-18 11:34 | aktualizacja: 2023-10-18 11:54
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: Viaplay Group

Będziesz następna Viaplay Reportaże i seriale dokumentalne z gatunku true crime cieszą się ogromną popularnością wśród widzów na całym świecie od wielu lat. Najnowsza polska produkcja dokumentalna Viaplay pt. „Będziesz następna!” to historia odrażających czynów popełnionych przez nieuchwytnego sprawcę, który napadał i gwałcił mieszkanki Wrocławia i okolic. Premiera serii dokumentalnej już 20 października na Viaplay.

Viaplay
Będziesz następna Viaplay


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W 2010 roku ataki gwałciciela z Wrocławia nasiliły się na tyle, że policja powołała specjalną grupę pościgową, aby złapać tajemniczego sprawcę. Wreszcie we wrześniu 2010 roku udało się pojmać przestępcę. Kim był? W jaki sposób przez lata udawało mu się unikać schwytania? Dlaczego tak długo bezkarnie polował na kobiety? Skazany przez lata prowadził pamiętnik, gdzie zapisywał szczegóły swoich wstrząsających zbrodni. W 3-odcinkowym serialu „Będziesz następna!” przedstawiciele organów ścigania oraz eksperci starają się odpowiedzieć na te i wiele innych, niełatwych pytań związanych z tą sprawą.

Niepozorny, konsekwentny, nieuchwytny

Nieuchwytny przez lata gwałciciel znany jako Andrzej Ś. nie przerażał swoją aparycją. Śledczy określają go jako niepozornego, a wręcz ciapowatego. Pozory lubią jednak mylić. W rzeczywistości mężczyzna jest jednym z najbardziej przerażających seryjnych gwałcicieli w historii Polski. Całe dnie spędzał na obserwacji terenów wokół kolejowych szlaków, działek i odludnych miejsc Wrocławia. Był cierpliwy i skrupulatny w typowaniu przyszłych ofiar. Schemat zbrodniczego i brutalnego działania czerpał z amerykańskich seriali kryminalnych. Gwałcił w rękawiczkach, terroryzował swoje ofiary, przebierał się i palił swoje ubrania. Nie zostawiał żadnych śladów i przez lata grasował niczym duch, siejąc postrach wśród kobiet.

Zapiski zbrodni bez cenzury

Nieuchwytny przez wiele miesięcy gwałciciel był recydywistą. Mężczyzna wyszedł z więzienia zaledwie kilka miesięcy wcześniej i niemal od razu wrócił na drogę przestępstwa. Wszystkie swoje zbrodnie oraz przemyślenia skrupulatnie zapisywał w notesach, które policja znalazła podczas przeszukania jego domu. Jego notatki brzmią wręcz przerażająco. „Bóg zwalnia mnie z grzechu gwałtu i zabójstwa” to jeden z ostatnich wpisów. „Zatrzymując go, prawdopodobnie uratowaliśmy komuś życie” – podkreślają policjanci. W swoim pamiętniku gwałciciel opisał blisko 100 gwałtów, ostatecznie w akcie oskarżenia znalazło się 18, ponieważ nie wszystkie ofiary zgłosiły się na policję. Został skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna opuści zakład karny już niebawem, w 2025 roku, o przedterminowe wyjście może starać się już w 2024 roku.

Znakomici eksperci i śledczy

Przez kryminalne wątki historii wrocławskiego gwałciciela, widzów serialu prowadzi reporterka śledcza Iza Michalewicz – wrocławianka, laureatka nagrody Grand Press 2011, finalistka nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015, autorka szeregu reportaży i książek. Znaczącą część serialu stanowią żywe wspomnienia policjantów oraz pani prokurator, którzy ruszyli w pościg za tajemniczym oprawcą. Remigiusz, Artur i Wojtek to niezwykły zespół policyjnych osobistości. Każdy z nich zajmował się oddzielną kwestią w prowadzonym śledztwie, a nadzorowała ich prokurator Joanna Pawlik-Czyniewska. Suma ich doświadczeń (jeden z nich, Remigiusz, doprowadził do uniewinnienia niesłusznie skazanego Tomasza Komendy) pozwoliła schwytać i osądzić Andrzeja Ś. Materiał uzupełniają relacje niedoszłych ofiar gwałciciela, dla których wspomnienie ataku jest nadal traumą.

Twórcy serialu

Serial „Będziesz następna!” został zrealizowany przez grupę Jake Vision. Producentami serialu z ramienia Jake Vision są Beata Tabak oraz Beerend Jan Kępiński. Za reżyserię odpowiada Agnieszka Bujas. Produkcja była nadzorowana przez Barbarę Wiśniewską-Grzesiak, Executive Producer Non-scripted, Viaplay Group.

Czy zasądzony wyrok był wystarczającą karą? Jak to możliwe, że Andrzej Ś. tak długo bezkarnie polował na kobiety? Co dokładnie zawierał pamiętnik gwałciciela, w którym skrzętnie notował swoje zbrodnie? Dlaczego tylko garstka pokrzywdzonych kobiet zdecydowała się złożyć zeznania? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań tylko w serii „Będziesz następna!”.

Trzyodcinkowy serial „Będziesz następna!” trafi w całości na platformę streamingową Viaplay już 20 października.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...