Główny, europejski system satelitarny Astra 19,2°E oferuje łowcom sygnałów o nietypowej dystrybucji możliwość dostrojenia się do transmisji telewizyjnej w nietypowej modulacji 16APSK. W sierpniu br. jeden opuszczony przez CANAL+ France transponder został reaktywowany do dosyłów amerykańskiej ligi futbolowej National Football League (NFL).
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zawartość usług w pakiecie z 16APSK często się zmienia, a w trakcie powstawania artykułu są dostępne serwisy NFL Service 1, NFL Service 2, NFL Service 3, NFL Service 4 i NFL Service 5.
Multipleks jest transmitowany z relatywnie wysokim Symbol Rate o wartości 31428 ksymb/s przy korekcji błędów FEC 4/5 w standardzie DVB-S2 i dość rzadko spotykaną dla tej specyfikacji modulacją 16APSK. Połączenie tych wartości pozwoliło osiągnąć całkiem imponującą pojemność 100,14 Mbit/s. Dla porównania - pojemność zwykłych multipleksów DVB-S2/8PSK używanych do bezpośredniej dystrybucji DTH waha się pomiędzy 40-60 Mbit/s (oczywiście zależy to od wartości SR i FEC).
W chwili startu pakietu całą zawartość nadawano FTA, lecz później zaszyfrowano w systemie BISS (CAiD 2600). To z kolei wykluczyło możliwość oglądania ciekawszych treści, ale nie zakończyło opcji testowania dekoderów i telewizorów, czy innych sprzętów z wbudowaną głowicą DVB-S2.
Nie wszystkie odbiorniki HD poradzą sobie z odbiorem modulacji 16APSK w standardzie DVB-S2 i to jest pierwsza przeszkoda do odebrania nietypowych dosyłów z NFL.
Drugą przeszkodą jest wielkość anteny satelitarnej. O ile podstawowe multipleksy z transmisjami kanałów dla DTH są odbierane w Europie z anteny 60-70 cm, to w przypadku modulacji 16APSK z korekcją błędów FEC 4/5 należy posiadać nieco większą średnicę czaszy. Do poprawnego odbioru potrzebny jest sygnał (C/N) o natężeniu 11 dB. Przykładowo - starszy multipleks DVB-S/QPSK z FEC 3/4 wymaga sygnału od 5,5 dB, a multipleks DVB-S2/8PSK z FEC 2/3 potrzebuje od 6,6 dB.
Inną możliwą przeszkodą jest stosunkowo wysoka szybkość transmisji Symbol Rate 31428 ksymb/s, a przede wszystkim całkowita pojemność multipleksu.