reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosja szpieguje satelitę Eutelsat 3B

dodano: 2023-10-23 11:03
autor: HP | źródło: Slingshot Aerospace/DigitalArsenal.io

Eutelsat 3B pozycja 3E Rosja przeniosła jednego ze swoich satelitów Luch (ros. Луч, co tłumaczy się jako ang. „Beam” lub pol. „Wiązka”) bezpośrednio obok satelity  Eutelsat 3B, który znajduje się na pozycji 3,1°E. Z tego satelity Eutelsat prowadzi wiele przekazów tzw. feedów w paśmie Ku oraz transmisje kanałów/platform w paśmie C. Według obserwatorów rosyjski satelita szpiegowski znajduje się około 18 km od francuskiego satelity Eutelsat 3B, czyli w skali kosmosu bardzo blisko. Satelity zarejestrowane w ITU zwykle znajdują się w obszarze o wymiarach około 40 km na 40 km.

Slingshot Aerospace
Luch (Olymp) 5X fot Slingshot Aerospace 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według danych z obserwacji prowadzonych przez kalifornijską firmę Slingshot Aerospace, rosyjski satelita znany jako Luch 5X lub Olymp K-2 [Norad ID 55841] zaczął przemieszczać się ze wschodu na zachód wkrótce po wystrzeleniu 12 marca 2023 r., po kolei zatrzymując się na pobliskich satelitach spoza Rosji.

Slingshot bazując na danych z monitorowania dostarczonych przez Dowództwo Kosmiczne USA i innych źródeł, wytyczył prawdopodobną trasę rosyjskiego satelity szpiegowskiego.

Operatorzy satelitarni zwykle mają problem, jeśli inne satelity znajdą się w promieniu 10 km od jednego z ich satelitów, bo to może grozić niekontrolowanym zderzeniem w kosmosie.

Źródła sugerują, że rosyjski satelita jest satelitą „inspekcyjnym" lub szpiegowskim pojazdem RPO (Rendezvous & Proximity Operations) lub czymś, co zachodnie agencje określają jako satelitą wywiadu sygnałowego, celowo umieszczonym w celu podsłuchiwania. 

Chociaż analiza Slingshota nie określiła, które zachodnie satelity monitorował Luch/Olymp, to warto zauważyć, że tego typu rosyjskie satelity są znane ze swoich możliwości w zakresie wywiadu sygnałowego. Obecność lepszych czujników w najnowszej wersji sugeruje zwiększoną zdolność do zbierania informacji z większej odległości.

Już pierwszy rosyjski satelita Luch/Olymp wywołał zaniepokojenie wśród urzędników Pentagonu i sojuszniczych ministerstw obrony ze względu na jego bliskość do innych satelitów. Armie amerykańska i europejskie są zaniepokojone, biorąc pod uwagę wcześniejszą historię podobnej działalności Rosji. W 2015 roku jeden z poprzedników tego rosyjskiego satelity zbliżył się na 5 km do jednego z satelitów Intelsat. Teraz najbliższa odległość na jaką zbliżył się nowy Luch do satelity Eutelsat 3B to było 16 km.

Pytanie w jakim celu rosyjski satelita szpiegowski zbliża się do komercyjnego satelity jednego z zachodnich krajów (Eutelsat 3B).


 

Źródło: breakingdefense.com  ts2.space  slingshotaerospace.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...