reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Międzynarodowy Dzień Animacji w TVP Kultura

dodano: 2023-10-24 10:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP

Ściany materiały prasowe TVP W sobotę, 28 października – z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji – na antenie TVP Kultura widzowie zobaczą najatrakcyjniejsze animowane tytuły ostatnich lat oraz klasykę gatunku. Wśród nich znajdą się takie produkcje, jak: „Podróż księcia”, „Lokomotywa”, „Pan Tadeusz – Księga I”, „Ściany”, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” oraz „Tango”.

„Podróż księcia” / materiały prasowe TVP
Podróż księcia materiały prasowe TVP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Największe niekomercyjne święto animacji zostało zainicjowane w 2002 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego, a październikowa data odnosi się do pierwszego publicznego pokazu w paryskim Muzeum Grévin, w 1892 roku. 131 lat po premierze animacji „Pauvre Pierrot” (reż. Émile Reynaud), TVP Kultura wyemituje 6 uznanych i wielokrotnie nagradzanych filmów animowanych.

Premierowo widzowie zobaczą „Podróż księcia” – poruszającą opowieść o zetknięciu dwóch światów, wzajemnej otwartości i zrozumieniu. Francuska produkcja w reżyserii J. F. Laguionie’a i Xaviera Picarda została nominowana na Europejskim Festiwalu Filmów Fantastycznych w Strasburgu, w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.
 
„Podróż księcia”, źródło: materiały prasowe TVP

„Lokomotywa” Zbigniewa Rybczyńskiego, oparta na dobrze znanym wierszu Juliana Tuwima, jest przykładem filmu kombinowanego. Wzbogacony rozbudowaną warstwą muzyczną utwór stanowi nie tylko ilustrację do literackiego pierwowzoru, ale w rzeczywistości tworzy zupełnie odrębne dzieło artystyczne. Animacja zdobyła Brązowe Koziołki na poznańskim Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”.
 
„Lokomotywa”, źródło: materiały prasowe TVP

„Pan Tadeusz – Księga I” to noncamerowa adaptacja mickiewiczowskiej I Księgi Pana Tadeusza. Jej twórca – Julian Józef Antonisz – słynął z podobnych form animowanych, całkowicie rezygnując z użycia kamery. Realizacja zdobyła Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.
 
„Pan Tadeusz – Księga I”, źródło: materiały prasowe TVP

Monochromatyczne „Ściany” Piotra Dumały skupiają się na człowieku zamkniętym w pomieszczeniu bez wyjścia. Każdy ruch, spojrzenie, szmer potęgują atmosferę swoistego niepokoju. Do najważniejszych nagród zdobytych przez tę krótkometrażową produkcję należy Grand Prix „Złoty Smok” przyznane przez jury Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 1988 roku.
 
„Ściany”, źródło: materiały prasowe TVP

Najbardziej wyczekiwaną, antenową premierą jest autobiograficzna impresja Mariusza Wilczyńskiego. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zabiera nas w intymną podróż w głąb dziecięcych wspomnień reżysera, osadzonych w rzeczywistości łódzkiego PRL-u. Stopniowo tworzona mapa pamięci wskazuje nieistniejący świat, do którego powrót dawno przestał być możliwy. Uważana za najgłośniejszą polską animację ostatnich lat, produkcja została uhonorowana Złotymi Lwami na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – jako pierwszy film animowany w historii.
 
„Zabij to i wyjedź z tego miasta”, źródło: materiały prasowe TVP

Wśród uznanych animacji na antenie TVP Kultura nie zabraknie również „Tanga”. Awangardowe dzieło Zbigniewa Rybczyńskiego zrealizowane w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For zdobyło w 1983 roku pierwszego Oscara dla rodzimej kinematografii. Artysta otrzymał też szereg nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Krakowie, Oberhausen, Huesce czy Annecy. Do dzisiaj „Tango” uważane jest za sztandarowy przykład polskiej szkoły animacji.
 
„Tango”, źródło: materiały prasowe TVP


Plan emisji w TVP Kultura:

28 października (sobota)

13:35 „Podróż księcia”, reż. Jean-François Laguionie, Xavier Picard

15:00 „Lokomotywa”, reż. Zbigniew Rybczyński

15:10 „Pan Tadeusz - Księga I”, reż. Julian Józef Antonisz

15:20 „Ściany”, reż. Piotr Dumała

23:35 „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński

1:00 „Tango”, reż. Zbigniew Rybczyński


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

579 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

639 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...