dodano: 2023-10-21 20:36 | aktualizacja:
2023-10-30 16:04
autor: Janina Dobrowolska |
źródło: TVP Historia
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wspólnie ze świadkami tamtych wydarzeń, rodzinami bohaterek, regionalistami i pasjonatami historii przemierzymy miejsca, w których działały waleczne kobiety z gór.
Cykl przedstawi
Helenę Błażusiak, Antoninę Tatarównę, Katarzynę Filipek (w tle Helenę Migiel), Wandę i Marię Zachwieje, Bronisławę Staszel-Polankową oraz
Małgorzatę Jachimiak. Ich życiorysy, to dowód na kobiecą siłę, ofiarność, gotowość do walki z okupantem i znak sprzeciwu wobec totalitarnego zniewolenia – bez rozgłosu. Biografie bohaterek, mimo że zupełnie inne, dopełniają się, tworzą spójną opowieść i stanowią szerszą historyczno-społeczną perspektywę.
W cyklu dokumentalnym „Waleczne z gór” poznamy także wojenną historię Podhala, Gorców i Pienin.
Dziennikarka Agata Puścikowska przedstawi kulisy heroicznej walki o wolność dotychczas mało znanej. Poszuka również odpowiedzi na szereg pytań -
co zadecydowało, że „Waleczne z gór” dołączyły do potyczek? Jak wyglądała ich codzienność? Czy wykazanie się taką odwagą współcześnie byłoby możliwe?
Nasze skromne bohaterki pomagały rannym, wspierały sieroty wojenne, były łączniczkami organizacji niepodległościowych, należały do konspiracji antyniemieckich, kolportowały prasę podziemną, ukrywały żołnierzy Armii Krajowej i kurierów tatrzańskich oraz ratowały Żydów. Za swoją działalność niejednokrotnie traciły zdrowie i życie. Nie otrzymywały nagród i odznaczeń. Często - o ile przeżyły - były prześladowane i inwigilowane przez władze komunistyczne.
W każdy piątek, od 17 listopada o godz. 18:30 TVP Historia zaprasza na portrety dokumentalne zwykłych kobiet, które w sytuacji granicznej, w momencie próby, stały się nadzwyczajnymi.
„Waleczne z gór” – premierowe odcinki w piątki o 18:30 w TVP Historia oraz o 19:30 w TVP Historia 2.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.